Šéf dopravky kritizoval platnost značky Zimní výbava

Lenka Smyčková
9. 11. 2008 16:57
Platnost značky podle teploty je podle Tržila nesmysl
Šéf dopravní policie Leoš Tržil
Šéf dopravní policie Leoš Tržil | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Platnost dopravní značky Zimní výbava jen od určité teploty vzduchu? Je to absurdní, míní nový šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Tržil v televizi Z1 kritizoval nařízení ministerstva dopravy, podle kterého by nová značka na dálnici D1 platila, nebo neplatila podle aktuálního počasí. Jednodušší a rozumnější by podle Tržila bylo, kdyby platila po celé určené období.

"Ideální by bylo stanovit pro povinnou zimní výbavu období dejme tomu od prvního listopadu do konce března," řekl Tržil ve vysílání Z1.

Na D1 už od pondělí

Modré značky se symbolem auta a sněhové vločky, přikazující použití zimních pneumatik, se objeví na dálnici D1 už v pondělí.

Ministerstvo přitom při rozhodování o osázení dálnice novou značkou několikrát otočilo. Nejprve je ještě letos na dálnici vůbec dávat nechtělo.

Koncem října ale ohlásilo, že značky budou v úseku mezi Humpolcem a Jihlavou. A že řidiči je budou muset poslechnout tehdy, když teplota klesne pod pět stupňů Celsia.

"Značka bude mít dodatkovou tabulku 'Při teplotách pod pět stupňů Celsia'," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Podle původní ministerské vyhlášky platí značka Zimní výbava vždy od listopadu do dubna bez ohledu na teplotu. Značka značí úsek, kam smějí řidiči od listopadu do dubna jen se zimními pneumatikami.

Správce komunikace ale může její platnost dodatkovou tabulkou omezit na jinou dobu podle místních poměrů.

Pokud řidič nemá mít na označených úsecích zimní výbavu v pořádku, hrozí mu pokuta až dva tisíce korun a ztráta jednoho bodu.

Nestačí přitom "přezout" vůz zimními pneumatikami: gumy u osobních aut musejí mít na všech čtyřech kolech hloubku vzorku alespoň čtyři milimetry.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy