Schwarzenberg, Tejc i Kádner. Výbory mají své vůdce

ČTK Domácí ČTK, Domácí
5. 12. 2013 12:30
Hospodářský výbor povede Ivan Pilný, petiční pak Zuzka Bebarová-Rujbrová.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - - Sněmovní zahraniční výbor povede v souladu s dohodami poslaneckých klubů exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), branný David Kádner (Úsvit) a hospodářský Ivan Pilný (ANO). Do čela petičního výboru poslanci zvolili Zuzku Bebarovou-Rujbrovou (KSČM).

Sněmovní ústavně právní výbor vybral do svého čela Jeronýma Tejce (ČSSD) v souladu s dohodami poslaneckých klubů. Bývalý předseda poslanců sociální demokracie získal v tajné volbě hlasy všech přítomných členů výboru.

"Zavazuje mne to do budoucna jak ve vztahu ke koalici, tak opozici," řekl k výsledku hlasování Tejc. Chtěl by, aby ve stejném duchu, tedy korektně, věcně a bez rozdělování na levici a pravici, pokračovalo i další jednání výboru.

Za jeden z úkolů svého výboru označil Tejc debatu nad novým občanským zákoníkem a jeho případnou novelizací, bude-li to v některých oblastech třeba. Možné odložení účinnosti občanského zákoníku, podle něhož se lidé začnou řídit od Nového roku, označil za nereálné, byť byl v minulosti zastáncem tohoto kroku.

Členy výboru v nejbližší době čeká projednávání návrhu rozpočtu ministerstva spravedlnosti a zákona o registru smluv, který by měl institucím nařídit zveřejňování uzavřených smluv a výběrových řízení, jehož autorem je nový místopředseda výboru Jan Farský (TOP 09).

Výbor si rovněž v souladu s dohodami zvolil i další místopředsedy. Za hnutí ANO se jimi stali Helena Válková a Radek Vondráček, dále Stanislav Grospič (KSČM), Petr Kořenek (ČSSD) a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Podle dohod předsedů sněmovních frakcí totiž budou mít početně velké výbory šest místopředsedů, nejmenší pak čtyři místopředsedy.

Schwarzenbergovi vytkli lidská práva i Kosovo

Karel Schwarzenberg čelil na dnešním jednání výboru kritice. Zvolen byl ale nakonec poměrně hladce. Člen výboru Milan Šarapatka (Úsvit) vytkl Schwarzenbergovi, že se za jeho působení stalo ministerstvo zahraničí ministerstvem lidských práv. "Činnost nebyla v pořádku," řekl. Jaroslav Foldyna (ČSSD) zase připomínal české uznání Kosova.

"Velice jsem dbal, abychom byli v souladu s ostatními evropskými státy," uvedl ke Kosovu Schwarzenberg. Výtku ohledně zasazování o lidská práva, jak řekl, přijímá. Jde podle Schwarzenberga o téma, díky kterému je Česká republika i jako malý stát ve světě slyšet. "Ve skutečnosti to byla dosti úspěšná zahraniční politika," zdůraznil.

Pro exministra zahraničí, který byl jediným navrženým kandidátem, nakonec nehlasovali jen Šarapatka a Foldyna.
V branném výboru prošel poměrně hladce jako jediný nominant Kádner, na čtyři místopředsedy bylo ale pět kandidátů. Uspěli Alexander Černý (KSČM), Ivan Gabal (KDU-ČSL), Bohuslav Chalupa (ANO) a Antonín Seďa (ČSSD). O nominantovi TOP 09 a Starostů Marku Ženíškovi už proto výbor ani nehlasoval.

Pro Pilného do čela hospodářského výboru hlasovali všichni přítomní členové kromě samotného kandidáta, jenž se hlasování zdržel.

 

Právě se děje

Další zprávy