Schwarzenberg půjčil Vorotnikovovi i zámek v Čimelicích. Může tam natáčet

Radek Dragoun Radek Dragoun
22. 11. 2016 19:00
Karel Schwarzenberg po bytu u zámku Orlík poskytl skupině Vojna ruského umělce Olega Vorotnikova zámek v Čimelicích, kde můžou natáčet. Rozhodl se tak kvůli tomu, že Čimelice mají filmovou tradici, a byl by rád, kdyby pokračovala. S Vorotnikovem se ale bývalý ministr zahraničí pravidelně nestýká, setkali se pouze dvakrát.
Ruský aktivista Oleg Vorotnikov s rodinou
Ruský aktivista Oleg Vorotnikov s rodinou | Foto: Jakub Plíhal

Čimelice – Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg opět pomáhá rodině ruského umělce Olega Vorotnikova ze skupiny Vojna, jehož vydání Moskva po Česku požaduje. Tentokrát jim pro filmové účely propůjčil zámek v Čimelicích, který se nachází jen pár kilometrů od zámku Orlík. Tam již Schwarzenberg rodině poskytl byt v blízkosti zámku, který mu také patří.

"Aktivisté budou moci snadno dojíždět do práce veřejnou hromadnou dopravou, na kolech nebo docházet pěšky," odůvodňuje Vojna na svých stránkách, proč je právě zámek v Čimelicích pro ně vhodnou lokalitou.

"Je pravda, že tam můžou filmovat. Jak známo, v Čimelicích byla už filmová škola, má to tam svou filmovou tradici, tak ať se v ní pokračuje," komentoval své rozhodnutí pro Aktuálně.cz čestný předseda TOP 09. Co bude Vojna v Čimelicích natáčet, exministr neupřesnil. Sama skupina na svém Facebooku napsala, že jí zámek, v němž Schwarzenberg v době německé okupace strávil část dětství, bude sloužit jako "umělecký ateliér".

S Vorotnikovem se politik pravidelně nestýká. "Já ho moc dobře neznám, setkal jsem se s ním dvakrát. Tak jako s mnoha lidmi, kterým pomáhám, se s ním vidět nemusím. Je jich tolik, že bych potom neměl vůbec žádný čas. Ano, dvakrát, když bylo potřeba něco domluvit, tak jsme se viděli. Toť všechno," řekl.

Schwarzenberg v říjnu poskytl rodině ubytování v Orlíku nad Vltavou. "Známí mi volali, že nemá byt v Praze, tak jsem ho holt ubytoval," řekl tehdy bývalý ministr. 

Vorotnikova v září zadržela česká policie na základě zatykače Interpolu vydaného na žádost Ruska. To Vorotnikova stíhá za údajný útok na policisty. Pražský městský soud dva dny po zatčení rozhodl, že na ruského aktivistu neuvalí vazbu. Vorotnikov totiž písemně slíbil, že se bude zdržovat na území České republiky. I pokud by české soudy svolily, aby byl umělec do Ruska vydán, poslední slovo bude mít ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ten už ale připustil, že by extradici s nejvyšší pravděpodobností nepovolil. 

 

Právě se děje

před 45 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy