Schizofrenici jsou v Česku často bezdůvodně hospitalizováni, někdy i dvacet let

ČTK ČTK
26. 4. 2016 11:43
Vědci zjistili, že v Česku jsou schizofrenici hospitalizováni daleko častěji a na delší dobu než v jiných vyspělých zemích. Lidé navíc v nemocničních zařízeních často pobývají zbytečně. Podle vědců až u 70 procent pacientů lze zabránit zhoršení stavu, a tedy hospitalizaci. Pomoci by mohl systém, který vytvořili vědci z Národního ústavu duševního zdraví. Ten dává už dnes možnost, jak za využití telekomunikačních technologií a analýzy dat hospitalizace omezit. Český systém využívají například v Japonsku.
Schizofrenie. (Ilustrační foto)
Schizofrenie. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Hospitalizace pacientů se schizofrenií trvá v Česku někdy i 20 let. Z celkem 22 281 hospitalizovaných v letech 1998 až 2012 jich déle než jeden rok bylo v léčebně 3601, přes 600 pacientů bylo hospitalizováno deset až 20 let. Ukázala to nejnovější studie vědců Národního ústavu duševního zdraví zveřejněná prestižním americkým časopisem Schizophrenia Research.

Podle nich až u 70 procent pacientů může zabránit zhoršení stavu, a tedy hospitalizaci, systém ITAREPS, který vědci vytvořili.

"V porovnání s vyspělými zeměmi jsou česká čísla o délce hospitalizace schizofreniků drtivá. V Dánsku v roce 2006 bylo hospitalizováno jen 9,8 procenta schizofreniků a hospitalizace trvala v průměru necelých 25 dnů," uvedl za autory studie Petr Winkler z výzkumného programu sociální psychiatrie Národního ústavu duševního zdraví.

Pro léčebný efekt nepřiměřeně dlouhých pobytů nejsou podle něj vědecké podklady. Pokud nejde o odůvodněnou ochranu společnosti či nemocného, jsou tím porušována lidská práva nemocných. "Dochází také ke stigmatizaci, která vede k neochotě pacientů vyhledat odbornou psychiatrickou pomoc a k dalším fenoménům, které nepřímo, ale silně souvisejí s tragickými útoky pacientů, jako byly ve Žďáru nad Sázavou a Uherském Brodě," uvedl.

Český systém využívají v Japonsku

Přesunout většinu péče z velkých nemocnic do ambulancí a center duševního zdraví a zkrátit dobu hospitalizace, která nyní je v ČR v průměru u psychiatrických pacientů 110 dní při každém pobytu, má chystaná reforma psychiatrie. Systém ITAREPS dává už dnes možnost, jak za využití telekomunikačních technologií a analýzy dat hospitalizace omezit. Český systém využívají například v Japonsku.

"Ve spolupráci s katedrou kybernetiky ČVUT jsme vytvořili matematický algoritmus, který předpoví dva měsíce předem prudké zhoršení stavu, jež má za následek hospitalizaci. Máme tak dost času zvýšit přechodně dávky léků a zhoršení zabránit," popsal autor systému Filip Španiel.

Schizofrenik s pomocí dalšího člena rodiny zasílá týdně do centrální databáze strukturovanou SMS o svém zdravotním stavu. Jde o vyhodnocení dotazníku časných varovných příznaků. Systém spočítá riziko zhoršení a informuje ošetřujícího lékaře, který může dávky léků včas upravit.

Když nemoc propukne, jsou důležité léky, ale pak jejich význam klesá a je důležitá terapie a sociální pomoc, říká Martin Jarolímek. Návrat schizofreniků do společnosti ztěžují podle něj předsudky. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy