Schillerová navrhne pro rok 2020 růst platů o tři procenta místo plánovaných dvou

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2019 10:48
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne růst platů ve veřejné sféře pro příští rok kolem tří procent místo dosud navrhovaných dvou procent. Důvodem je aktuálně vyšší odhad inflace. Schillerová ve středu ráno jednala o rozpočtu na příští rok se šéfkou sněmovního rozpočtového výboru Miloslavou Vostrou (KSČM). Vostrá řekla, že jako optimální variantu vidí pětiprocentní růst platů. Schůze tripartity o platech bude 9. září. Vostrá dodala, že KSČM rozpočet se 40miliardovým schodkem i přes výhrady nakonec podpoří.
Ministryně financí Alena Schillerová.
Ministryně financí Alena Schillerová. | Foto: Ludvík Hradilek

Vostrá úvahy Schillerové o růstu platů ve veřejné sféře před středečním jednáním s ministryní uvítala. Uvedla ale, že navrhovaná valorizace je pokrytím inflace a komunisté by chtěli státním zaměstnancům přidat další dvě procenta. Za optimální označila pětiprocentní růst.

Šéfka státní pokladny minulý týden opakovaně uváděla, že v návrhu rozpočtu na příští rok počítá s růstem platů o dvě procenta. Takové navýšení považuje ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) za nedostatečné.

Ani odborům dvě procenta navíc nestačí. Poukazují na to, že by se při takovém navýšení s očekávanou inflací pracovníkům veřejných služeb a správy výdělky reálně snížily.

Ministerstvo financí v úterý odpoledne zveřejnilo na internetu materiál, ve kterém zhoršilo proti červencové prognóze odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok. Počítá rovněž s vyšší inflací.

Letos by spotřebitelské ceny měly podle nové prognózy růst o 2,7 procenta a příští rok o 2,4 procenta, zatímco před měsícem ministerstvo financí počítalo s pomalejším růstem pro letošek o 2,5 procenta a pro příští rok o 2,2 procenta. Loni ceny stouply o 2,1 procenta.

Komunisté chtějí nižší schodek, nebo víc investic

Komunisté při jednání o rozpočtu usilovali o to, aby se schodek snížil na 30 miliard korun z plánovaných 40 miliard. 

"Mým úkolem je upřesnit informace, kam byly peníze nasměrovány. Pokud byly nasměrovány aspoň z poloviny do investic, ne do mandatorních výdajů, tak je to důvod, aby náš stranický orgán a poslanecký klub o schodku minus 40 miliard jednal," uvedla Vostrá. Později řekla, že doporučí, aby KSČM podpořila návrh rozpočtu i se schodkem 40 miliard korun.

Schillerová řekla, že Vostré vysvětlovala poslední přidávání peněz některým rozpočtovým kapitolám. Rozpočet podle ministryně obsahuje všechny vládní priority, které podle ní jsou z větší části i prioritami KSČM, a nerezignuje ani na investice. "Argumenty jsou akceptovatelné," řekla Vostrá, podle níž alternativou k přidávání peněz bylo právě snížení schodku.

Vostrá také podotkla, že finální rozhodování by mohlo být mezi schodkem 40 miliard a rozpočtovým provizoriem. "Rozpočtové provizorium by bylo to nejvíce špatné řešení," dodala. Komunisté tolerují fungování současné vlády ANO a ČSSD, koalice tak bude pravděpodobně potřebovat ke schválení rozpočtu jejich hlasy.

Schillerová má rozpočet vládě předložit do konce srpna. Kabinet musí konečnou verzi státního rozpočtu předložit do sněmovny do konce září.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 56 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy