Šéf myslivců Palas: Pytláka století myslivci nekryli

Jiří Hloušek, spolupracovník Aktuálně.cz
31. 1. 2008 16:32
Pytlačit je dnes snazší, chytit pytláka naopak
pytlák, Konečný, jelen, trofej, Ořešín
pytlák, Konečný, jelen, trofej, Ořešín | Foto: Policie ČR

Krnov - "Před padesáti či sto lety měli pytláci primitivní zbraně. Trendem dnešní moderní doby je vyspělá technika. Pytláci mají džípy, mobily, noční vidění, tlumiče. To vše je dnes na trhu," říká v rozhovoru šéf myslivců Jarolav Palas.

Počátkem osmdesátých let vstoupil Palas do politiky jako člen KSČ. Pracoval tehdy v zemědělství jako agronom a povýšil na náměstka státního statku v Albrechticích. Po roce 2002 se stal na tři roky ministrem zamědělství za ČSSD. Dnes je poslancem a předsedou Českomoravské myslivecké jednoty, největší myslivecké organizace v Česku.

Palas vylučuje možnost, že by myslivci v okolí Brna nebo jinde v České republice veděli o lovci Josefu Konečném z Ořechova a kryli mu záda. Konečný je ve vazbě a je podezřelý, že postupně postřílel téměř tisíc čtyři sta kusů jelenů, srnců, muflonů a daňků.

Konečného případ však nemá v České republice srovnání a znalci se shodují na tom, že je velmi nepravděpodobné, aby lovec střílel zvěř sám a ještě navíc tak, aby o tom nikdo v okolí nevěděl.

Čtěte o případu: Pytlák století, nebo mafie? Zvěř nikomu nechyběla

A: Máte k dispozici nějakou statistiku nebo odhady, kolik zvěře v České republice postřílejí pytláci?
Současný rozsah pytláctví je těžko zjistitelný a stejně tak obtížně vyčíslitelný. Žádné odhady o něm nemáme, myslivci si statistiku v této oblasti nevedou. Snad jedině policie má záznamy o této trestné činnosti. Budou však zkreslené, vzhledem k tomu, jak těžko se daří pytláctví odhalovat. Čas od času narazí myslivci upytlačenou zvěř, vývrhy či barvu, což hlásí policii a informují se mezi sebou.

A: Znáte případ "pytláka století"? Policie u něj náhodou objevila jeho sbírku 1350 trofejí.
Samozřejmě, že o tom vím. Domnívám se, že jeho cílem bylo získat zvěřinu a následně ji prodat, tedy byznys. Dalším motivem může být jeho posedlost adrenalinem, pytlačení jej mohlo takto naplňovat.

A: Stalo se již v Česku něco podobného?
Případ podobného rozsahu jsem dosud nezaznamenal. Tento případ vyvolal mezi myslivci diskusi, dokonce ani největší odborník Josef Hromas z Mendelovy univerzity o něčem podobném neslyšel.

Jaroslav Palas
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Jaroslav Palas

  • 2. října 1952 narozen v Bruntále v rodině učitele
  • Střední zemědělsko-technická škola
  • Vysoká škola zemědělská v Plovdivu v Bulharsku
  • Večerní univerzita marxismu-leninismu
  • 1981 - 1994 členem KSČM
  • 1992 komunistickým poslancem
  • 1995 vstoupil do ČSSD
  • 1996 poslancem ČSSD
  • 2002-2005 ministrem zemědělství
  • 2004 čestný doktorát Univerzity v Plovdivu
  • 2005 státní vyznamená od bulharské vlády za rozvoj vzájemných vtahů
  • 2005 předsedou Českomoravské myslivecké jednoty

A: Je vůbec možné, že by myslivci v Ořechově a okolí nevěděli o Konečného "koníčku"?
Určité indicie mít museli, nicméně pokud se přesouval z místa na místo automobilem, byla by náhoda jej chytit při činu. Měl štěstí.

A: Jakto že zvěř nikomu nechyběla?
To je zajímavá otázka, ale nedokáži ji zodpovědět.

A: Co říkáte spekulaci, že Konečného kryla kolegialita některých myslivců?
To v žádném případě. Pokud mají myslivci škodnou, což snadno poznají a sdělí si to mezi sebou. Krýt tuto činnost by bylo proti zásadám myslivosti.

A: Domníváte se, že je v silách jediného pytláka skolit takové množství zvěře?
V tuto chvíli těžko říci, toto posoudí až soudní znalci. Ale nemůžeme to vyloučit.

A: Konečný mluvil u soudu o mafii. Je možné, že do myslivosti, respektive obchodu se zvěřinou a trofejemi v Česku pronikl organizovaný zločin?
Tuto možnost vylučuji. Dalo by se však říci, že obchod s masem lovné zvěře je jistou mafií. S trofejemi se příliš neobchoduje, pro myslivce totiž nemají cenu. Pro každého myslivce, který uloví trofejnou zvěř, je tato událost ceněnou celoživotní vzpomínkou. Koupit si trofej tedy postrádá smysl. Pro ostatní, tedy běžné lidi, trofeje rovněž nemají větší cenu.

A: Největší škoda zřejmě vznikla v genofondu, pomineme-li cenu trofejí a zvěřiny vyčíslenou na 9, 5 milionu...
Ano ztráta genofondu je nevyčíslitelná. Mezi kusy, které Konečný zastřelil, byli chovní jedinci.

A: Jeden ze čtenářů, evidentně myslivec, v diskusním fóru spílal nad nekompetencí policie, která jej kontrolovala, nicméně vůbec netušila, co vše je vyžadováno.
Mě osobně nedávno rovněž kontrolovala policejní hlídka, zda mám zbrojní průkaz, lovecký lístek, průkaz zbraně, povolenku k lovu a pojištění. Nedávno se stalo, že běžná silniční prohlídka v Jeseníkách odhalila pytláka, vezl si jelena.

A: Konečnému bude hrozit sazba půl roku až pět let. Není i to málo?
Byl jsem jedním z poslanců, kteří navrhli zpřísnění trestů za pytláctví, tedy posunutí horní hranice na zmíněných pět let. Tento trest považuji za dostatečné varování před organizovaným nelegálním lovem.

A: I v rozsahu tisíce kusů zvěře? Jejich cena se šplhá k deseti miliónům. Kdyby člověk odnesl takovou sumu z banky, pykal by déle.
To ano. V tomto konkrétním případě je vzhledem k rozsahu možno trest považovat horní trestní sazbu za nepřiměřenou. Jdou-li škody do milionů, měl by vlastník revíru požadovat náhradu.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A: Myslíte, že by Konečného případ mohl přispět ke zpřísnění paragrafu trestního zákona týkajícího se pytláctví?
V této chvíli je právní úprava zákona dostatečná. Velmi vysoké škody by však bylo dobré posuzovat z dalšího hlediska a považovat vyšší sankci.

A: Kde má člověk šanci legálně získat nějakou tu trofej?
Buďto člověk vlastní honitbu, nebo ji má pronajatou. Dále může být členem sdružení, lov probíhá na honitbě pronajaté od vlastníků. Poslední možností je účastnit se poplatkového lovu. Takto byl minulý rok byl v Poněšické oboře v Jihočeském kraji uloven kapitální kus, nejsilnější jelen u nás, raritní i z evropského měřítka. Lovec za jeho odlov zaplatil celých téměř milion a půl. Takové trofeje si člověk váží.

A: Co znamená myslivost pro vás?
Především chránit přírodu a starat se o zvěř. Lov je jen malou částí výkonu práva myslivosti. Jde o velmi společenskou záležitost.

A: Jaké je váš největší úlovek?
Před patnácti lety jsem ulovil jelena v Jeseníkách. Je to zážitek spojení prostředím rodného kraje.

 

Právě se děje

Další zprávy