Satelity místo vesnic: mizí pozdravy i výhledy do polí

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
28. 8. 2010 7:10
Ze soužití starousedlíků a obyvatel satelitů se stalo téma pro výzkumníky
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Místo desítek sousedů stovky. místo stovek obyvatel vesnice tisíce. Vesnice v okolí velkých měst musely v posledních letech přijmout nové obyvatele satelitních měst a ne vždycky se starousedlíci a noví snášejí bez problémů.

Obec Miškovice na hranicích Prahy se za poslední roky rozrostla více než dvojnásobně. Vztahy jsou tu dobré a překvapivě častěji než na dopravní zácpy a nedostatek míst ve školce si starousedlíci stěžují na chování nových sousedů: při potkávání totiž nezdraví. "Noví obyvatelé neumějí pozdravit, to zde dřív bylo samozřejmé."

Podle nedávno zveřejněné studie Kláry Voslářové a Petry Puldové je to nejčastější konkrétní výtka na adresu lidí, kteří se usídlili v bytě nebo domě v nově postavené části vesnice. Ve vsi bylo vždycky zvykem pozdravit třeba při příchodu na zastávku MHD, to noví nevědí.

Teď koukám do zdi

"Dříve jsem koukala do pole, teď koukám do zdi," postěžovala si zase v průzkumu, který autorky provedly, jiná obyvatelka Miškovic.

Miškovice jsou ale na rozdíl od jiných vesnic, které se rozrostly o satelit, nejsou podle průzkumu pro nové lidi jen noclehárnou.

"Obyvatelé nové zástavby často během relativně krátké doby navázali přinejmenším ve svém nejbližším okolí vazby, které pro některé z nich znamenaly i nová přátelství," upozorňují Voslářová a Puldová v práci Soužití starousedlíků s nově příchozími: Případová studie pražských Miškovic.

Míst pro setkávání ale není mnoho. Lidé v průzkumu jako nejčastější bod potkávání označili zastávku MHD, další je školka nebo hospoda Pod Vrbou.

Ze sídliště na vesnici

V navazování bližších vztahů můžou bránit i rozdíly. Data z průzkumu v Miškovicích ukázala, že satelit a vesnice jsou dva jiné světy. Lidé z původní části obce jsou podle průzkumu starší, často žijí sami nebo ve dvou a mají v průměru nižší vzdělání. Naopak lidé ze satelitu jsou mladší, vychovávají děti a dvakrát častěji mají vysokoškolské vzdělání. 

Sídliště na ležato: takové pojemnování se vžilo pro satelitní města. Odborníci jim říkají suburbia
Sídliště na ležato: takové pojemnování se vžilo pro satelitní města. Odborníci jim říkají suburbia | Foto: Ludvík Hradilek

"Noví obyvatelé navíc přicházejí ze zcela odlišného rezidenčního prostředí, většina se do Miškovic přestěhovala z některého z pražských sídlišť, tedy z prostředí s velmi odlišným sociálním klimatem," upozorňují Voslářová a Puldová.  

Obce u Prahy už podobný populační boom zažily už v minulosti. Až do osmdesátých let byly Miškovice vesnicí, jejíž ráz narušovala jenom armádní posádka.

"Do roku 1980 zástavbu lokality tvořily pouze rodinné domky či hospodářství, státní statek, obchod, kasárna a jiné vojenské objekty, ale po roce 1980 zde byly vystavěny vojenské panelové bytové domy a v roce 1989 navíc panelové domy sloužící zaměstnancům čakovického masokombinátu," uvádějí autorky studie.  

Téma satelitních měst na Aktuálně.cz:

 

Právě se děje

Další zprávy