Vánoční stromky přes internet neprodáme, opatření nás mohou zničit, říkají pěstitelé

ČTK ČTK
27. 10. 2020 17:44
Ačkoliv internetový prodej zachraňuje při pandemii koronaviru spoustu oborů, u prodeje vánočních stromků není reálný, říká místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman. On-line prodej stromečků je podle něj okrajový, a lze tak prodat minimum stromků. Sdružení se obává, že na venkovní prodej vánočních stromků letos dopadnou omezení kvůli koronavirové pandemii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

"Narážíte hlavně na problém neochoty přepravních společností vozit stromky náchylné na poškození, ale také neúměrného zvýšení jejich ceny o dopravní náklady," uvedl Valdman. "Trápí nás velká nejistota, zda bude prodej nějak omezen vládními nařízeními, protože když už stromky jednou vytěžíte, musíte je prodat, nebo vyhodit," dodal.

Sdružení je přesvědčeno, že při venkovním prodeji vánočních stromků, kde se na prodejních místech neshlukují lidé, není problém zajistit odstupy a prodej podle sdružení nepředstavuje epidemické riziko.

Stromky většinou nelze nechat růst do další sezony, protože jsou sázené na konkrétní rozměry, upozornil Valdman. "Pokud dosáhnou určité velikosti, musíte produkční plochy protěžit a uvolnit zbývajícím stromkům. Jinak začnou prorůstat do sebe, stromky se zničí a dojde k znehodnocení celé plochy. Navíc jsou připravené, nastřihané a dotvarované, aby se letos prodaly," uvedl.

Dodal, že by to dopadlo i na pěstitele, kteří mají příjem jednou ročně. Absence letošního prodeje vánočních stromků v normálním rozsahu by znamenala faktickou likvidaci oboru, varovalo sdružení.

"Nedostatek možností nákupu vánočních stromků by také nutil lidi získat stromek jinou cestou, například krádeží v lese, protože bez něj nebude chtít zůstat nikdo, obzvlášť v letošním náročném roce," řekl Valdman. Tento fenomén už přitom podle něj z Česka téměř vymizel.

Umělých stromků ubývá

Ceny stromků zůstanou na loňské úrovni, ale regionálně rozdílné. Některé druhy budou levnější, předpokládá sdružení. U nejprodávanějších kategorií stromků ve velikosti 150 až 200 centimetrů sdružení očekává, že cena jedle kavkazské bude od 550 do 900 korun. Stříbrný smrk má přijít na 350 až 450 korun, což by bylo méně než loni. Smrk ztepilý vyjde na 300 až 400 korun, borovice na 400 až 500 korun. Kvalitních stromků je podle Valdmana dost, nabídka druhů i velikostí je pestrá.

Češi ročně spotřebují až 1,3 milionu vánočních stromků. Jedlí je kolem 75 procent, stříbrného smrku 15 procent, klasického smrku a borovice asi deset procent. Dovozy tvoří asi polovinu prodejů. Prodej umělých stromků klesá.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy