Obrazem: Sedm klíčníků uzamklo korunovační klenoty. Mezi nimi naposledy i Miloš Zeman

Obrazem: Sedm klíčníků uzamklo korunovační klenoty. Mezi nimi naposledy i Miloš Zeman
Klenoty lze z Korunní komory, kde jsou dlouhodobě uschovány, vyjmout jen v případě, že se sejde všech sedm klíčníků.
Souprava, která patří k symbolům české státnosti, se vyzvedává jen při výjimečných příležitostech. Těmi jsou například inaugurace českého prezidenta nebo oslavy významných státních výročí či událostí.
Letošní výstava trvala osm dní.
Výstava korunovačních klenotů měla původně končit  21. ledna, Hrad ji však pro velký zájem prodloužil o tři dny.
Foto: Richard Horák
ČTK ČTK
26. 1. 2023 14:46
České korunovační klenoty jsou znovu uloženy v Korunní komoře katedrály sv. Víta. Osmidenní výstava se konala u příležitosti 30. výročí vzniku Česka a do katedrály přilákala téměř 34 tisíc návštěvníků. Symboly české státnosti muselo ke konci ledna uzavřít sedm klíčníků. Mezi ty patří například premiér Petr Fiala, prezident Miloš Zeman či předseda Senátu Miloš Vystrčil.

K odemčení a zamčení dveří od Korunní komory se musí sejít sedm držitelů klíčů, jimiž jsou prezident a premiér, předsedové obou parlamentních komor, pražský arcibiskup, probošt svatovítské kapituly a pražský primátor. Pracovníci památkového odboru Hradu nejprve uložili klenoty do schrán, jejich ředitel Petr Kroupa informoval také klíčníky o průzkumu klenotů, jejich dokumentaci a provedení preventivních zákroků k jejich údržbě. Krátkou modlitbu pronesl pražský arcibiskup Jan Graubner a zazněl Svatováclavský chorál.

Korunovační klenoty si přišlo do katedrály sv. Víta na Pražském hradě při současném vystavení prohlédnout 33 836 lidí. Poslední zájemci o zhlédnutí klenotů stáli ve frontě v úterý, do katedrály přišlo během dne 4451 návštěvníků. Každý den přistoupily ke klenotům čtyři tisíce lidí, kteří museli vystát několikahodinovou frontu. Zájemců bylo obvykle více, katedrála však podle Hradu vyšší kapacitu nemá. Při výstavách ve Vladislavském sále byla podle Hradu kapacita asi tři tisíce lidí denně.

Výběrem katedrály se nyní připomínalo i první veřejné vystavení klenotů v roce 1929, umístěny byly v původní vitríně navržené architektem Josefem Gočárem. Součástí výstavy byla i vitrína s královským pláštěm s hermelínovým límcem a vitríny s koženými pouzdry na korunu, žezlo a jablko a s pohřebními klenoty Přemysla Otakara II., jejichž podoba je připomínkou nedochovaných insignií českých králů z rodu Přemyslovců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy