Soud zrušil detenci pro vraha knihovnice z Horní Břízy. Kauzu vrátil k doplnění důkazů

ČTK ČTK
2. 5. 2016 14:35
Psychicky nemocný muž, který loni v květnu ubodal knihovnici z Horní Břízy, nepůjde do zabezpečovací detence. Pražský vrchní soud zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Plzni. Umístění muže do detence navrhl státní zástupce. Muž si proti rozhodnutí soudu podal stížnost, jíž nyní odvolací senát vyhověl. Mladík odmítá, že trpí paranoidní schizofrenií. Podle znalců ale tímto onemocněním trpí, a to velmi atypickou formou, která se projeví jen v určitý okamžik, a pak její projevy ustupují.
Vrah knihovnice z Horní Břízy.
Vrah knihovnice z Horní Břízy. | Foto: ČTK

Praha - Pražský vrchní soud zrušil rozhodnutí, které uložilo zabezpečovací detenci psychicky nemocnému vrahovi knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku, potvrdil mluvčí vrchního soudu Jan Fořt. Krajský soud v Plzni bude muset doplnit dokazování.

Psychicky nemocný muž usmrtil knihovnici loni 25. května. S osmadvacetiletou ženou se zamkl uvnitř knihovny, donutil ji k telefonátu do televize a požadoval, aby na místo přijel televizní štáb. Potom knihovnici ubodal kuchyňským nožem. Lidé, kteří za dveřmi slyšeli ženin křik, se pokoušeli vyrazit dveře, pak je ale otevřel vrah sám a z místa odešel. Policie s psovodem ho dopadla v nedaleké ubytovně.

Znalci, kteří posuzovali mužův stav, dospěli k závěru, že je psychicky nemocný. Trpí paranoidní schizofrenií, a to velmi atypickou formou, která se projeví jen v určitý okamžik, a pak její projevy ustupují. Podle nich byl vzhledem ke své nemoci v době činu duševně nepříčetný a nebyl schopen rozpoznat nebezpečnost svého jednání. Policii řekl, že knihovnici zabil hlas v jeho hlavě.

Umístění muže do detence navrhl státní zástupce. Muž si proti rozhodnutí soudu podal stížnost, jíž nyní odvolací senát vyhověl. Mladík odmítá, že trpí paranoidní schizofrenií. Podle něj si to nemyslí ani lékaři v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech, kteří o něj pečují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy