Sčítání lidu 2021: dotazník vyplníte i na mobilu, za tajnosti hrozí pokuta 10 000 Kč

Helena Havranová
30. 9. 2019 16:10
Po deseti letech bude v Česku za rok a půl další sčítání lidu, domů a bytů. Zákon v pondělí odhlasovala vláda. Kromě výrazného snížení otázek plánuje statistický úřad také klást větší důraz na online vyplňování formulářů. Hlavní etapy sčítání začnou v sobotu 27. března příštího roku. Dotazník je pro všechny povinný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

"Občanům chceme nabídnout co největší komfort a tedy možnost sečíst se online prostřednictvím počítače či mobilu. Celý proces tak bude moci proběhnout bez jakékoliv komunikace s úřadem," řekl předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Osoby, které se pro tento způsob rozhodnou, budou muset podle zákona údaje poskytnout zápisem do sčítacího formuláře v elektronické podobě ve lhůtě od 27. března 2021 do 9. dubna 2021. Kdo bude chtít vyplnit formulář v tradiční papírové podobě, který dostanou všichni do 26. dubna do schránek, bude mít na vyplnění čas až do 11. května.

V porovnání s minulým sčítáním bude Sčítání 2021 o téměř 22 % levnější a vyžádá si zapojení menšího počtu zaměstnanců. Sníží se také počet zjišťovaných údajů, kterých bude na rozdíl od minula jen polovina. Zmizí například otázky na majetek, zdraví nebo víru.

Kromě jména, data narození, národnosti a bydliště budou muset dotazovaní vyplnit také například informace o svém zaměstnání, odvětví ekonomické činnosti, frekvenci dojíždění do zaměstnání či školy nebo jaký dopravní prostředek k těmto cestám využívají.

O svých obydlích pak vyplní mimo jiné číslo popisné, právní důvod užívání bytu, připojení na plyn a vodovod, způsob vytápění nebo seznam osob v bytě a vztahy mezi nimi.

Kdo neodpoví, hrozí mu pokuta

Sčítání je povinné pro všechny, kdo mají v Česku trvalý či přechodný aspoň 90denní pobyt nebo azyl. Pokud někdo požadované údaje neposkytne anebo pokud vlastník domu neumožní sčítacímu komisaři přístup k jednotlivým bytům v domě či mu odmítne sdělit údaje o bytu nebo jeho poloze, dopustí se přestupku a hrozí mu pokuta až 10 000 korun.

Výsledná data budou poskytována zdarma a každému. Podle mluvčího statistického úřadu Jana Cieslara se také rozšíří nabídka dat v otevřených formátech a bude možné sestavovat vlastní datové tabulky a mapové výstupy dle aktuálních potřeb uživatelů. "Zároveň však výsledky sčítání podléhají nejpřísnější ochraně a ve všech fázích sčítání bude kladen důraz na bezpečnost a ochranu zjištěných dat," dodal Cieslar.

Příští rok uplyne přesně 100 let od historicky prvního československého sčítání lidu z roku 1921. "Sčítání je největším a nejnáročnějším projektem Českého statistického úřadu. Samotná jeho příprava trvá několik let a podílí se na něm stovky lidí," dodal Rojíček.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy