Sedmnáctiletý trest pro vraha číšníka definitivně potvrzen. Zabíjel kvůli penězům a alkoholu

ČTK ČTK
24. 7. 2016 15:15
Vraha, který v roce 2001 zabil ve Zlíně číšníka, aby získal peníze, alkohol a cigarety, dopadli policisté až po třinácti letech. Vloni ho na 17 let vězení odsoudil Krajský soud v Brně, nyní trest fakticky potvrdil Nejvyšší soud. Zamítl totiž dovolání obžalovaného.
Sedmnáctiletý trest nad vrahem číšníka potvrdil Nejvyšší soud.
Sedmnáctiletý trest nad vrahem číšníka potvrdil Nejvyšší soud. | Foto: Thinkstock

Nejvyšší soud odmítl dovolání Jana Prokopa, jenž si má odpykat 17 let ve vězení. Podle pravomocného rozsudku zavraždil v roce 2001 surovým a trýznivým způsobem ve Zlíně číšníka, a to kvůli majetkovému prospěchu. Pachatele odhalili policisté až v roce 2014.

Výsledek dovolacího řízení sdělila Simona Tesařová, mluvčí Krajského soudu v Brně, jehož zlínská pobočka případ řešila jako první instance.

"Dovolání bylo odmítnuto jako zjevně neopodstatněné, kdy dle Nejvyššího soudu byly příslušné právní normy správně aplikovány, a to na spolehlivě zjištěný skutkový stav," uvedla Tesařová.

Vražda se odehrála v prosinci roku 2001. Prokop podle rozsudku napadl tehdy osmnáctiletého číšníka nožem a zasadil mu 14 bodných a řezných ran, které směřoval do hlavy, zad i hrudníku. Vrah na číšníka útočil na různých místech restaurace tak, jak se napadený pokoušel utíkat. Podle znalců útok trval několik minut.

Vrah si poté z restaurace odnesl peníze, cigarety a alkohol. Policisté Prokopa dopadli předloni v červnu, na případu pracoval i speciální tým Tempus, jehož úkolem je vyšetřovat letité nevyřešené případy.

Recidivista Prokop už dříve patřil mezi hlavní podezřelé. Nakonec jej pomohla usvědčit nová výpověď bývalé družky. Uvedla, že Prokopa nad ránem viděla v jejich bytě sehnutého nad taškou s mincovníky a lahvemi alkoholu. Na bundě prý měl krev. Muž vinu popíral. Bývalá družka podle něj lže.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy