Šachy na ministerstvu obrany, ekonomický náměstek Beran byl zproštěn funkce

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 24. 5. 2019 14:15
Tento pátek je prozatím posledním dnem, kdy vykonává funkci ekonomického náměstka na ministerstvu obrany Pavel Beran. Podle zjištění Aktuálně.cz ho tajemník resortu k zítřejšímu dni dočasně zbaví výkonu funkce. Důvodem je Beranovo kárné řízení. Náměstek mimo jiné proslul rvačkou s vojenským policistou, kvůli níž ho prověřuje policie. Na ministerstvu působí od června 2015.
Náměstek ministra obrany pro ekonomiku Pavel Beran.
Náměstek ministra obrany pro ekonomiku Pavel Beran. | Foto: Ministerstvo obrany

"Náměstek pro řízení sekce ekonomické Pavel Beran byl ke dni 25. května 2019 státním tajemníkem ministerstva obrany Petrem Vančurou zproštěn výkonu služby z důvodu zahájení kárného řízení podle zákona o státní službě," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí resortu Jan Pejšek.

Vzhledem k neveřejné povaze kárného řízení odmítl mluvčí sdělit další podrobnosti. Mlčí i náměstek Beran. Aktuálně.cz ho sice na telefonu zastihlo, ale Beran se kvůli zaneprázdněnosti omluvil a zavěsil. Stávající pozici zastával od ledna 2018. Po dobu jeho nuceného uvolnění z funkce ho bude zastupovat ředitelka odboru rozpočtu Blanka Cupáková. 

V souvislosti s náměstkem se v médiích opakovaly dvě zprávy. Aktuálně.cz už dříve upozornilo, že se popral s vojenským policistou. Incident se odehrál na výjezdním zasedání ekonomického odboru v listopadu 2017 ve Špindlerově Mlýně. Beran odnesl konflikt tříštivou zlomeninou nosu, policistu lékaři ošetřovali kvůli otřesu mozku. Státní zástupce příslušníka vojenské policie obvinil, ale letos v dubnu jeho stíhání podmíněně zastavil.

Berana kriminalisté stále prověřují, je podezřelý z trestného činu výtržnictví. Zda si vyslechne obvinění, nebo naopak vyjde z kauzy čistý, se má rozhodnout brzy. "Předpokládám, že to bude během května až června," řekl Aktuálně.cz žalobce Jindřich Dušek z Okresního státního zastupitelství v Trutnově, které práci policie v případě náměstka dozoruje.

Řízení o odebrání prověrky

Samotné policejní prověřování není podle zákona důvod, aby resort zahájil s náměstkem kárné řízení. Stejně by jím nemělo být ani řízení o odebrání bezpečnostní prověrky, jež proti Beranovi vede Národní bezpečnostní úřad. Náměstek má osvědčení na stupeň tajné. Na hrozbu ztráty prověrky upozornil týdeník Euro. Podle informací Aktuálně.cz inicioval řízení o odebrání osvědčení šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Sám náměstek před časem Aktuálně.cz sdělil, že kvůli své práci čelí různým tlakům. Konkrétní ale nebyl. "Možná to bude znít sebevědomě, ale když děláte svou práci dobře, tak budete mít vždy nepřátele, někdy i dost nepřátel. Tak to vždy bylo, je a bude," uvedl náměstek. Poznamenal, že NBÚ začal jeho prověrku zkoumat ve chvíli, kdy ho tehdejší ministr obrany Martin Stropnický dočasně pověřil řízením sekce pro vyzbrojování.

Náměstek Pavel Beran po rvačce s vojenským policistou.
Náměstek Pavel Beran po rvačce s vojenským policistou. | Foto: Jan Gazdík

Beran není jediným vysoce postaveným člověkem na ministerstvu obrany, který v resortu, byť v tomto případě dočasně, končí. V únoru ministr Lubomír Metnar odvolal šéfa Vojenské policie Pavla Kříže, byl nespokojený s výsledky jeho práce a koncepcí útvaru.

Ke konci dubna odvolal ministr i šéfa státního podniku VOP CZ Marka Špoka, nezamlouval se mu způsob vedení firmy a komunikace podniku. Jde o strategický podnik, který se zabývá opravami vojenské techniky a strojírenskou výrobou. Loni skončila firma ve ztrátě.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu. Návrh příslušného nařízení dnes schválili městští radní, nyní zamíří ve zkrácené lhůtě 15 dní do připomínkového řízení. Poté o něm budou znovu hlasovat rada. Důvodem je situace na energetickém trhu po ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších dodavatelů. Obce mohou tuto formu prodeje přímo zakázat od ledna, umožnila to novela energetického zákona.

Bývalí zákazníci Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů podle magistrátu řeší, jak co nejrychleji uzavřít nové smlouvy a alespoň částečně snížit náklady na energie. "Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako 'energošmejdi', kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany - zejména ohrožené skupiny jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv," stojí ve schváleném dokumentu.

V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický podle magistrátu není aplikovatelný. 

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Assange uspěl u vrchního soudu a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange uspěl u vrchního soudu v Londýně a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu. Assange bojuje proti vydání do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy