reklama
 
 

Sedmý den soudu: Škrlová vyvolenou bytostí

27. 6. 2008 20:05
Soud slyšel expertizu religionisty

Brno - Barbora Škrlová mohla být podle religionistické expertizy vyvolenou bytostí. Převtělení předpokladem jejího zrození a chlapci překážkou v tomto úsilí.

Sedmý den citlivého soudního procesu se četl další znalecký posudek dětského psychologa a znalce sekt. Jednatřicetiletá matka chlapců Klára Mauerová nepřestala klopit hlavu ani dnes. Tentokrát nevzlykala a důrazně odmítla náboženské motivy týrání.

Rozhodování o budoucnosti trýznitelů Ondřeje a Jakuba, které se blíží své polovině, se z největší soudní síně Krajského soudu přesunulo do menšího sálu umožňujícího prezentaci důkazních videozáznamů.

Soud však po včerejší krátké poradě rozhodl, že dopolední promítání videokazet znepřístupní veřejnosti. "Na kazetách jsou šokující záběry," upozornila na nevhodnost zveřejnění video záznamů státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová.

Obhajoba s ní souhlasila. Právník Kláry Mauerové Petr Holub nicméně namítl, že takovéto hodnocení videozáznamů manipuluje veřejným míněním.

Kauza Kuřim

Čtěte také SPECIÁL:

Pohádky ovčí babičky

Soud promítal dvě videokazety. Tříhodinový videozáznam nazvaný "Pohádky ovčí babičky", veřejnost nespatřila. Kazetu našli policisté v domě v Kuřimi. Původně na ní skutečně měla být pohádka, tu ale nahradil skutečný horor.

Obžalovaný Jan Turek v předsálí soudní síně sdělil, že nic tak hrozného neviděl. Další lidé, kteří video viděli, odmítli říci, co bylo jeho obsahem. "Nechtěl bych to vidět znova," uvedl právník Barbory Škrlové Richard Novák.

Druhý několikaminutový záznam pořídil prostřednictvím babysetu soused z Kuřimi Eduard Trdý. Nahrávka "kuřimského zachránce" pronikla do médií. Je na ní nahý a svázaný Ondřej v komoře pod schody. Jeho matka Klára Mauerová mu překotně cpe do pusy jídlo a křičí: "Žer!"

Expert: Nepodceňujme vliv náboženských hnutí

Podle policie byli všichni příslušníky skupiny odštěpené od Hnutí grálu.

Zdeněk Vojtíšek je jedním z nejrespektovanějších religionistů v Česku. Postěžoval si, že informace, ze kterých vycházel, byly útržkovité. "Mohlo by se jednat o případ vtělení vysoké duchovní bytosti do pozemského těla. Tato bytost by mohla mít duchovní poslání."

Za znepochybnitelné považuje to, že skupina patří mezi odštěpené od Hnutí grálu.

"K přenosu tohoto poselství je nezbytné, aby bylo reprodukováno jakousi čistou duchovní bytostí, která se má vtělit do nového pozemského těla bez historie," uvedl Vojtíšek. Touto duchovní bytostí pravděpodobně byla "Anička" Škrlová a Vojtíškova teorie by tak vysvětlila změny identit.

Roli chlapců a náboženský podtext kruté výchovy nevyloučil v tom případě, že by hoši ohrožovali zmíněný náboženský záměr.

"V nauce Hnutí grálu však není násilí doporučováno ani prosazováno," řekl expert. Nauka by dle něj nicméně mohla inspirovat k praxi, která by ke střetu se zákonem směřovala.

Dominantní náboženské postavení Škrlové by dle něj rovněž mohlo vést k agresivitě, ale i idealizaci takové osoby. Tak jako v případě chlapců.

Matka chlapců Mauerová se snažila odborné posouzení popřít. "Žádný náboženský podtext v tom nevidím, ani tam není. Vše vychází z hypotéz a pouze to poškozuje strašně moc lidí příslušníků Hnutí grálu."

Znalkyně z oblasti psychologie Marta Skulová se domnívá, že utrpení, kterému byli chlapci vystaveni, mělo vést k otrocké závislosti na Aničce alias Barboře Škrlové. Chlapci ztratili vztah ke svojí matce a téměř i jeden k druhému. "Všechny vztahy jim byly zpřetrhány, aby byli na Aničce naprosto závislí. Aničku zbožňovali a Jakub ji opakovaně nazval Bohem vyvolenou."

Posttraumatická porucha se rozvíjí

Odborník na dětskou psychologii Viktor Hanuš potvrdil včerejší posudek Skulové, dle které jsou následky pro Jakuba a Ondru trvalé.

"Pro začlenění do běžného života je nejhorší narušení bazálního vztahu dítěte a matky a jistoty osobami důvěrně známými v kritickém období vývoje dítěte."

Důsledky dle něj tak budou trvalé ve smyslu nutnosti dlouhodobé psychiatrické léčby posttraumatické stresové poruchy. "Po šesti měsících je možné konstatovat, že se tato porucha rozvíjí."

Více postižený je starší Jakub. "V tuto chvíli u něj začíná puberta, zvýšený počet hormonů může zvýšit výskyt stresových situací," vysvětlil Hanuš.

Dle jeho názoru byl Jakub pohlavně zneužíván. "Pokud je oslepené neplnoleté dítě osaháváno neznámou osobou na genitáliích, považuji to za sexuální zneužívání.

Klára Mauerová před deseti dny přiznala, že chlapcům ubližovala, aby si uvědomili své nevhodné chování k "Aničce", kterou si chtěla osvojit.

Dále čtěte: Kauza Kuřim: Psychický stav týraných chlapců se horší

autor: Jiří Hloušek, spolupracovník Aktuálně.cz | 27. 6. 2008 20:05

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama