Sebevražda. Policie trvá na svém a případ pobodané dívky podruhé odložila

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
13. 9. 2016 19:30
Policie už podruhé uzavřela úmrtí Anety R., která se měla vlastnoručně pořezat, třikrát bodnout do srdce a jednou do plíce, jako sebevraždu. "Úmrtí bylo řádně prošetřeno a nebyly zjištěny konkrétní skutečnosti, které by nasvědčovaly cizímu zavinění," napsal v usnesení, které má redakce k dispozici, vrchní komisař Petr Vácha. Příští týden uplynou dva roky od chvíle, kdy měla v pražských Letňanech Aneta R. spáchat sebevraždu.
Aneta R.
Aneta R. | Foto: Archiv Anety R. - fotku publikujeme s povolením matky

Praha – Ani zásah vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové nic nezměnil na policejních závěrech v případu Anety R., od jejíž podivné smrti příští týden uplynou dva roky. I po dalších osmi měsících vyšetřování kriminalisté trvají na tom, že dívka spáchala sebevraždu, když se třikrát bodla do srdce a jednou do plíce.

Případ byl původně rychle vyšetřen a uzavřen jako sebevražda. Poté, co o kauze Aktuálně.cz detailně psalo, jej na začátku tohoto roku kvůli chybám znovu otevřela vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Nyní ale pražská kriminálka po osmi měsících nového vyšetřování případ znovu odložila s tím, že se Aneta R. zabila sama. "Úmrtí bylo řádně prošetřeno a nebyly zjištěny konkrétní skutečnosti, které by nasvědčovaly cizímu zavinění," napsal v usnesení, které má redakce k dispozici, vrchní komisař Petr Vácha. Anetina matka je přitom přesvědčena, že smrt její dcery stále nebyla dostatečně vysvětlena.

Aneta R. zemřela předloni v září v bytě v Letňanech poté, co byla celý večer se svými dvěma přáteli a dalšími známými v pražském baru. Policie případ uzavřela s tím, že u třiadvacetileté dívky propukla toxická psychóza, kterou si způsobila kombinací alkoholu a kokainu. Podle závěrů policejního vyšetřování si dívka zasadila třináct bodných a řezných ran kuchyňským nožem, které mimo jiné zasáhly plíci a třikrát srdce.

V letňanském bytě byli kromě Anety R. její kamarádka Kateřina K. a její přítel Ahmad H. I., kterému byt patřil. Několik týdnů po Anetině sebevraždě ale byt prodal – podle policie to byl důvod, proč se v něm nemohla udělat rekonstrukce. Tu nyní kriminalisté i s dalšími kroky udělali a doplnili, ovšem na jiném místě.

Aktuálně.cz mluvilo s řadou aktérů a svědků v této kauze, které policie  nevyslechla. Patří mezi ně i zasahující lékař, který se Anetu pokoušel zachránit. Lékař redakci řekl, že z hysterické výpovědi dívčiny kamarádky Kateřiny podle něj vyplynulo, že v bytě byl kromě zmíněné trojice ještě někdo další. Tuto zásadní informaci vzal ale záchranář při novém vyšetřování před policisty zpět.

"Údajná přítomnost další osoby v bytě se nijak nepotvrdila, a nic tedy nenasvědčuje ani na případného neznámého pachatele," říká komisař Vácha.

Ahmad H. I. a jeho přítelkyně Kateřina jsou jediní svědci, kteří byli v posledních chvílích v Anetině blízkosti. A podle vyšetřovatelů vše proběhlo tak, jak dvojice u výslechů vypověděla. "Ahmad nevěděl, co má dělat, aby jí nůž vytrhl, nicméně sáhl po něm pravou rukou, Aneta jej tím nožem řízla nebo bodla, neví, ačkoli to bolelo, pořád se snažil jí nůž vzít, nicméně měla velkou sílu," píše komisař.

A dodává, že oba šli dobrovolně na detektor lži. Polygraf sice naznačil atypické reakce, které zpochybňují pravdivost některých odpovědí, to však podle vyšetřovatelů ještě nemusí být směrodatné. Dana Štěpánková z Kriminalistického ústavu, která vyšetření na detektoru prováděla, upozornila, že dotazovaný sice může něco tajit, ale také si prostě mohl otázku vybavit v jiných souvislostech.

Detektor není považován za přímý důkaz a podle doktorky slouží pouze jako vodítko v průběhu vyšetřování. "Ahmad H. I. je navíc cizinec jiné národnosti dlouhodobě žijící v ČR, (…) cizinci mohou mít jednak odlišný hodnotový systém, a jednak mohou mít odlišné chápání pravdy a lži. Takže závěry u této osoby je nutné chápat jako orientační," stojí v usnesení.

Matka Anety R. podá proti rozhodnutí stížnost, protože je stále přesvědčena, že její dcera zemřela za jiných okolností, než jak tvrdí policie. Upozorňuje také na to, že se při pitvě ztratilo dceřino srdce: kde skončilo, dodnes neví ani policie, ani doktoři, kteří mladou ženu jako první pitvali.

Důležité také je, jak na odložení zareaguje vrchní státní zastupitelství. Záležet bude na tom, zda se kriminalisté v novém vyšetřování dostatečně vypořádali se všemi připomínkami, které Bradáčová nařídila v novém vyšetřování doplnit. Případem se zabývala na popud poslanců i policejní inspekce, podle které ale původní vyšetřovatelé nepochybili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
Další zprávy