Sebrat licenci za projetí návěstidel? Šlo by o stovky strojvůdců, říká Drážní úřad

ČTK ČTK
2. 8. 2020 14:38
V souvislosti s prací strojvůdců úřad už před nehodami vypracoval návrh na nové trestání problémových strojvůdců. Podle návrhu bude strojvůdcům, kteří opakovaně nerespektují návěstidla nebo porušují další bezpečnostní pravidla, hrozit pozastavení nebo odebrání licence.
Ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář.
Ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář. | Foto: Drážní úřad

V současnosti úřad oslovil všech 121 železničních dopravců a čeká na jejich odpovědi. Podle předsedy představenstva Českých drah (ČD) Václava Nebeského se ale dlouhodobě ukazuje, že mezi nehodami není spojovací prvek.

"Ještě jsme neodpověděli, nicméně máme zpracováno skoro úplně všechno," řekl Nebeský. Analýzy podle něj ČD vedou průběžně, s překvapujícími závěry, že mimořádné události nemají společného jmenovatele. "Jedná se o sérii náhodných jevů," dodal. Těžko se pak podle něj situace napravuje, pokud nemá společný ukazatel. Nehody se podle něj nestávají v podobný čas, ani u určité věkové skupiny strojvedoucích.

V uplynulém týdnu ČD informovaly, že po sérii nehod sestavily vlastní radu pro zvýšení bezpečnosti provozu. Jejími členy jsou zástupci osobního i nákladního dopravce, odborů, strojvůdců, akademiků či dopravních psychologů. Rada má zlepšit podmínky pro výkon služby zaměstnanců a zvýšit bezpečnost na dráze. Nebeský dnes dodal, že se chce zaměřit také na biorytmus strojvedoucích a dalších drážních pracovníků.

Českou železnici provází v posledních týdnech řada nehod. V červenci byl nejtragičtější střet dvou vlaků na Karlovarsku u Perninku, kdy zemřeli dva lidé. Další tragická nehoda se v polovině července stala u Českého Brodu, kde narazil osobní vlak do zadní části nákladního expresu. Tehdy zemřel strojvedoucí. Příčiny nehod se vyšetřují, podle předběžných zpráv šlo o lidské chyby. V obou případech šlo o vlaky Českých drah.

V souvislosti s prací strojvůdců úřad už před nehodami vypracoval návrh na nové trestání problémových strojvůdců. Podle návrhu bude strojvůdcům, kteří opakovaně nerespektují návěstidla nebo porušují další bezpečnostní pravidla, hrozit pozastavení nebo odebrání licence. Úřad chce vytvořit i systém monitoringu licence strojvedoucích, jenž by měl sledovat dodržování povinného odpočinku. Oba návrhy jsou v legislativním procesu.

"V současné době jde odebrat licence pouze ze zdravotních důvodů nebo za úmyslný trestný čin nebo když nám ji odevzdá sám," řekl Kolář. Kvůli projetí návěstidel by byla podle něj ročně pozastavena licence asi 300 strojvedoucích.

ČD kromě nehod řeší výpadky příjmů v důsledku koronaviru a vládami přijatých opatření pro boj s ním. Podle Nebeského mají dráhy výpadek za zhruba 1,5 miliardy korun, budou hledat úspory. Plánují propouštění hlavně administrativních pracovníků, provozních zaměstnanců by se škrty neměly dotknout. Podle předsedy se cestující ještě do vlaků plně nevrátili, u dálkové přepravy je 70procentní vytíženost, u regionální ještě nižší.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Česku dnes k 18:00 přibylo přes 6800 případů covidu-19, rekordní je i počet úmrtí

V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za den od začátku epidemie. V úterý bylo zatím k 18:00 zaznamenáno dalších 33 mrtvých na celkem 1600. Případů nemoci covid-19 bylo za dnešek k večeru potvrzeno přes 6800, což je nejvyšší nárůst za den k 18:00 za celou dobu epidemie v Česku. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dále zrychluje také nárůst množství lidí, kteří skončili po nákaze koronavirem v nemocnicích. Podle posledních údajů ministerstva za pondělí přibylo 343 hospitalizovaných na celkových 4064, zatímco v předchozích dnech nárůst nepřesáhl tři stovky za den. Ve vážném stavu je 634 hospitalizovaných.

Od 1. března, kdy se objevily v zemi první případy nákazy, bylo zaznamenáno dohromady 188.773 případů covidu-19.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy