Sebrat licenci za projetí návěstidel? Šlo by o stovky strojvůdců, říká Drážní úřad

ČTK ČTK
2. 8. 2020 14:38
V souvislosti s prací strojvůdců úřad už před nehodami vypracoval návrh na nové trestání problémových strojvůdců. Podle návrhu bude strojvůdcům, kteří opakovaně nerespektují návěstidla nebo porušují další bezpečnostní pravidla, hrozit pozastavení nebo odebrání licence.
Ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář.
Ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář. | Foto: Drážní úřad

V současnosti úřad oslovil všech 121 železničních dopravců a čeká na jejich odpovědi. Podle předsedy představenstva Českých drah (ČD) Václava Nebeského se ale dlouhodobě ukazuje, že mezi nehodami není spojovací prvek.

"Ještě jsme neodpověděli, nicméně máme zpracováno skoro úplně všechno," řekl Nebeský. Analýzy podle něj ČD vedou průběžně, s překvapujícími závěry, že mimořádné události nemají společného jmenovatele. "Jedná se o sérii náhodných jevů," dodal. Těžko se pak podle něj situace napravuje, pokud nemá společný ukazatel. Nehody se podle něj nestávají v podobný čas, ani u určité věkové skupiny strojvedoucích.

V uplynulém týdnu ČD informovaly, že po sérii nehod sestavily vlastní radu pro zvýšení bezpečnosti provozu. Jejími členy jsou zástupci osobního i nákladního dopravce, odborů, strojvůdců, akademiků či dopravních psychologů. Rada má zlepšit podmínky pro výkon služby zaměstnanců a zvýšit bezpečnost na dráze. Nebeský dnes dodal, že se chce zaměřit také na biorytmus strojvedoucích a dalších drážních pracovníků.

Českou železnici provází v posledních týdnech řada nehod. V červenci byl nejtragičtější střet dvou vlaků na Karlovarsku u Perninku, kdy zemřeli dva lidé. Další tragická nehoda se v polovině července stala u Českého Brodu, kde narazil osobní vlak do zadní části nákladního expresu. Tehdy zemřel strojvedoucí. Příčiny nehod se vyšetřují, podle předběžných zpráv šlo o lidské chyby. V obou případech šlo o vlaky Českých drah.

V souvislosti s prací strojvůdců úřad už před nehodami vypracoval návrh na nové trestání problémových strojvůdců. Podle návrhu bude strojvůdcům, kteří opakovaně nerespektují návěstidla nebo porušují další bezpečnostní pravidla, hrozit pozastavení nebo odebrání licence. Úřad chce vytvořit i systém monitoringu licence strojvedoucích, jenž by měl sledovat dodržování povinného odpočinku. Oba návrhy jsou v legislativním procesu.

"V současné době jde odebrat licence pouze ze zdravotních důvodů nebo za úmyslný trestný čin nebo když nám ji odevzdá sám," řekl Kolář. Kvůli projetí návěstidel by byla podle něj ročně pozastavena licence asi 300 strojvedoucích.

ČD kromě nehod řeší výpadky příjmů v důsledku koronaviru a vládami přijatých opatření pro boj s ním. Podle Nebeského mají dráhy výpadek za zhruba 1,5 miliardy korun, budou hledat úspory. Plánují propouštění hlavně administrativních pracovníků, provozních zaměstnanců by se škrty neměly dotknout. Podle předsedy se cestující ještě do vlaků plně nevrátili, u dálkové přepravy je 70procentní vytíženost, u regionální ještě nižší.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bouzková v Lexingtonu vyřadila Kontaovou a je v druhém kole

Tenistka Marie Bouzková vstoupila po koronavirové pauze na okruhu WTA vítězně do turnaje v Lexingtonu. Přípravu na US Open zahájila v Kentucky výhrou nad třetí nasazenou Britkou Johannou Kontaovou 6:4, 6:4.

Dvaadvacetiletá Bouzková, jež na začátku března před přerušením sezony neúspěšně bojovala o premiérový titul kariéry ve finále turnaje v mexickém Monterrey, získala proti Kontaové první set díky jedinému brejku za 51 minut.

Po něm si soupeřka vzala pauzu na konzultaci s lékařem a nechala si změřit tlak, brejk z úvodu druhé sady ale neudržela. Česká tenistka skóre otočila a po takřka dvou hodinách hry slavila postup.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

První letní posilou Liverpoolu je řecký obránce Tsimikas z Pirea

První letní posilou fotbalistů Liverpoolu je řecký obránce Kostas Tsimikas z Olympiakosu Pireus. S anglickým mistrem podepsal podle klubového webu pětiletou smlouvu. Přestupní částku "Reds" neuvedli, podle britských médií zaplatil klub za trojnásobného řeckého reprezentanta 13 milionů eur (kolem 340 milionů korun).

"Mám obrovskou radost a jsem velmi pyšný na to, že jsem tady. Liverpool je pro mě největší klub na světě. Je to čest být tady a udělám vše, co je v mých silách. Chci s týmem obhájit titul a vyhrát Ligu mistrů," řekl pro klubový web čtyřiadvacetiletý Tsimikas.

Za Olympiakos nastoupil od roku 2015 v součtu všech soutěží do 86 zápasů. Kromě toho hostoval v dánském Esbjergu a nizozemském Tillburgu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy