Schvaloval na internetu terorismus, soud ho za to poslal na šest let za mříže

Domácí Domácí
16. 3. 2021 14:36
Krajský soud v Brně poslal Benedikta Čermáka za schvalování terorismu na internetu na šest let do vězení, píše iDNES.cz. Muž se vyjádřil k předloňskému teroristickému útoku na mešity v novozélandském Christchurchi. „Jak jim chutná jejich medicína. Dobrá práce???!“ napsal v diskuzi. Útočník tehdy usmrtil 51 lidí. Rozsudek zatím není pravomocný, muž se plánuje odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Čermák pod přezdívkou Ssman video z útoku komentoval na serveru, kde se podobný násilný obsah běžně objevoval a uživatelé se k němu v komentářích vyjadřovali. Státní zástupkyně ho za tento komentář obvinila z podpory a propagace terorismu. "Byl to komentář na to, že teď se karty obrátily a najednou je tu jiný psychopat, který střílí na muslimy," uvedl muž. Později naznačil, že lituje, že video takto komentoval, protože se kvůli tomu teď ocitl před soudem.

Muž se snažil obhájit přes otazníky, které ve svém příspěvku použil. "Obžalovaný sice umístil za komentář čtyři otazníky a vykřičník, nemyslel to však jako pochvalu, ale výzvu k zamyšlení pro ostatní komentátory," uvedl podle serveru iDNES.cz obhájce.

"Obžalovaný nevyjádřil lítost nad činem, ale jen nad sebou samým. Z toho samotného znění komentáře jde odvodit, že se nejednalo o kritiku, ale o pochvalu," řekl soudce při odůvodnění verdiktu, kterým je nepodmíněný šestiletý pobyt ve vězení. Rozsudek zatím není pravomocný, muž se plánuje odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.

 

Právě se děje

před 43 minutami

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 1 hodinou

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy