reklama
 
 

Sebevražedná hra Modrá velryba se začala šířit i v Česku. Policie vyšetřuje podezřelá úmrtí dětí

Aktualizováno 13. 4. 2017 16:09
Internetová hra Modrá velryba už dorazila i do Česka. Hráči, zejména děti, plní nejrůznější přání administrátora a vítěz poté na jeho nařízení musí spáchat sebevraždu. Hra, která si už ve světě vyžádala desítky obětí, se rozšířila především v rusky mluvících zemí. Policie už podniká kroky, aby šíření hry na českém internetu zabránila.

Praha - Nebezpečná internetová hra Modrá velryba se rozšířila i na českých sociálních sítích. "Hra" je oblíbená především mezi mládeží, kdy je cílem plnit různé úkoly. Vítěz může být v konečné fázi administrátorem donucen spáchat sebevraždu. "Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že se tato hra opravdu vyskytuje na území České republiky, a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež," řekla policejní mluvčí Ivana Nguyenová.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří se počítačovou kriminalitou zabývají, se snaží spojit s administrátory Facebooku a Instagramu, aby zamezili dalšímu šíření této nebezpečné zábavy. "Dále prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála," dodala mluvčí.

Hra Modrá velryba se rozšířila především v rusky mluvících zemích, kde si už vyžádala desítky dětských životů.

Na Instagramu se po opětovném hledání hashtagů #modravelryba, #f58, #bluewhale nebo #chcizemrit objeví varovná tabulka: "Příspěvky se slovy nebo tagy, které často hledáte, povzbuzují chování, které škodí nebo může vést k smrti. Pokud prožíváte těžké období, rádi vám pomůžeme."

Policie apeluje na rodiče i pedagogy, aby děti varovali před nebezpečím a hrozbami na sociálních sítích a všímali si změn v jejich chování.

Když zemřeš, vyhraješ

Interaktivní online hra funguje na principu reálných úkolů. Hráči, někdy nazývaní "velryby", dostávají od anonymních administrátorů neobvyklé úkoly. Například si mají na zápěstí nakreslit modrou velrybu a jako důkaz to vyfotit. Úkoly se ale postupně stupňují, až například k vyřezávání hesel do ruky.

Postihnout "kurátory" hry je v anonymitě internetu velmi složité. V Rusku, kde je hra nejrozšířenější, zadržela moskevská policie jedenadvacetiletého Filippa Budejkina. Podezřívá ho, že řídí tým, který za utajenou a potenciálně nebezpečnou hrou stojí.

O této hře se v Česku mluví hlavně v souvislosti se smrtí dvou dívek, které minulý týden u Mlékojed na Mělnicku srazil vlak. "Mělničtí kriminalisté neustále prověřují všechny okolnosti tragického případu. Podrobnosti sdělovat nebudeme, a to vzhledem k věku a pozůstalým," řekla ČTK mluvčí mělnické policie Markéta Johnová. Na otázku, zda může mít tento případ souvislost právě se zmiňovanou hrou, mluvčí tuto variantu nevyloučila, ale blíže nekomentovala.

autor: Barbora Němcová | 13. 4. 2017 14:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama