Sedm kulturních organizací dostane stálý prostor v ČT

ČTK ČTK
18. 4. 2013 18:18
Trvalou spolupráci televize navázala například s Národním divadlem či Národním muzeem
Foto: Česká televize

Praha - Sedm z 29 příspěvkových organizací ministerstva kultury (MK) dostane stabilní prostor ve vysílání České televize.

Stane se tak na základě Memoranda o vzájemné spolupráci, které ve čtvrtek podepsali ministryně kultury Alena Hanáková a generální ředitel ČT Petr Dvořák. Intenzivnější prezentaci tuzemské kultury umožní kanál ČT Art, který začne vysílat letos v září.

"Memorandum jsme podepsali pro sedm organizací, s nimiž již máme spolupráci navázanou. V případě, že najdeme další možné formy spolupráce s dalšími příspěvkovými organizacemi, tak je k tomu budeme postupně přidávat," řekl ředitel ČT Dvořák.

Memorandem stvrzená spolupráce se týká Národního muzea, Národního technického muzea, Národní knihovny, České filharmonie, Národního divadla, Národní galerie a Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

"Bez podpory médií by se o našich aktivitách vědělo tak z poloviny. Memorandum beru jako deklaraci zájmu České televize o kulturu," uvedl ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

V memorandu se mimo jiné píše o posílení informování veřejnosti o příspěvkových organizacích MK a jejich činnosti s důrazem na konkrétní aktivity a projekty a vzájemné podpoře plnění veřejné služby v oblasti kultury, památkové péče a dalších oblastech. ČT se také zavazuje odvysílat informační spoty, které si příspěvkové organizace vyrobí na své náklady.

"Budeme informovat o všem zajímavém, co se děje a chystá, zprostředkovávat umělecké zážitky a vést také odbornou diskuzi o české kultuře," sdělil výkonný ředitel ČT Art Tomáš Motl.

Kulturní pořady by od podzimu na plánovaném kanálu ČT Art měly získat pravidelný prostor. Podle předběžného vysílacího schématu bude program začínat každý pracovní den ve 20:00 pořadem Události v kultuře, v pondělí bude následovat divadelní, baletní nebo operní představení či koncert vážné hudby.

V další dny budou k vidění například autorské dokumenty, kulturní magazíny nebo hudební pořady. Pravidelné místo bude mít také kritická talk show, archivní pořady nebo evropský a světový artový film.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy