Sazka zaplatí za dluh arény o 30 milionů korun víc

Adam Junek, Kateřina Eliášová
15. 12. 2009 16:55
Společnost má nižší rating, ústavy teď po ní chtějí vyšší úroky

Praha - Loterijní společnost Sazka bude muset příští rok za své dluhy za vysočanskou sportovní halu zaplatit zhruba o 30 milionů korun víc, než musela splácet letos.

Agentura Standard & Poor's totiž firmě snížila rating z původního B na B minus. Tím se Sazce zvýšily i úroky z dluhopisů spojených s arénou z původních 8,5 procent na 9.

Týká se to dluhopisů na 02 arénu ve Vysočanech ve výši 215 milionů eur, podle současného kurzu přibližně 6 miliard korun. Ročně musí Sazka za halu splácet zhruba půl miliardy korun.

"Podle podmínek emise dluhopisů, vydaných v roce 2006, je původní základní úroková sazba 9 %, přičemž při zlepšení ratingu se - jako v uplynulém roce - snižuje na 8,5 %Při lednové splátce budeme ještě platit úrok 8,5 %, při červencové splátce 9 %," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

30 milionů navíc? Není problém

Dluh Sazky se podle některých médií pohybuje kolem deseti miliard korun. Do potíží ji přivedla zejména stavba vysočanské haly. Společnost tvrdí, že ji vyšší úroky a tím pádem i vyšší splátky nijak neohrozí.

"Dopady zvýšení nejsou zásadní, uvedená částka představuje cca 2,4 % zisku v loňském roce. Úrok 9 % jsme platili již několikrát v minulosti," řekl Zikmund.

Splácení dluhopisů je naplánováno do roku 2021. V prvních letech se platí pouze úroky plus velmi nízká část jistiny.

"V roce 2010 budou splátky jistiny představovat vždy cca 3 miliony eur. Poměr jistiny a úroků se v průběhu splácení mění, což ovšem nemá na celkovou cenu dluhopisů vliv," uvedl Zikmund.

Kromě emise dluhopisů ma Sazka taky úvěry u bank. Kromě belgické Fortis jí půjčuje taky Česká spořitelna, Komerční banka a Raiffeisenbank,. Dohromady mají u Sazky v úvěrech přes dvě miliardy korun.

Sazce hrozilo, že přijde o licenci

Deník Aktuálně.cz letos jako první upozornil na to, že Sazce hrozilo odejmutí licence. O společnost se vedle českých politiků zajímala i BIS.

Tajná služba varovala, že představitelé Sazky jsou dlouhodobě úzce propojeni s klíčovými úředníky státní správy, kteří mohou chod firmy ze své pozice ovlivnit. Podle zpráv BIS šlo zejména o úředníky ministerstva financí, ale i o policisty či politiky.

V akci Sazka ovšem nešlo jen o bezpečnost: tehdejší premiér Mirek Topolánek a exministr školství Ondřej Liška se snažili zjistit, proč chybí peníze v českém sportu a jaká je v tom role managementu Sazky. Právě tato firma má totiž ze zákona povinnými odvody financovat sportovní svazy, ale kvůli splácení haly je musela snížit.

Snahy obou politiků omezit vliv managementu firmy ale nakonec k ničemu nevedly. Letos na jaře padla vláda a Topolánek s Liškou ze Strakovy akademie odešli. Ještě před tím přitom zjišťovali, zda a jak lze odebrat Sazce licenci.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokan. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy