Schváleno: Prodloužené lázeňské pobyty zaplatí pojišťovna

ČTK ČTK
22. 12. 2014 14:42
Poslanecká sněmovna přijala úpravu novely zákona, podle které pojišťovny nebudou muset zveřejňovat individuální smlouvy s poskytovateli zdravotní péče.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zdravotní pojišťovny nebudou zatím muset zveřejňovat individuální smlouvy s poskytovateli zdravotní péče. Sněmovna přijala senátní úpravu takzvané lázeňské novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která tuto pasáž vypouští.

Předloha prodlouží některým pacientům pobyty v lázních na účet zdravotní pojišťovny a má přinést lázeňství asi půlmiliardu korun ročně navíc. Prezident Miloš Zeman zákony vzápětí podepsal.

Zveřejňování smluv prosadil do vládní novely ve Sněmovně lidovec Ludvík Hovorka, jenž upozorňoval na to, že některá zdravotnická zařízení dostávají v současnosti výrazně vyšší úhrady za stejné výkony než většina ostatních. Systém se měl jeho pozměňovacím návrhem zprůhlednit. Nezveřejněná smlouva by navíc nebyla účinná.

Úpravu kritizovaly lékařské organizace, v Senátu narazila. Podle senátorů jde o takzvaný přílepek a novelu s návrhem na jeho vypuštění poslancům vrátili. Senátor Jan Žaloudík (za ČSSD) uvedl, že by Hovorkův návrh, byť dobře míněný, finančně dopadl hlavně na menší poskytovatele péče a léta budované deformace při hrazení péče by stejně nenapravil.

Proti bylo hlavně ANO

Za senátní verzi se přimlouval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), jenž označil návrh lidoveckého poslance za "ne úplně systémový". Ministerstvo zdravotnictví chystá jinou úpravu k transparentnosti smluv, měla by zavést sankce. Podle Němečka by ji vláda měla dostat do půlky ledna.

Naopak exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09 a Starostové) soudí, že Hovorkův "jednoduchý a přímočarý" návrh by vedl k rychlému výsledku. Podpořil jej taky předseda sněmovního zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO). "Nepoškodíme většinu lékařů. Nebude se to líbit těm, kteří ze systému zásadním způsobem profitovali," řekl.

Senátní úpravu nakonec podpořilo 92 ze 165 přítomných poslanců, proti jich bylo 55. Hlasovali pro ni poslanci ČSSD, KSČM, ODS, jednotlivci z řad TOP 09 a Starostů a lidovec Jan Bartošek. Proti byli hlavně členové klubu ANO.

Schválená norma uvádí, že pacienti po závažné operaci, úrazu nebo s těžkou chronickou nemocí asi budou moci jezdit do lázní na účet zdravotní pojišťovny nejméně na čtyři týdny místo nynějších tří.

Děti budou pobývat v lázních vždy alespoň čtyři týdny. Pobyt, i opakovaný, se pacientům prodlouží jen na základě posouzení zdravotního stavu. Při těžkých a závažných nemocech by léčba trvala po dobu nutnou k vyléčení, nebylo by už časové omezení.

Lázeňství dostávalo v předchozích letech ze zdravotního pojištění ročně téměř tři miliardy korun, výdaje postupně klesly až ke dvěma miliardám s tím, jak pobytů ubývalo.

Změna mu má vrátit půlmiliardu korun ročně, o kterou přišlo omezující vyhláškou z roku 2012. Ústavní soud předpis zrušil, nechal ho platný jen do konce letošního roku. Pokud by poslanci normu v nějaké podobě nepřijali, lázním by od počátku roku chyběl nový indikační seznam péče.

 

Právě se děje

Další zprávy