Sazka zaplatí za dluh arény o 30 milionů korun víc

Adam Junek, Kateřina Eliášová
15. 12. 2009 16:55
Společnost má nižší rating, ústavy teď po ní chtějí vyšší úroky

Praha - Loterijní společnost Sazka bude muset příští rok za své dluhy za vysočanskou sportovní halu zaplatit zhruba o 30 milionů korun víc, než musela splácet letos.

Agentura Standard & Poor's totiž firmě snížila rating z původního B na B minus. Tím se Sazce zvýšily i úroky z dluhopisů spojených s arénou z původních 8,5 procent na 9.

Týká se to dluhopisů na 02 arénu ve Vysočanech ve výši 215 milionů eur, podle současného kurzu přibližně 6 miliard korun. Ročně musí Sazka za halu splácet zhruba půl miliardy korun.

"Podle podmínek emise dluhopisů, vydaných v roce 2006, je původní základní úroková sazba 9 %, přičemž při zlepšení ratingu se - jako v uplynulém roce - snižuje na 8,5 %Při lednové splátce budeme ještě platit úrok 8,5 %, při červencové splátce 9 %," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

30 milionů navíc? Není problém

Dluh Sazky se podle některých médií pohybuje kolem deseti miliard korun. Do potíží ji přivedla zejména stavba vysočanské haly. Společnost tvrdí, že ji vyšší úroky a tím pádem i vyšší splátky nijak neohrozí.

"Dopady zvýšení nejsou zásadní, uvedená částka představuje cca 2,4 % zisku v loňském roce. Úrok 9 % jsme platili již několikrát v minulosti," řekl Zikmund.

Splácení dluhopisů je naplánováno do roku 2021. V prvních letech se platí pouze úroky plus velmi nízká část jistiny.

"V roce 2010 budou splátky jistiny představovat vždy cca 3 miliony eur. Poměr jistiny a úroků se v průběhu splácení mění, což ovšem nemá na celkovou cenu dluhopisů vliv," uvedl Zikmund.

Kromě emise dluhopisů ma Sazka taky úvěry u bank. Kromě belgické Fortis jí půjčuje taky Česká spořitelna, Komerční banka a Raiffeisenbank,. Dohromady mají u Sazky v úvěrech přes dvě miliardy korun.

Sazce hrozilo, že přijde o licenci

Deník Aktuálně.cz letos jako první upozornil na to, že Sazce hrozilo odejmutí licence. O společnost se vedle českých politiků zajímala i BIS.

Tajná služba varovala, že představitelé Sazky jsou dlouhodobě úzce propojeni s klíčovými úředníky státní správy, kteří mohou chod firmy ze své pozice ovlivnit. Podle zpráv BIS šlo zejména o úředníky ministerstva financí, ale i o policisty či politiky.

V akci Sazka ovšem nešlo jen o bezpečnost: tehdejší premiér Mirek Topolánek a exministr školství Ondřej Liška se snažili zjistit, proč chybí peníze v českém sportu a jaká je v tom role managementu Sazky. Právě tato firma má totiž ze zákona povinnými odvody financovat sportovní svazy, ale kvůli splácení haly je musela snížit.

Snahy obou politiků omezit vliv managementu firmy ale nakonec k ničemu nevedly. Letos na jaře padla vláda a Topolánek s Liškou ze Strakovy akademie odešli. Ještě před tím přitom zjišťovali, zda a jak lze odebrat Sazce licenci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy