Šabatová přezkoumá zásah policistů proti zvukaři, který pouštěl Modlitbu pro Martu na mítinku Zemana

ČTK ČTK
30. 11. 2017 13:55
Postup policie proti zvukaři Jaroslavu Henslovi v Lipníku nad Bečvou prověří veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Ta bude chtít podrobněji vědět, co se v místě stalo.
Jaroslav Hensl.
Jaroslav Hensl. | Foto: DVTV

Brno - Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová už dostala podnět k prověření postupu policie na mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou. "Vyřízení může trvat několik týdnů," řekla Šabatová.

Policie v první polovině listopadu zakročila proti muži, který z domu na námětí pouštěl píseň Modlitba pro Martu. Podle policie byl zákrok oprávněný a v souladu s předpisy. Organizátoři protestu s tím nesouhlasí a podali k ombudsmance stížnost. Zvukaři za rušení shromáždění hrozí pokutu až 15 tisíc korun.

Šabatová bude chtít podrobněji vědět, co se v místě stalo. "Takže budeme muset vyzvat různé aktéry, včetně policie, aby nám podali vysvětlení, co se vlastně odehrálo," uvedla.

Incident na náměstí v Lipníku nas Bečvou se stal 8. listopadu. Několik desítek lidí nevoli vůči prezidentovi vyjadřovalo s červenými kartami nad hlavou. Zvukař Jaroslav Hensl skladbu pouštěl z okna v prvním patře domu. Zakročili proti němu policisté, kteří jej donutili hudbu vypnout a odvedli ho na policejní služebnu. Postup policie vyvolal velké emoce i kritiku politiků. Podle policejního prezidia byl zákrok policistů oprávněný a v souladu s platnými právními předpisy.

Policie už dříve uvedla, že se Hensl hlasitým pouštěním písně dopustil přestupku proti právu shromažďovacímu, za což mu hrozí pokuta až 15.000 korun. Hensl platit případnou pokutu od přestupkové komise nehodlá. "Pokud bych dostal pokutu za to, že jsem rušil nebo zabraňoval shromáždění, budu se proti tomu bránit. Nechci platit pokutu za něco, co jsem neudělal.

Ten způsob vyjádření byl mírumilovný a poměrně klidný, nemyslím, že bych nějak mítink narušoval," řekl Hensl. Dodal, že zaplacením pokuty by vlastně svou vinu přiznal. Bránit se pak hodlá odvoláním či jinou právní cestou.

Podnětů na policii řeší úřad Šabatové ročně desítky. Některé uzavře jako nedůvodné, u některých sezná pochybení policie a poté policii nejčastěji vyzývá, aby chybu uznala a omluvila se. To se ale někdy nestane a Šabatová udělí policii sankci zveřejněním. Naposledy takto v polovině listopadu zveřejnila případ, kdy policie pokutovala dvaasedmdesátiletou ženu, která spadla z kola a zranila se. Policista jí šel dát blokovou pokutu do nemocnice. Podle Šabatové byl ale postup policie nezákonný, nemravný a nedůstojný. Policie pochybení odmítla.

Byla to demonstrace policejní síly, nechtěli, aby novináři viděli, že mě odvádějí. Nebudu obětním beránkem protestu, zákon jsem, myslím, neporušil. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy