Vánoční stromky přes internet neprodáme, opatření nás mohou zničit, říkají pěstitelé

ČTK ČTK
27. 10. 2020 17:44
Ačkoliv internetový prodej zachraňuje při pandemii koronaviru spoustu oborů, u prodeje vánočních stromků není reálný, říká místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman. On-line prodej stromečků je podle něj okrajový, a lze tak prodat minimum stromků. Sdružení se obává, že na venkovní prodej vánočních stromků letos dopadnou omezení kvůli koronavirové pandemii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

"Narážíte hlavně na problém neochoty přepravních společností vozit stromky náchylné na poškození, ale také neúměrného zvýšení jejich ceny o dopravní náklady," uvedl Valdman. "Trápí nás velká nejistota, zda bude prodej nějak omezen vládními nařízeními, protože když už stromky jednou vytěžíte, musíte je prodat, nebo vyhodit," dodal.

Sdružení je přesvědčeno, že při venkovním prodeji vánočních stromků, kde se na prodejních místech neshlukují lidé, není problém zajistit odstupy a prodej podle sdružení nepředstavuje epidemické riziko.

Stromky většinou nelze nechat růst do další sezony, protože jsou sázené na konkrétní rozměry, upozornil Valdman. "Pokud dosáhnou určité velikosti, musíte produkční plochy protěžit a uvolnit zbývajícím stromkům. Jinak začnou prorůstat do sebe, stromky se zničí a dojde k znehodnocení celé plochy. Navíc jsou připravené, nastřihané a dotvarované, aby se letos prodaly," uvedl.

Dodal, že by to dopadlo i na pěstitele, kteří mají příjem jednou ročně. Absence letošního prodeje vánočních stromků v normálním rozsahu by znamenala faktickou likvidaci oboru, varovalo sdružení.

"Nedostatek možností nákupu vánočních stromků by také nutil lidi získat stromek jinou cestou, například krádeží v lese, protože bez něj nebude chtít zůstat nikdo, obzvlášť v letošním náročném roce," řekl Valdman. Tento fenomén už přitom podle něj z Česka téměř vymizel.

Umělých stromků ubývá

Ceny stromků zůstanou na loňské úrovni, ale regionálně rozdílné. Některé druhy budou levnější, předpokládá sdružení. U nejprodávanějších kategorií stromků ve velikosti 150 až 200 centimetrů sdružení očekává, že cena jedle kavkazské bude od 550 do 900 korun. Stříbrný smrk má přijít na 350 až 450 korun, což by bylo méně než loni. Smrk ztepilý vyjde na 300 až 400 korun, borovice na 400 až 500 korun. Kvalitních stromků je podle Valdmana dost, nabídka druhů i velikostí je pestrá.

Češi ročně spotřebují až 1,3 milionu vánočních stromků. Jedlí je kolem 75 procent, stříbrného smrku 15 procent, klasického smrku a borovice asi deset procent. Dovozy tvoří asi polovinu prodejů. Prodej umělých stromků klesá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy