Schillerová navrhne pro rok 2020 růst platů o tři procenta místo plánovaných dvou

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2019 10:48
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne růst platů ve veřejné sféře pro příští rok kolem tří procent místo dosud navrhovaných dvou procent. Důvodem je aktuálně vyšší odhad inflace. Schillerová ve středu ráno jednala o rozpočtu na příští rok se šéfkou sněmovního rozpočtového výboru Miloslavou Vostrou (KSČM). Vostrá řekla, že jako optimální variantu vidí pětiprocentní růst platů. Schůze tripartity o platech bude 9. září. Vostrá dodala, že KSČM rozpočet se 40miliardovým schodkem i přes výhrady nakonec podpoří.
Ministryně financí Alena Schillerová.
Ministryně financí Alena Schillerová. | Foto: Ludvík Hradilek

Vostrá úvahy Schillerové o růstu platů ve veřejné sféře před středečním jednáním s ministryní uvítala. Uvedla ale, že navrhovaná valorizace je pokrytím inflace a komunisté by chtěli státním zaměstnancům přidat další dvě procenta. Za optimální označila pětiprocentní růst.

Šéfka státní pokladny minulý týden opakovaně uváděla, že v návrhu rozpočtu na příští rok počítá s růstem platů o dvě procenta. Takové navýšení považuje ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) za nedostatečné.

Ani odborům dvě procenta navíc nestačí. Poukazují na to, že by se při takovém navýšení s očekávanou inflací pracovníkům veřejných služeb a správy výdělky reálně snížily.

Ministerstvo financí v úterý odpoledne zveřejnilo na internetu materiál, ve kterém zhoršilo proti červencové prognóze odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok. Počítá rovněž s vyšší inflací.

Letos by spotřebitelské ceny měly podle nové prognózy růst o 2,7 procenta a příští rok o 2,4 procenta, zatímco před měsícem ministerstvo financí počítalo s pomalejším růstem pro letošek o 2,5 procenta a pro příští rok o 2,2 procenta. Loni ceny stouply o 2,1 procenta.

Komunisté chtějí nižší schodek, nebo víc investic

Komunisté při jednání o rozpočtu usilovali o to, aby se schodek snížil na 30 miliard korun z plánovaných 40 miliard. 

"Mým úkolem je upřesnit informace, kam byly peníze nasměrovány. Pokud byly nasměrovány aspoň z poloviny do investic, ne do mandatorních výdajů, tak je to důvod, aby náš stranický orgán a poslanecký klub o schodku minus 40 miliard jednal," uvedla Vostrá. Později řekla, že doporučí, aby KSČM podpořila návrh rozpočtu i se schodkem 40 miliard korun.

Schillerová řekla, že Vostré vysvětlovala poslední přidávání peněz některým rozpočtovým kapitolám. Rozpočet podle ministryně obsahuje všechny vládní priority, které podle ní jsou z větší části i prioritami KSČM, a nerezignuje ani na investice. "Argumenty jsou akceptovatelné," řekla Vostrá, podle níž alternativou k přidávání peněz bylo právě snížení schodku.

Vostrá také podotkla, že finální rozhodování by mohlo být mezi schodkem 40 miliard a rozpočtovým provizoriem. "Rozpočtové provizorium by bylo to nejvíce špatné řešení," dodala. Komunisté tolerují fungování současné vlády ANO a ČSSD, koalice tak bude pravděpodobně potřebovat ke schválení rozpočtu jejich hlasy.

Schillerová má rozpočet vládě předložit do konce srpna. Kabinet musí konečnou verzi státního rozpočtu předložit do sněmovny do konce září.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy