Šedivý: Radar nikdy nebude spadat pod NATO

čtk
1. 8. 2007 20:29
Šedivý bude mít v NATO na starosti obrannou politiku
Páteřní radar NATO leží opravdu v těsné blízkosti obce.
Páteřní radar NATO leží opravdu v těsné blízkosti obce. | Foto: repro Aktuálně.cz

Praha - Budoucí náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý si myslí, že případná americká radarová základna v ČR nikdy nebude plně spadat pod NATO.

Zároveň je ale přesvědčen o tom, že se podaří harmonizovat americký obranný projekt s obdobnými plány NATO. Řekl to dnes v pořadu 20 minut Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Šedivý bude mít v NATO na starosti obrannou politiku a plánování, takže otázka protiraketové obrany bude spadat přímo do jeho kompetence. Někteří čeští politici podmiňují svůj souhlas s radarem propojením systému USA s obranou NATO.

"Pokud tedy ten projekt (radarové základny) bude nakonec uskutečněn, tak nikdy nebude pod nějakou rozhodovací kuratelou NATO. Tam si vždycky Spojené státy ponechají poslední slovo," uvedl Šedivý.

Připomněl, že poslední rozhodnutí o případném použití zbraní hromadného ničení, tedy nukleárních zbraní, byť v rámci NATO, záleží jen na dvou státech, Británii a Spojených státech. "A já myslím, že takhle to dopadne i v případě té protiraketové obrany," dodal.

USA chtějí k nevoli Ruska umístit v tuzemsku radarovou část své evropské protiraketové základny a v Polsku desítku střel. Základny mají čelit případným raketovým útokům ze zemí, jako jsou Severní Korea a Írán. Radar by v Česku mohl stát u obce Míšov na Plzeňsku. Většina Čechů ale jeho umístění v ČR není nakloněna.

Proti jsou podle nedávného výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění téměř dvě třetiny občanů, zatímco s výstavbou souhlasí přes čtvrtinu lidí. Většina dotázaných také chce, aby se kvůli základně konalo referendum. Jasno v otázce radaru zatím není ani na české politické scéně.

Zatímco opoziční sociální demokraté a komunisté požadují referendum o této věci, hlavní vládní strana ODS soudí, že referendum by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu. Vládní zelení by na podporu radaru přistoupili, pokud by v budoucnu zařízení spadalo pod NATO.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy