Šachy na ministerstvu obrany, ekonomický náměstek Beran byl zproštěn funkce

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 24. 5. 2019 14:15
Tento pátek je prozatím posledním dnem, kdy vykonává funkci ekonomického náměstka na ministerstvu obrany Pavel Beran. Podle zjištění Aktuálně.cz ho tajemník resortu k zítřejšímu dni dočasně zbaví výkonu funkce. Důvodem je Beranovo kárné řízení. Náměstek mimo jiné proslul rvačkou s vojenským policistou, kvůli níž ho prověřuje policie. Na ministerstvu působí od června 2015.
Náměstek ministra obrany pro ekonomiku Pavel Beran.
Náměstek ministra obrany pro ekonomiku Pavel Beran. | Foto: Ministerstvo obrany

"Náměstek pro řízení sekce ekonomické Pavel Beran byl ke dni 25. května 2019 státním tajemníkem ministerstva obrany Petrem Vančurou zproštěn výkonu služby z důvodu zahájení kárného řízení podle zákona o státní službě," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí resortu Jan Pejšek.

Vzhledem k neveřejné povaze kárného řízení odmítl mluvčí sdělit další podrobnosti. Mlčí i náměstek Beran. Aktuálně.cz ho sice na telefonu zastihlo, ale Beran se kvůli zaneprázdněnosti omluvil a zavěsil. Stávající pozici zastával od ledna 2018. Po dobu jeho nuceného uvolnění z funkce ho bude zastupovat ředitelka odboru rozpočtu Blanka Cupáková. 

V souvislosti s náměstkem se v médiích opakovaly dvě zprávy. Aktuálně.cz už dříve upozornilo, že se popral s vojenským policistou. Incident se odehrál na výjezdním zasedání ekonomického odboru v listopadu 2017 ve Špindlerově Mlýně. Beran odnesl konflikt tříštivou zlomeninou nosu, policistu lékaři ošetřovali kvůli otřesu mozku. Státní zástupce příslušníka vojenské policie obvinil, ale letos v dubnu jeho stíhání podmíněně zastavil.

Berana kriminalisté stále prověřují, je podezřelý z trestného činu výtržnictví. Zda si vyslechne obvinění, nebo naopak vyjde z kauzy čistý, se má rozhodnout brzy. "Předpokládám, že to bude během května až června," řekl Aktuálně.cz žalobce Jindřich Dušek z Okresního státního zastupitelství v Trutnově, které práci policie v případě náměstka dozoruje.

Řízení o odebrání prověrky

Samotné policejní prověřování není podle zákona důvod, aby resort zahájil s náměstkem kárné řízení. Stejně by jím nemělo být ani řízení o odebrání bezpečnostní prověrky, jež proti Beranovi vede Národní bezpečnostní úřad. Náměstek má osvědčení na stupeň tajné. Na hrozbu ztráty prověrky upozornil týdeník Euro. Podle informací Aktuálně.cz inicioval řízení o odebrání osvědčení šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Sám náměstek před časem Aktuálně.cz sdělil, že kvůli své práci čelí různým tlakům. Konkrétní ale nebyl. "Možná to bude znít sebevědomě, ale když děláte svou práci dobře, tak budete mít vždy nepřátele, někdy i dost nepřátel. Tak to vždy bylo, je a bude," uvedl náměstek. Poznamenal, že NBÚ začal jeho prověrku zkoumat ve chvíli, kdy ho tehdejší ministr obrany Martin Stropnický dočasně pověřil řízením sekce pro vyzbrojování.

Náměstek Pavel Beran po rvačce s vojenským policistou.
Náměstek Pavel Beran po rvačce s vojenským policistou. | Foto: Jan Gazdík

Beran není jediným vysoce postaveným člověkem na ministerstvu obrany, který v resortu, byť v tomto případě dočasně, končí. V únoru ministr Lubomír Metnar odvolal šéfa Vojenské policie Pavla Kříže, byl nespokojený s výsledky jeho práce a koncepcí útvaru.

Ke konci dubna odvolal ministr i šéfa státního podniku VOP CZ Marka Špoka, nezamlouval se mu způsob vedení firmy a komunikace podniku. Jde o strategický podnik, který se zabývá opravami vojenské techniky a strojírenskou výrobou. Loni skončila firma ve ztrátě.  

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy