Šéf vojenské hradní kanceláře Pilc rezignoval na svou funkci, nahradil ho generál Kaše

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 4. 2016 15:35
Na svou funkci rezignoval náčelník vojenské kanceláře Pražského hradu Rostislav Pilc. Na podzim roku 2015 přišel o prověrku. On rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu považuje za nezákonné. Novým šéfem vojenské kanceláře Pražského hradu ještě ve čtvrtek prezident Miloš Zeman jmenoval brigádního generála Jana Kašeho.
Rostislav Pilc.
Rostislav Pilc. | Foto: ČTK

Praha - Náčelník vojenské kanceláře Pražského hradu Rostislav Pilc, který přišel loni na podzim o bezpečnostní prověrku, rezignoval na svou funkci. "Pilc i nadále považuje rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu o odebrání jeho bezpečnostní prověrky za nezákonné," poznamenal jeho právní zástupce Daniel Volák. Podle něj ale nechce prodlužovat stav, kde je prezident "kvůli této záležitosti vystaven stálému veřejnému i mediálnímu tlaku".

Novým šéfem vojenské kanceláře Pražského hradu prezident Miloš Zeman jmenoval brigádního generála Jana Kašeho. Kaše dosud vedl armádní Agenturu komunikačních a informačních systémů. Šestapadesátiletý Kaše působil také jako bezpečnostní ředitel ministerstva obrany, poradce u kontaktního velvyslanectví NATO v Tel Avivu nebo také vedl styčnou kancelář NATO v Bělehradě. 

Pilc o prověrku přišel na konci loňského listopadu. Proti rozhodnutí podal rozklad k řediteli NBÚ, neuspěl ale ani s ním. Minulý týden se proto obrátil správní žalobou na soud. Podle spekulací v tisku mohou za jeho případem stát spory ve Vojenském zpravodajství (VP). Pilc v aféře kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové) svědčil v neprospěch svých bývalých kolegů z VP. Zpráva VP pak prý poukázala například na Pilcovy vazby na Rusko.

Prezident Miloš Zeman posléze řekl, že Pilc bude muset ve funkci skončit, protože prověrku na rozdíl od kancléře Vratislava Mynáře, kterému se ji nepodařilo v minulosti získat, pro svou práci potřebuje. Později ale řekl, že si nejprve prostuduje všechny dokumenty a až poté o osudu Pilce rozhodne.

Šéf vojenské kanceláře se podle Voláka rozhodl rezignovat s okamžitou platností. "Generálmajor Pilc nadále považuje postup NBÚ ve svém případu za nezákonný. Nepřeje si však prodlužovat stav, kdy je prezident republiky kvůli této záležitosti vystaven stálému veřejnému i mediálnímu tlaku," uvedl Pilc.

Dodal, že generál svým rozhodnutím nehodlá ustoupit těm, "kteří nezákonným odebráním bezpečnostní prověrky chtěli dosáhnout jeho profesní likvidace", a trvá na podané žalobě vůči NBÚ. "Právě tato žaloba a projednávání případu u soudu by pravděpodobně vystavilo hlavu státu dalším konfrontacím. Tomu se můj klient rozhodl svou rezignací předejít," uvedl Volák.

Proti neudělení bezpečnostní prověrky od NBÚ využiji všechny opravné prostředky, říká vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Dodává ale, že ji vlastně ke své práci vůbec nepotřebuje. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 46 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy