Schillerová propadla folkloru, zazpívala si i s Babišem. Není to kvůli voličům, říká

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
19. 5. 2022 15:56
Bývalá ministryně financí a nynější šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová má nového koníčka. Folklor. Nechala si ušít kroj a v tomto týdnu si dokonce zazpívala lidové písničky s ženami z folklorního souboru. To vše v době, kdy vstoupila do hnutí ANO a vede buňku na jihu Moravy, kde je právě folklor nejpopulárnější. Načasování před volbami vysvětluje dosavadní pracovní vytížeností.
Video: Radek Bartoníček

Žádný kalkul to ode mě není, vždycky jsem folklor měla v sobě, tvrdí šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová, když přijde řeč na její nový koníček, folklor. Podle svých slov k němu měla vždy blízko, akorát na něj neměla čas. Své "lásce" se znovu začala věnovat v době, kdy vstoupila na jihu Moravy do hnutí ANO, vedla tady loni kandidátku do sněmovních voleb a letos chce co nejvíce podpořit kandidátku v komunálních volbách.

"Pocházím přece z jižní Moravy, z dědinky na Tišnovsku, my jsme vždycky doma zpívali, ať už bylo cokoliv, svátky nebo jsme jeli na výlet. Vždycky jsem k tomu měla vztah," tvrdila na dotaz Aktuálně.cz.

Svým voličům se v tomto týdnu ukázala ve vypůjčeném kroji a zároveň sdělila, že si nechala ušít vlastní. "Zrovna v tomto týdnu jsem se stavila u švadleny kvůli ušití kroje. Domlouvaly jsme se, jak bude vypadat, změřila mě, nechala jsem si udělat i boty, abych to stihla do sezony, do hodů," popisovala Schillerová.  

Z mnoha různých krojů se rozhodla pro ten, který nosí ženy v Charvatské Nové Vsi. "Mně se tam ty jejich kroje velmi líbí," říká Schillerová. Tři ženy z této obce dokonce přišly v pondělí do Břeclavi, aby zazpívaly šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který se tady zastavil v rámci své kampaně.

"Nikdy se tak nezvyšovaly důchody jak za jeho vlády," chválila expremiéra jedna z krojovaných žen, paní Maruška. Na otázku, zda jim nevadí obžaloba Babiše či podezření na jeho střet zájmů, kroutily hlavou, že ne. "To je lidskou závistí," odpověděla druhá z žen, Lenka.

Obě ženy patří k ženskému sboru Slováckého krúžku Charvatčané právě z Charvátské Nové Vsi. Podle svých slov se už těší na křest svého cédéčka k 20. výročí založení kroužku, kde bude kmotrou Schillerová. "Zároveň s námi bude v kroji zpívat, už jsem jí předala písničky, které se bude učit," podotkla paní Maruška.

Schillerová a její mediální obraz

Odborníci na politický marketing upozorňují, že Alena Schillerová cíleně pracuje na své prezentaci tak, aby zaujala především voliče středního a vyššího věku. Její facebookový účet svědčí o tom, že kromě velkého množství kritiků má také mnoho příznivců, což bylo patrné také v Břeclavi. Zejména starší ženy a muži se s ní zastavovali, dávali se do řeči a vyjadřovali jí podporu. 

Kvůli snaze mít co nejlepší mediální obraz si ovšem před časem výrazně pošramotila svou pověst. Podle resortního auditu totiž zaměstnávala na ministerstvu financí, které do podzimu roku 2021 vedla, fotografa a kameramana ve výrazně vyšší platové třídě, než odpovídala jejich práci. Obě pracovní místa také vznikla na její přání a osobně oběma také zadávala práci. Velké množství fotografií, na kterých se prezentovala, dávala Schillerová především na Instagram, "ikonická" je například její fotografe s pávem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy