Nehleďte na to, co lidé šíří na sociálních sítích, vzkázal svému nástupci končící Schapiro

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
17. 1. 2017 17:31
Končící americký velvyslanec Andrew Schapiro už v pátek opustí Česko. Jeho rodina zatím v Praze zůstane, protože děti musí dokončit školní rok. "Nyní si vezmu krátkou dovolenou a potom se vrátím k právní praxi. Pravděpodobně v Chicagu," řekl o své budoucnosti diplomat s tím, že jeho děti a žena zůstanou v Česku do konce školního roku. "A doufám, že zůstanu s Českou republikou v dobrém kontaktu, protože tady mám mnoho kamarádů a navázal jsem na své kořeny," dodal.
Končící americký velvyslanec Andrew Schapiro.
Končící americký velvyslanec Andrew Schapiro. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Dva a půl roku působil jako americký velvyslanec v České republice. Nyní se diplomat s českými kořeny Andrew Schapiro loučí a pomalu se připravuje na návrat do Spojených států.

Na setkání s novináři končící velvyslanec prohlásil, že dva a půl roku ho překvapovalo, jak proměnlivý pro něj život v Česku byl. "Každý den jsem dělal něco jiného, přednášel na univerzitě, další den mluvil s firmami o spolupráci. Hodně jsem mluvil o mezinárodních kauzách," řekl Schapiro s tím, že si vybudoval velmi dobrý vztah k České republice, kterých si chce udržet.

"Nyní si vezmu krátkou dovolenou a potom se vrátím k právní praxi. Pravděpodobně v Chicagu," řekl o své budoucnosti diplomat a doplnil, že jeho děti a žena zůstanou v Česku do konce školního roku. "A doufám, že zůstanu Českou republikou v dobrém kontaktu, protože tady mám mnoho kamarádů a navázal jsem na své kořeny," dodal.

Schapiro varoval před Ruskem a hrozbami z něj. Rusko má podle něj začít řešit důležité záležitosti světového významu. "A ne aby o nich jenom mluvilo. Chceme také, aby Rusko dodržovalo mezinárodní práva a aby se přestalo bát demokracie a transparentnosti v jeho sousedních zemích," vysvětloval Schapiro.

Na velvyslance si počkáme

Kdyby americké volby na prezidenta vyhrála Hillary Clintonová, a ne Donald Trump, pravděpodobně by Schapiro zůstal v Česku až do poloviny roku. Takhle musí skončit už nyní.

Zatím netuší, kdy na jeho místo USA vyšlou náhradníka. "Mohou to být čtyři měsíce, nebo i rok a víc. Doufám, že to nebude trvat dlouho," řekl velvyslanec, který v pátek odlétá na Floridu na krátkou dovolenou. Dokud nebude pověřen nový velvyslanec, místo dočasně zaujme zástupkyně velvyslance Kelly Adams-Smithová.

Svému budoucímu nástupci Schapiro vzkázal, aby neseděl pouze v hlavním městě a snažil se poznat i české regiony. "A nikdy byste se neměl bát mluvit o věcech, na kterých záleží: o komunitách, které čelí předsudkům jako Romové, LGBT, muslimové a tak dále. A stále mluvím k budoucímu velvyslanci: nehleďte na to, co lidé šíří na sociálních sítích, dělejte to, co je správné. Nikdy byste se neměl omlouvat za to, že budete hájit svobodu nebo slabší," poslal vzkaz budoucímu velvyslanci.

Češtinu nezvládl

Velvyslanec si pochvaloval, jak v Česku dobře vycházel s mladými lidmi, což označil za jeden ze svých úspěchů. "Velmi dobře jsme také spolupracovali v záležitostech obrany a její modernizace nebo v azylových řízeních. A jedním z posledních úspěchů je, že jsme zůstali sjednoceni vůči hrozbám, které přichází z Ruska," dodal Schapiro.

Za velký neúspěch označil své studium češtiny. "Všichni tady mluví anglicky a hlavně jsem na to neměl moc času," uzavřel setkání česky Schapiro.

Americký velvyslanec se do širšího povědomí dostal až v roce 2015, kdy kritizoval Miloše Zemana kvůli cestě do Moskvy na oslavy konce druhé světové války. Těch se kvůli anexi Krymu a konfliktu na Ukrajině neúčastnili téměř žádní evropští státníci. Zeman po kritice prohlásil, že americký velvyslanec má dveře na Hrad zavřené.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Martincová si v Torontu se Serenou nezahraje

Tereza Martincová přišla o možnost zahrát si na turnaji v kanadském Torontu s končící legendou světového tenisu Serenou Williamsovou. Česká tenistka, která do hlavní fáze turnaje prošla přes dvoukolovou kvalifikaci, podlehla v prvním kole Švýcarce Belindě Bencicové 4:6, 2:6. S třiadvacetinásobnou grandslamovou šampionkou, která v úterý oznámila, že se její kariéra blíží ke konci, si tak zahraje soupeřka české tenistky. 

před 16 minutami

Šíření koronaviru v Česku dál zpomaluje. V úterý testy potvrdily přes 2400 nakažených

Testy v úterý potvrdily 2417 nových případů nákazy koronavirem v Česku. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles zhruba o pětinu. Nižší je i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých bylo v úterý 947, o 200 méně než ve stejný den předchozího týdne. V nemocnicích je v současnosti 1119 pacientů pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře provedly v úterý přes 8800 testů, o 15 procent méně než o týden dřív. Počty testovaných vzorků klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Počty nakažených se pak snižují v mezitýdenním srovnání 13. den v řadě. Za poslední týden jejich počet nikdy nepřesáhl 3000. Nejblíže k tomu mělo pondělí, kdy do statistik přibylo 2950 nových případů. Drtivá většina nakažených má lehký průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy