Šéf exekutorů končí - kvůli aféře s evidencí dlužníků

Eliška Bártová Eliška Bártová
19. 2. 2009 19:09
Jde o případ, který odhalil deník Aktuálně.cz. S Podkonickým odstoupí i celé prezidium
Prezident komory Juraj Podkonický
Prezident komory Juraj Podkonický | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident exekutorské komory Juraj Podkonický dnes oznámil, že vyslyšel apel ministra spravedlnosti a na mimořádném sněmu odstoupí z funkce.

"Celé prezidium bude abdikovat, protože nás k tomu vyzval pan ministr," řekl Aktuálně.cz Podkonický. "Beru tak na sebe zodpovědnost za to, že centrální evidence dosud nebyla spuštěna."

K rezignaci vyzval ministr Podkonického již před týdnem, včera pak na jeho odstoupení apelovala skupina 35 exekutorů.

Ministr Pospíšil si však dnes pozval prezidium na jednání, z něhož vzešel kompromis: komora od března spustí několik let odkládanou evidenci dlužníků, ale poté celé její vedení odstoupí.

Mimořádný sněm, na kterém by prezidium mělo rezignovat, by se měl konat 3. dubna. Podkonický podle svých slov už kandidovat na post prezidenta nebude.

Pospíšil chce po této aféře doplnit novelu exekučního řádu tak, aby část prezidia byla napříště volena ministerstvem. „Stát musí mít větší dohled nad činností exekutorské komory," uvedl dnes ministr.

Tajemná firma

Centrální evidence exekucí měla být podle zákona k dispozici již od roku 2001. Jenže exekutorská komora její spuštění stále odkládala.

V roce 2006 si na provozování evidence najala soukromou firmu Neutrics. Online deník Aktuálně.cz v minulém týdnu upozornil, že tato firma je neprůhledná a do minulého týdne tajila majitele.

Teprve po výzvě ministra k odtajnění vlastníka shovávajícího se za akciemi na majitele, komora zveřejnila jeho jméno. Je jím podnikatel, konkurzní správce Petr Šikoš.

"Byla chyba, že jsme jméno nezveřejnili dříve," řekl dnes Podkonický. "Chápeme, že byly kolem výběru firmy Neutrics problémy, ale nyní je to již odstraněno."

Firma totiž po článcích v médiích a apelu ministra Pospíšila převedla akcie firmy na jméno a v obchodním rejstříku je nyní majitel transparentně zapsaný.

Obavy o bezpečnost

Podkonický, Wolfová, zástupce Neutricsu Němec
Podkonický, Wolfová, zástupce Neutricsu Němec | Foto: Ludvík Hradilek

Kromě nejasností kolem firmy, která má data spravovat, vyšlo také najevo, že někteří exekutoři z obav o bezpečnost dat odmítli svěřit této firmě údaje. Podle komory tak má firma v tuto chvíli k dispozici pouze 70% potřebných dat.

Přesto dnes Podkonický avizoval spuštění evidence na internetu od 1. března. Jeho zástupkyně Jitka Wolfová uvedla, že všechna data od exekutorů komora získá. "Pokud odmítnou, pak jim hrozí kárné řízení," řekla exekutorka.

Podle Podkonického se také dnes podařilo sehnat pro evidenci pojištění. Již dříve totiž registr kvůli vysokému riziku podle informací Aktuálně.cz odmítla pojistit Generali pojišťovna. Jaký pojišťovací ústav vzal na sebe toto riziko dnes Podkonický neuvedl.

Zástupný problém

Podkonický sice na sebe nyní vzal zodpovědnost za pochybnosti kolem evidence exekucí, zároveň ale poukázal na to, že v rámci komory jde o mocenský boj.

"Evidence je jen zástupný problém," řekl. "Jde o mocenský boj. A také o to, že někteří exekutoři nechtějí, aby bylo vidět na jejich práci, kolik exekucí provádějí."

Upřesnit však, jaký zájem by exekutoři na nespuštění evidence mohli mít, však Podkonický nechtěl.

 

Právě se děje

Další zprávy