Šéf elitního útvaru: Neskončím, výtky Peciny odmítám

Radek Nohl Radek Nohl
7. 12. 2013 20:10
Šéfa protikorupční policie Milana Komárka zaskočilo zatčení hlavního analytika Petržílka
Milan Komárek.
Milan Komárek. | Foto: ČTK

Praha - Kritiku od ministra vnitra Martina Peciny jsem k mé práci nikdy neslyšel, řekl šéf protikorupční policie Milan Komárek.

Pecina přesto usiloval, aby v čele útvaru skončil. V policejním zákulisí se spekuluje, že důvodem je to, že Komárek nechtěl jmenovat svým náměstkem Jindřicha Láta. "Musím říct, že jsem o tom přemýšlel, ale rozhodl jsem tomu požadavku nevyhovět," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Komárek. 

Šéf protikorupční policie také uvedl, že ho překvapilo zatčení hlavního analytika Jana Petržílka, který je obviněn v kauze společně s Vítem Bártou.

Aktuálně.cz: V posledních dnech se opakovaně objevují informace, že pan ministr vnitra Martin Pecina tlačil na váš odchod. Vytýkal vám pan Pecina něco k vaší práci v čele protikorupční policie?

Já jsem se skutečně poprvé o tom, že pan ministr projevil nějakou představu, nebo sdělil, že bych neměl vykonávat tuto funkci, dozvěděl minulý týden od policejního prezidenta (Martina Červíčka - pozn. red.). Je pravdou, že nějaké nepotvrzené informace jsem měl déle, ale nechtěl jsem k nim přikládat nějaký význam. Od pana ministra i od svých nadřízených jsem za dobu svého působení žádné zásadní výtky ke své práci neslyšel.

Ministr vnitra Martin Pecina.
Ministr vnitra Martin Pecina. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pro mě bylo velké překvapení, ať už ta informace od pana policejního prezidenta minulý týden, tak samozřejmě to, co jsem si slyšel v Otázkách Václava Moravce. To jsem měl poprvé možnost vnímat pana ministra, který o těch výtkách mluvil. Předtím -ačkoliv jsme měli možnost se několikrát potkat -, mi žádné výtky k mému působení na útvaru nesdělil.

A.cz: Říkáte, že si pan ministr na vaši práci nestěžoval. Chápete tedy, proč vás chtěl odvolat?

Pro mě je velmi těžké se k tomu vyjadřovat, protože de facto se jedná o mě v přítomnosti diváků a čtenářů různých médií, když ty výtky padly v nějakém mediálním vystoupení.

Já jsem nebyl seznámen s poklady, které k tomu vedly. Z toho, co jsem slyšel, musím ty výtky odmítnout, nesouhlasím s nimi.

A.cz: Může být za tím tlakem to, že jste nejmenoval svými náměstky policisty, které ministr chtěl?

Já to nevím. Nemám proto žádný poklad. Já vnímám tu situaci tak, jak od té neděle probíhá. Já jsem u těch jednání mezi panem ministrem a panem policejním prezidentem nebyl. Takže se těžko k jejich obsahu mohu vyjadřovat.

A.cz: Neztratil jste kvůli tomu chuť v čele protikorupční policie dál pokračovat?

To není o chuti, o radosti, o pocitech. Je to o tom, že vedoucí pozice u policie má nějaký status. Služební místo se dá obsadit a uvolnit za nějakých podmínek podle zákona. Takže chuť, chuť... Na pokladech toho, co jsem se dozvěděl z médií, nevím, co za těmi informacemi stojí. To nemůže vést k tomu, abych přehodnotil své rozhodnutí.

A.cz: V médiích se píše, že pan ministr chtěl, abyste jmenoval vaším náměstkem policistu Jindřicha Láta, vy se osobně znáte?

Já jsem se s ním potkal až tady na útvaru. Bylo to krátce předtím, než od útvaru na vlastní žádost odešel. Předtím jsme se neznali. To je asi vše, co k tomu mohu říct.

A.cz: Neuvažoval jste o tom, že byste ho svým náměstkem jmenoval?

Musím říct, že jsem o tom přemýšlel, ale rozhodl jsem tomu požadavku nevyhovět. Já si myslím, že když mám být odpovědný za nějakou činnost, tak bych to měl dělat s lidmi, na které dám palec, že jsou to ti, se kterými chci sdílet ten výsledek útvaru. Obávám se, že pokud bych vyhověl, tak bych ztratil podstatnou část své věrohodnosti.

A.cz: Před několika týdny byl zatčen hlavní analytik protikorupční policie Jan Petržílek. Počítáte s ním dál v útvaru?

S vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou na obědy nechodím, řekl Komárek.
S vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou na obědy nechodím, řekl Komárek. | Foto: Ludvík Hradilek

Ta činnost je zabezpečená dál. Ten útvar má nějaké vnitřní členění. V tuto chvíli nám nezbývá, než vyčkat na rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení. Víc vám asi neřeknu.

A.cz: Ale pokud chápu vaše slova, hůl jste nad ním nezlomil?

Všechno závisí na tom, jak dopadne jeho kauza. Pro mě to bylo velké překvapení. Já jsem informace od vyšetřujícího orgánu jako služební funkcionář dostal. V nejbližší době přepokládám, že učiníme nějaké personální opatření.

A.cz: Kontrolovali jste jeho práci? Spekulovalo se o tom, zda nevynášel informace ze spisů.

Já bych nerad toto konkretizoval, protože on je předmětem řízení, ve kterém může někdo poskytovat informace a já tím rozhodně nejsem.

A.cz: Váš předchůdce skončil kvůli sporu s vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou. Vycházíte spolu, jak často se vídáte?

Tento týden jsem jí například viděl, protože jsme s ní měli poradu centrálních útvarů. Já - jestli se to můžu odhadnout -, vidíme se jednou do měsíce.

A.cz: Na obědy spolu nechodíte?

Ne, nechodíme.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy