Šachy na ministerstvu obrany, ekonomický náměstek Beran byl zproštěn funkce

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 24. 5. 2019 14:15
Tento pátek je prozatím posledním dnem, kdy vykonává funkci ekonomického náměstka na ministerstvu obrany Pavel Beran. Podle zjištění Aktuálně.cz ho tajemník resortu k zítřejšímu dni dočasně zbaví výkonu funkce. Důvodem je Beranovo kárné řízení. Náměstek mimo jiné proslul rvačkou s vojenským policistou, kvůli níž ho prověřuje policie. Na ministerstvu působí od června 2015.
Náměstek ministra obrany pro ekonomiku Pavel Beran.
Náměstek ministra obrany pro ekonomiku Pavel Beran. | Foto: Ministerstvo obrany

"Náměstek pro řízení sekce ekonomické Pavel Beran byl ke dni 25. května 2019 státním tajemníkem ministerstva obrany Petrem Vančurou zproštěn výkonu služby z důvodu zahájení kárného řízení podle zákona o státní službě," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí resortu Jan Pejšek.

Vzhledem k neveřejné povaze kárného řízení odmítl mluvčí sdělit další podrobnosti. Mlčí i náměstek Beran. Aktuálně.cz ho sice na telefonu zastihlo, ale Beran se kvůli zaneprázdněnosti omluvil a zavěsil. Stávající pozici zastával od ledna 2018. Po dobu jeho nuceného uvolnění z funkce ho bude zastupovat ředitelka odboru rozpočtu Blanka Cupáková. 

V souvislosti s náměstkem se v médiích opakovaly dvě zprávy. Aktuálně.cz už dříve upozornilo, že se popral s vojenským policistou. Incident se odehrál na výjezdním zasedání ekonomického odboru v listopadu 2017 ve Špindlerově Mlýně. Beran odnesl konflikt tříštivou zlomeninou nosu, policistu lékaři ošetřovali kvůli otřesu mozku. Státní zástupce příslušníka vojenské policie obvinil, ale letos v dubnu jeho stíhání podmíněně zastavil.

Berana kriminalisté stále prověřují, je podezřelý z trestného činu výtržnictví. Zda si vyslechne obvinění, nebo naopak vyjde z kauzy čistý, se má rozhodnout brzy. "Předpokládám, že to bude během května až června," řekl Aktuálně.cz žalobce Jindřich Dušek z Okresního státního zastupitelství v Trutnově, které práci policie v případě náměstka dozoruje.

Řízení o odebrání prověrky

Samotné policejní prověřování není podle zákona důvod, aby resort zahájil s náměstkem kárné řízení. Stejně by jím nemělo být ani řízení o odebrání bezpečnostní prověrky, jež proti Beranovi vede Národní bezpečnostní úřad. Náměstek má osvědčení na stupeň tajné. Na hrozbu ztráty prověrky upozornil týdeník Euro. Podle informací Aktuálně.cz inicioval řízení o odebrání osvědčení šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Sám náměstek před časem Aktuálně.cz sdělil, že kvůli své práci čelí různým tlakům. Konkrétní ale nebyl. "Možná to bude znít sebevědomě, ale když děláte svou práci dobře, tak budete mít vždy nepřátele, někdy i dost nepřátel. Tak to vždy bylo, je a bude," uvedl náměstek. Poznamenal, že NBÚ začal jeho prověrku zkoumat ve chvíli, kdy ho tehdejší ministr obrany Martin Stropnický dočasně pověřil řízením sekce pro vyzbrojování.

Náměstek Pavel Beran po rvačce s vojenským policistou.
Náměstek Pavel Beran po rvačce s vojenským policistou. | Foto: Jan Gazdík

Beran není jediným vysoce postaveným člověkem na ministerstvu obrany, který v resortu, byť v tomto případě dočasně, končí. V únoru ministr Lubomír Metnar odvolal šéfa Vojenské policie Pavla Kříže, byl nespokojený s výsledky jeho práce a koncepcí útvaru.

Ke konci dubna odvolal ministr i šéfa státního podniku VOP CZ Marka Špoka, nezamlouval se mu způsob vedení firmy a komunikace podniku. Jde o strategický podnik, který se zabývá opravami vojenské techniky a strojírenskou výrobou. Loni skončila firma ve ztrátě.  

 

Právě se děje

před 52 minutami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy