Salačová na nahrávce výslechu poprvé zmínila Ratha

ČTK ČTK
14. 8. 2013 10:41
Její tři loňské výpovědi Ratha nezmiňovaly, tato je ale podle Salačové hlavní a konečná
Ivana Salačová.
Ivana Salačová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Krajský soud v Praze ve středu přehrává v kauze poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) videozáznam z výslechu podnikatelky Ivany Salačové před policií.

Jako jediná z 11 obžalovaných se přiznala ke korupci a manipulování s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. Může dostat nižší trest, protože ji obžaloba vede jako spolupracující obviněnou.

Její tři loňské výpovědi se lišily a Salačová tvrdí, že ta poslední, kterou soud přehrává, je hlavní a konečná. Poprvé se v ní zmínila o Rathovi.

Salačová na záznamu popsala, jak se seznámila s dalšími aktéry kauzy, například někdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a jejím partnerem Petrem Kottem. Na její firmu Fisa se prý obrátili, když potřebovali opravit sklep.

Ve výpovědi vysvětlovala okolností opravy zámku Buštěhrad. Údajně se dozvěděla, že Pancová se s Rathem dobře zná a několikrát prý exředitelka říkala, že "to probere s Davidem". Zaznělo to již dříve ve výpovědi Salačové před soudem, kdy o Rathovi s jistotou nemluvila jako o aktérovi korupce, pouze o jeho zapojení spekulovala.

Zatímco v předchozích výsleších se Salačová o Rathovi vůbec nezmínila, v posledním o něm již hovořila. Údajně se dozvěděla, že Pancová se s ním dobře zná, a několikrát prý exředitelka říkala, že "to probere s Davidem".

Zaznělo to již dříve ve výpovědi Salačové před soudem, kdy o Rathovi s jistotou nemluvila jako o aktérovi korupce, pouze o jeho zapojení spekulovala.

U třetí výpovědi byl klid

Salačová popsala údajnou roli dalšího obviněného, ředitele firmy Konstruktiva Branko Pavla Drážďanského. Vladimír Procházka ze společnosti Aria, která měla na starost projekt na opravu Buštěhradu, jí prý řekl, že musí s Drážďanským spolupracovat, pokud má o zakázku zájem.

S ředitelem prý také uzavřela několik fiktivních faktur, dohromady za zhruba 13 milionů korun. "Jak mi je Drážďanský postupně proplácel, tak jsem mu peníze nosila zpátky," řekla Salačová. O fiktivních smlouvách mluvila již dříve v soudní výpovědi.

U výslechu byli stejně jako u předchozích dvou také advokáti některých dalších obviněných a zatímco zejména první výpověď provázely desítky jejich námitek vůči vedení výslechu a otázkám, u třetí promluvy Salačové byl klid a výtek jen několik.

Soudce Robert Pacovský přehrává několikahodinové záznamy z výslechů od pondělí. Jsou sice k mání v písemné podobě, podle soudce je ale důležité zaznamenat atmosféru a průběh výpovědí.

Podle odhadu advokátů je třetí výslech zhruba pětihodinový, po jeho skončení bude Salačová odpovídat na další dotazy advokátů a soudu. Zatím není jasné, zda se to podaří stihnout ještě ve středu.

Podmínky šité na míru

Přiznání Salačové se týká rekonstrukce zámku Buštěhrad a opravy Gymnázia Hostivice. Tvrdí, že u opravy památky za 200 milionů korun požadovali Pancová a Kott provizi 20 až 24 milionů. Soudu již dříve také popisovala postupy při manipulování se zakázkami.

Podmínky soutěží se prý "ušily" na míru předem dané firmě, přičemž do dalšího kola postoupily i další společnosti, které ale dělaly po předchozí dohodě "křoví", aby vše navenek vypadalo podle pravidel.

Pro podnikatelku je důležité, aby před soudem vypovídala stejně jako dříve, jen tak si může pozici spolupracující obviněné udržet. Obhájci ostatních obviněných od počátku poukazují na rozpory v dřívějších výpovědích.

Soud ve středu pokračuje šestý den, projednávání zahájil za značného zájmu médií a veřejnosti minulý týden ve středu. K obžalobě se zatím vyjádřili Pancová a Kott, kteří obvinění odmítli.

Vinu před soudem odmítl také Rath. Jeho promluva je ale přerušená, protože se ve čtvrtek omluvil kvůli únavě. Měl by pokračovat po výpovědi Salačové a je možné, že se tak stane ještě tento týden.

První den soudu s Rathem, podívejte se:

Žalobce Petr Jirát viní 11 lidí z různých druhů korupce v souvislosti se zakázkami ve Středočeském kraji. Soud naplánoval jednání zatím do října, předvolává 78 svědků.

Ratha zadrželi kriminalisté loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy. Podle spisu měl u sebe krabici se sedmi miliony korun. Rath popřel, že by si vzal úplatek. Zatím jej soud ponechává ve vazbě, stejně jako Pancovou a Kotta.

 

Právě se děje

Další zprávy