Šachy studoval, ještě než uměl číst. V osmi letech je Jiří Bouška mistrem světa

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
4. 2. 2020 19:19
Osmiletý Jiří Bouška se postupně stal v šachu krajským přeborníkem, mistrem republiky i Evropy. Jet na světový šampionát byl podle něj i jeho maminky logický krok. "Jednou bych chtěl být velmistrem, co nejdřív," plánuje.
Osmiletý šachista Jiří Bouška se svými trofejemi.
Osmiletý šachista Jiří Bouška se svými trofejemi. | Foto: Zlatý oříšek

Jiří Bouška pochází z vesničky Kameničky na Chrudimsku. Obec s necelými 800 obyvateli je známá hlavně tím, že zde čtyři roky začátkem 20. století žil nejvýraznější český impresionistický malíř Antonín Slavíček. Toto kouzelné místo proslavil především obrazem U nás v Kameničkách, který byl také vystaven v Paříži. Se Slavíčkovou rodinou se přátelil syn Tomáše Garrigua Masaryka Herbert Masaryk a i on tu býval častým hostem. Malebná obec lákala také další umělce, včetně spisovatele Karla Václava Raise, jenž sem situoval román Západ. A teď tu patrně mají o dalšího slavného rodáka navíc.

V roce 2018 i 2019 se stal ve své kategorii mistrem České republiky v rapid šachu, tedy šachových partiích, které trvají jen kolem třiceti minut - více než "bleskové", ale podstatně méně než "vážné". Jenže porážel i mnohem starší soupeře. Například v sedmi letech v Praze vyhrál bleskový turnaj ČEZ Chess Trophy v kategorii do 16 let. V červnu 2019 se v osmi letech stal přeborníkem Pardubického kraje, ač šlo o kategorii do 12 let.

Úspěchy Jiřího Boušky

Zlatý oříšek - Jiří Bouška 2
  • 1. místo - Mistrovství světa v rapid šachu, kat. do 8 let - Minsk, srpen 2019
  • 1. místo - Mistrovství Evropy Smart Kids - rapid, Ružomberok, červen 2019
  • 1. místo - Mistrovství ČR - rapid, kat. do 8 let, Frýdek-Místek, březen 2019
  • 1. místo - Mistrovství Čech - rapid, Most, listopad 2018
  • 1. místo - ČEZ Chess Trophy - bleskový turnaj, kat. do 16 let, Praha, červen 2018
  • 1. místo - Přeborník Pardubického kraje, kat. do 12 let, červen 2019
  • laureát ceny Zlatý oříšek 2019 pro nejúspěšnější české děti

Ještě tentýž měsíc stihl v rapidu ovládnout i svou kategorii na mistrovství Evropy. A tak zatoužil po světovém šampionátu. Jenže zatímco "Evropa" se konala ve slovenském Ružomberku, "svět" se konal v běloruském Minsku. Jirka ale neváhal, rodiče také ne.

"Vyhrával jak republiku, tak Evropu, a tak sám chtěl zkusit světový šampionát," líčí Jirkova maminka Erika. Na začátku měl 170 soupeřů a dál postupoval takzvaným pavoukem. Porážel hlavně Rusy, kterých tam bylo hodně, a také vyhrál třeba nad Australanem. "No a měl nadšení a my to nadšení sdíleli s ním. Takže zase tak komplikovaná cesta k titulu mistra světa to nebyla," krčí rameny.

Jiří Bouška se právě v Minsku stal mistrem světa v rapid šachu (srpen 2019).
Jiří Bouška se právě v Minsku stal mistrem světa v rapid šachu (srpen 2019). | Foto: Erika Boušková

Když o Vánocích 2019 hrál tento malý talentovaný šachista mezinárodní turnaj v Litomyšli, porážel i dospělé. "Je to dobrý taktik, dokáže vymýšlet zajímavé kombinace," myslí si maminka.

Ostatně šachové příručky louskal ještě v době, kdy neuměl číst, protože byly plné obrázků. Ale velmi klíčových obrázků, tzv. diagramů. Ukazovaly totiž vše podstatné - jak správně partii zahájit, jak zbytečně nepřicházet o figurky, jak si chránit vlastního krále a útočit na toho soupeřova a jak mu dát mat.

"Ze začátku se mi líbily hlavně ty figurky. Proto mě to bavilo prohlížet pořád dokola. No a pak mě zaujaly ty diagramy, hlavně zahájení, to je totiž nejdůležitější," vypráví Jirka. 

Když se zeptáte, proč si vybral právě kategorii rapid, odpovídá: "Vážné partie mě nebaví. Někdy si je taky zahraju, ale je to většinou nuda."

Hodnocení jeho výkonnosti, tedy rating či koeficient, rychle stoupá. Když porazí silnějšího, než je on sám, získává další body. A ty stále přibývají. Šachový svaz České republiky mu zařídil tréninky s velmistrem, aby se ještě více vypracoval. "Probíhají po telefonu, protože on je z Ostravy, my od Chrudimi, tak je to trochu z ruky," říká Erika Boušková.

Jelikož podle ní jde Jirkovi škola sama, kromě šachu stíhal i fotbal, tenis a kytaru. Nyní své kroužky malinko pozměnil a hraje volejbal a na klavír. Baví ho také matematika, logika a biologie. Nyní se stal laureátem ceny Zlatý oříšek pro nejúspěšnější české děti roku 2019.

Svou budoucnost by ale rád viděl ve světě šachových figurek. Na pochybnost, zda se tím dá uživit, odpovídá velmi zapáleně: "To teda dá. Ale musím být velmistr. A to chci. Jeden kluk byl velmistrem už v patnácti," říká, ale pak skromně dodává: "Ale to už asi nestihnu."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy