Sebevražedná hra Modrá velryba se začala šířit i v Česku. Policie vyšetřuje podezřelá úmrtí dětí

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 13. 4. 2017 16:09
Internetová hra Modrá velryba už dorazila i do Česka. Hráči, zejména děti, plní nejrůznější přání administrátora a vítěz poté na jeho nařízení musí spáchat sebevraždu. Hra, která si už ve světě vyžádala desítky obětí, se rozšířila především v rusky mluvících zemí. Policie už podniká kroky, aby šíření hry na českém internetu zabránila.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Nebezpečná internetová hra Modrá velryba se rozšířila i na českých sociálních sítích. "Hra" je oblíbená především mezi mládeží, kdy je cílem plnit různé úkoly. Vítěz může být v konečné fázi administrátorem donucen spáchat sebevraždu. "Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že se tato hra opravdu vyskytuje na území České republiky, a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež," řekla policejní mluvčí Ivana Nguyenová.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří se počítačovou kriminalitou zabývají, se snaží spojit s administrátory Facebooku a Instagramu, aby zamezili dalšímu šíření této nebezpečné zábavy. "Dále prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála," dodala mluvčí.

Hra Modrá velryba se rozšířila především v rusky mluvících zemích, kde si už vyžádala desítky dětských životů.

Na Instagramu se po opětovném hledání hashtagů #modravelryba, #f58, #bluewhale nebo #chcizemrit objeví varovná tabulka: "Příspěvky se slovy nebo tagy, které často hledáte, povzbuzují chování, které škodí nebo může vést k smrti. Pokud prožíváte těžké období, rádi vám pomůžeme."

Policie apeluje na rodiče i pedagogy, aby děti varovali před nebezpečím a hrozbami na sociálních sítích a všímali si změn v jejich chování.

Když zemřeš, vyhraješ

Interaktivní online hra funguje na principu reálných úkolů. Hráči, někdy nazývaní "velryby", dostávají od anonymních administrátorů neobvyklé úkoly. Například si mají na zápěstí nakreslit modrou velrybu a jako důkaz to vyfotit. Úkoly se ale postupně stupňují, až například k vyřezávání hesel do ruky.

Postihnout "kurátory" hry je v anonymitě internetu velmi složité. V Rusku, kde je hra nejrozšířenější, zadržela moskevská policie jedenadvacetiletého Filippa Budejkina. Podezřívá ho, že řídí tým, který za utajenou a potenciálně nebezpečnou hrou stojí.

O této hře se v Česku mluví hlavně v souvislosti se smrtí dvou dívek, které minulý týden u Mlékojed na Mělnicku srazil vlak. "Mělničtí kriminalisté neustále prověřují všechny okolnosti tragického případu. Podrobnosti sdělovat nebudeme, a to vzhledem k věku a pozůstalým," řekla ČTK mluvčí mělnické policie Markéta Johnová. Na otázku, zda může mít tento případ souvislost právě se zmiňovanou hrou, mluvčí tuto variantu nevyloučila, ale blíže nekomentovala.

Foto: Economia
 

Právě se děje

před 28 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy