Schwarzenberg půjčil Vorotnikovovi i zámek v Čimelicích. Může tam natáčet

Radek Dragoun Radek Dragoun
22. 11. 2016 19:00
Karel Schwarzenberg po bytu u zámku Orlík poskytl skupině Vojna ruského umělce Olega Vorotnikova zámek v Čimelicích, kde můžou natáčet. Rozhodl se tak kvůli tomu, že Čimelice mají filmovou tradici, a byl by rád, kdyby pokračovala. S Vorotnikovem se ale bývalý ministr zahraničí pravidelně nestýká, setkali se pouze dvakrát.
Ruský aktivista Oleg Vorotnikov s rodinou
Ruský aktivista Oleg Vorotnikov s rodinou | Foto: Jakub Plíhal

Čimelice – Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg opět pomáhá rodině ruského umělce Olega Vorotnikova ze skupiny Vojna, jehož vydání Moskva po Česku požaduje. Tentokrát jim pro filmové účely propůjčil zámek v Čimelicích, který se nachází jen pár kilometrů od zámku Orlík. Tam již Schwarzenberg rodině poskytl byt v blízkosti zámku, který mu také patří.

"Aktivisté budou moci snadno dojíždět do práce veřejnou hromadnou dopravou, na kolech nebo docházet pěšky," odůvodňuje Vojna na svých stránkách, proč je právě zámek v Čimelicích pro ně vhodnou lokalitou.

"Je pravda, že tam můžou filmovat. Jak známo, v Čimelicích byla už filmová škola, má to tam svou filmovou tradici, tak ať se v ní pokračuje," komentoval své rozhodnutí pro Aktuálně.cz čestný předseda TOP 09. Co bude Vojna v Čimelicích natáčet, exministr neupřesnil. Sama skupina na svém Facebooku napsala, že jí zámek, v němž Schwarzenberg v době německé okupace strávil část dětství, bude sloužit jako "umělecký ateliér".

S Vorotnikovem se politik pravidelně nestýká. "Já ho moc dobře neznám, setkal jsem se s ním dvakrát. Tak jako s mnoha lidmi, kterým pomáhám, se s ním vidět nemusím. Je jich tolik, že bych potom neměl vůbec žádný čas. Ano, dvakrát, když bylo potřeba něco domluvit, tak jsme se viděli. Toť všechno," řekl.

Schwarzenberg v říjnu poskytl rodině ubytování v Orlíku nad Vltavou. "Známí mi volali, že nemá byt v Praze, tak jsem ho holt ubytoval," řekl tehdy bývalý ministr. 

Vorotnikova v září zadržela česká policie na základě zatykače Interpolu vydaného na žádost Ruska. To Vorotnikova stíhá za údajný útok na policisty. Pražský městský soud dva dny po zatčení rozhodl, že na ruského aktivistu neuvalí vazbu. Vorotnikov totiž písemně slíbil, že se bude zdržovat na území České republiky. I pokud by české soudy svolily, aby byl umělec do Ruska vydán, poslední slovo bude mít ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ten už ale připustil, že by extradici s nejvyšší pravděpodobností nepovolil. 

 

Právě se děje

před 40 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy