Vánoční stromky přes internet neprodáme, opatření nás mohou zničit, říkají pěstitelé

ČTK ČTK
27. 10. 2020 17:44
Ačkoliv internetový prodej zachraňuje při pandemii koronaviru spoustu oborů, u prodeje vánočních stromků není reálný, říká místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman. On-line prodej stromečků je podle něj okrajový, a lze tak prodat minimum stromků. Sdružení se obává, že na venkovní prodej vánočních stromků letos dopadnou omezení kvůli koronavirové pandemii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

"Narážíte hlavně na problém neochoty přepravních společností vozit stromky náchylné na poškození, ale také neúměrného zvýšení jejich ceny o dopravní náklady," uvedl Valdman. "Trápí nás velká nejistota, zda bude prodej nějak omezen vládními nařízeními, protože když už stromky jednou vytěžíte, musíte je prodat, nebo vyhodit," dodal.

Sdružení je přesvědčeno, že při venkovním prodeji vánočních stromků, kde se na prodejních místech neshlukují lidé, není problém zajistit odstupy a prodej podle sdružení nepředstavuje epidemické riziko.

Stromky většinou nelze nechat růst do další sezony, protože jsou sázené na konkrétní rozměry, upozornil Valdman. "Pokud dosáhnou určité velikosti, musíte produkční plochy protěžit a uvolnit zbývajícím stromkům. Jinak začnou prorůstat do sebe, stromky se zničí a dojde k znehodnocení celé plochy. Navíc jsou připravené, nastřihané a dotvarované, aby se letos prodaly," uvedl.

Dodal, že by to dopadlo i na pěstitele, kteří mají příjem jednou ročně. Absence letošního prodeje vánočních stromků v normálním rozsahu by znamenala faktickou likvidaci oboru, varovalo sdružení.

"Nedostatek možností nákupu vánočních stromků by také nutil lidi získat stromek jinou cestou, například krádeží v lese, protože bez něj nebude chtít zůstat nikdo, obzvlášť v letošním náročném roce," řekl Valdman. Tento fenomén už přitom podle něj z Česka téměř vymizel.

Umělých stromků ubývá

Ceny stromků zůstanou na loňské úrovni, ale regionálně rozdílné. Některé druhy budou levnější, předpokládá sdružení. U nejprodávanějších kategorií stromků ve velikosti 150 až 200 centimetrů sdružení očekává, že cena jedle kavkazské bude od 550 do 900 korun. Stříbrný smrk má přijít na 350 až 450 korun, což by bylo méně než loni. Smrk ztepilý vyjde na 300 až 400 korun, borovice na 400 až 500 korun. Kvalitních stromků je podle Valdmana dost, nabídka druhů i velikostí je pestrá.

Češi ročně spotřebují až 1,3 milionu vánočních stromků. Jedlí je kolem 75 procent, stříbrného smrku 15 procent, klasického smrku a borovice asi deset procent. Dovozy tvoří asi polovinu prodejů. Prodej umělých stromků klesá.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy