Scio má problém. Do testu pronikly otázky za peníze

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
8. 3. 2010 14:45
Středoškoláci, kteří si nekoupili přípravné testy, se cítí poškozeni
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Část ze středoškolských studentů, kteří se tuto sobotu zúčastnili srovnávacího testu Scio, se cítí podvedena.

Do jedné z variant testu z obecných studijních předpokladů se dostalo pět otázek přesně kopírujících otázky ze studijních materiálů, které Scio zájemcům předem nabízela za stovky korun. Problém se týká devíti tisíc studentů z celé republiky.

Na transparentnost testů Scio spoléhá rok od roku více fakult českých vysokých škol. Letos už téměř šedesát. Kvůli napravení pověsti zkažené skandály s rychlostudiem si tyto testy zvolila i plzeňská právnická fakulta.

Scio: Byl to technický problém

"Scio dopředu prodává otázky do testů, kdo si zaplatí nebo stáhne na internetu má výhodu proti tomu, kdo si přípravu nekoupí," stěžuje si v internetové diskusi student Martin.

Společnost Scio uznává, že k chybě došlo a chce ji podle svých slov napravit.

"Víme o tom a budeme to řešit. Byla to technická chyba. Sami navrhneme, aby byly tyto otázky z testu vyřazeny," řekl mluvčí společnosti Scio Bohumil Kartouz. Uznává přitom, že se část studentů může cítit poškozena, protože neměli stejné podmínky jako "zákazníci" Scio.

Řešení? Reklamace zkoušky

Co s vadnými testy devíti tisíc studentů bude, rozhodne příští pondělí odborná komise, která bude posuzovat námitky z takzvané veřejné oponentury, která po každé zkoušce musí následovat.

 

Studenti, kteří by s výsledkem nebyli spokojeni, mohou zkoušku Scio reklamovat. "Ta možnost tady je. Pokud by reklamace byla uznána, mohou si uchazeči zkoušku zdarma zopakovat," uvedl mluvčí Scio.

Zkoušku Scio letos požaduje či uznává téměř šedesát českých fakult. Část z nich jí nahrazuje vlastní přijímačky a žádné zkoušky nepořádá, u dalších fakult je doplňkem jejich vlastních zkoušek.

Některé fakulty pak sice pořádají vlastní přijímačky, pokud ale student absolvoval test Scio a dosáhl v něm dobrého výsledku, od přijímaček ho osvobodí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy