Sazka zaplatí za dluh arény o 30 milionů korun víc

Adam Junek, Kateřina Eliášová
15. 12. 2009 16:55
Společnost má nižší rating, ústavy teď po ní chtějí vyšší úroky

Praha - Loterijní společnost Sazka bude muset příští rok za své dluhy za vysočanskou sportovní halu zaplatit zhruba o 30 milionů korun víc, než musela splácet letos.

Agentura Standard & Poor's totiž firmě snížila rating z původního B na B minus. Tím se Sazce zvýšily i úroky z dluhopisů spojených s arénou z původních 8,5 procent na 9.

Týká se to dluhopisů na 02 arénu ve Vysočanech ve výši 215 milionů eur, podle současného kurzu přibližně 6 miliard korun. Ročně musí Sazka za halu splácet zhruba půl miliardy korun.

"Podle podmínek emise dluhopisů, vydaných v roce 2006, je původní základní úroková sazba 9 %, přičemž při zlepšení ratingu se - jako v uplynulém roce - snižuje na 8,5 %Při lednové splátce budeme ještě platit úrok 8,5 %, při červencové splátce 9 %," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

30 milionů navíc? Není problém

Dluh Sazky se podle některých médií pohybuje kolem deseti miliard korun. Do potíží ji přivedla zejména stavba vysočanské haly. Společnost tvrdí, že ji vyšší úroky a tím pádem i vyšší splátky nijak neohrozí.

"Dopady zvýšení nejsou zásadní, uvedená částka představuje cca 2,4 % zisku v loňském roce. Úrok 9 % jsme platili již několikrát v minulosti," řekl Zikmund.

Splácení dluhopisů je naplánováno do roku 2021. V prvních letech se platí pouze úroky plus velmi nízká část jistiny.

"V roce 2010 budou splátky jistiny představovat vždy cca 3 miliony eur. Poměr jistiny a úroků se v průběhu splácení mění, což ovšem nemá na celkovou cenu dluhopisů vliv," uvedl Zikmund.

Kromě emise dluhopisů ma Sazka taky úvěry u bank. Kromě belgické Fortis jí půjčuje taky Česká spořitelna, Komerční banka a Raiffeisenbank,. Dohromady mají u Sazky v úvěrech přes dvě miliardy korun.

Sazce hrozilo, že přijde o licenci

Deník Aktuálně.cz letos jako první upozornil na to, že Sazce hrozilo odejmutí licence. O společnost se vedle českých politiků zajímala i BIS.

Tajná služba varovala, že představitelé Sazky jsou dlouhodobě úzce propojeni s klíčovými úředníky státní správy, kteří mohou chod firmy ze své pozice ovlivnit. Podle zpráv BIS šlo zejména o úředníky ministerstva financí, ale i o policisty či politiky.

Psali jsme o kauze Sazka
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

V akci Sazka ovšem nešlo jen o bezpečnost: tehdejší premiér Mirek Topolánek a exministr školství Ondřej Liška se snažili zjistit, proč chybí peníze v českém sportu a jaká je v tom role managementu Sazky. Právě tato firma má totiž ze zákona povinnými odvody financovat sportovní svazy, ale kvůli splácení haly je musela snížit.

Snahy obou politiků omezit vliv managementu firmy ale nakonec k ničemu nevedly. Letos na jaře padla vláda a Topolánek s Liškou ze Strakovy akademie odešli. Ještě před tím přitom zjišťovali, zda a jak lze odebrat Sazce licenci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy