Sbohem prezidente. Česko se loučilo s Václavem Havlem

Domácí Domácí
23. 12. 2011 16:40
Neustaneme bojovat za pravdu a lásku, slíbil zesnulému prezidentovi Karel Schwarzenberg
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Slavná slova Václava Havla připomnělo při páteční zádušní mši hned několik řečníků.

Byl mezi nimi arcibiskup Dominik Duka, bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová nebo ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten slíbil Havlovi, že za vítězství pravdy a lásky nepřestane bojovat.

Smuteční ceremoniál v pátek začal minutou ticha, záhy se Svatovítským chrámem rozlehla vůně kadidla. Přesně v poledne utichla katedrála, dav lidí na Hradčanském náměstí i celé Česko. Zároveň se republikou rozezněly zvony a sirény.

Ticho v katedrále vystřídalo Dvořákovo Rekviem v podání České filharmonie. Hlavní celebrant Dominik Duka zahájil mši svatou znamením kříže.

Poté pozdravil shromáždění slovy: Kristův pokoj ať je s vámi. Tisíce lidí na Hradčanském náměstí naslouchaly v naprosté tichosti.

Česká republika i svět dali poslední sbohem Havlovi, podívejte se:

Smuteční hosté se v katedrále začali shromažďovat po desáté hodině dopoledne. Jako první do zadní strany chrámu přicházeli neformální hosté, Havlovy přátelé a spolupracovníci. I přes zdravotní obtíže přišel například herec Pavel Landovský, nebo režisér Jiří Menzel.

Pohřbu se zúčastnila i zpěvačka Lucie Bílá, která je známá spíš svým obdivem k "pořadateli" pohřbu, současnému prezidentovi Václavu Klausovi.

Mezi hosty byli i bývalí politici, například ex-premiér Mirek Topolánek a politici Strany zelených, k nimž měl Václav Havel v posledních letech nejblíže: bývalý vicepremiér Martin Bursík s manželkou Kateřinou Jacques i současný předseda Zelených Ondřej Liška. 

Tou dobou už byl také Pražský hrad v obležení zahraničních novinářů. "Mluvila Madeleine Albrightová česky dobře?" ptal se českých novinářů například zpravodaj prestižních The New York Times Nicholas Kulish.

Chvála z Vatikánu

K přítomným po minutě ticha promluvil velvyslanec Vatikánu Giovanni Coppa, který přečetl dopis papeže Benedikta XVI. Papež v dopise vzdal hold zesnulému prezidentovi a vyzdvihl hlavně jeho boj za lidská práva v době totality. Herec Josef Abrhám přečetl pasáž z knihy Job.

Dominik Duka při zádušní mši zavzpomínal na společné chvíle, které s Havlem strávil v komunistickém vězení: "Ve vězení jsme hrávali šachy. Bylo tvým skvělým nápadem použít tuto povolenou chvíli k tomu, abych mohl vést mši. Sám jsi přitom asi myslel na šachy. Teď už nemyslíš na velkou šachovnici světa a já zde sloužím zádušní mši za tebe."

Duka při projevu řekl, že Havel dokázal vzbudit naději mezi Čechy, a tím je sjednotit. Podle arcibiskupa se proti veškerému očekávání splnily všechny Havlovy sny. Padl komunistický režim a v České republice byla obnovena svoboda a demokracie.

Přestože zádušní mše byla katolická, za Havlovu památku se ve svatostánku pomodlil i synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml. "Modleme se za naši zem, kterou prezident Havel miloval, a statečně se jí zastal: Kéž je státem spravedlivým a pokojným," uvedl.

"Odešel prezident, politik, intelektuál, umělec. Odešel člověk, na kterého budeme vzpomínat s vděkem, úctou a respektem," zahájil svůj projev při zádušní mši prezident Václav Klaus.

Vzápětí připomněl, že jiné věci neodcházejí. Například Havlova myšlenka, že svoboda je univerzální hodnotou, které stojí za to přinášet oběti. Nebo že je potřeba říkat i nepříjemné pravdy a republika je naším dílem a bude taková, jakou si ji sami uděláme.

Vystoupil také ministr zahraničí a jeden z Havlových přátel Karel Schwarzenberg.  Zesnulému prezidentovi slíbil, že neustane bojovat za pravdu a lásku. "Pane prezidente, můžete se na nás spolehnout," pronesl Schwarzenberg.

Promluvila i americká exministryně zahraničí Madeleine Albrightová. "Svědomí vnímal jako lidský orgán, který je potřeba pravidelně vyživovat a posilovat tím, že bude vystaven nepříznivým vlivům. Bude nám hrozně chybět, ale nikdy, nikdy na něj nezapomeneme," řekla Albrightová.

Jako poslední vystoupil biskup Václav Malý. Jakoby se v ten okamžik zlehčila tíha formálního ceremoniálu, bylo znát, že přišel přítel zesnulého. Malý připomněl kříže, které si Havel nesl. Jeho nemoci, ale i jeho slávu, kdy si do osoby Václava Havla lidé projektovali své nesplněné naděje a "dávali to najevo často nejapným způsobem".

V závěru ceremoniálu zazněla česká hymna. Při jejích tónech vypálila 4 děla umístěná na Petříně 21 slavnostních výstřelů. Poté chrám rozezněly zvony a čestná jednotka vynesla tělo prezidenta z chrámu. Na jeho poslední cestě ho doprovázel potlesk.

Kromě svící, smutečních věnců a černě orámovaného portrétu prvního českého prezidenta nechyběly v katedrále ani adventní věnce a střídmě nazdobené vánoční stromky. "Zítra budeme slavit Vánoce. On, muž slova, je bude slavit s námi. Bude slavit svátky Božího slova, které se stalo tělem. Požehnané Vánoce. Amen," připomenul také arcibiskup Dominik Duka.

 

Právě se děje

Další zprávy