Čech chce prorazit s dezinfekční bránou. Jde mi o rychlejší návrat k normálu, říká

Martin Krepindl Blahoslav Baťa Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
4. 11. 2020 7:00
Třicetiletý podnikatel Jan Smělík chce v Česku prorazit s dezinfekčními branami. Stroj pomocí několika trysek v řádu sekund důsledně vyčistí od virů oblečení i boty každého, kdo jím projde. Smělík, který bránu vymyslel a zkonstruoval, má v plánu se svým výrobkem prorazit i v zahraničí. Odborníci, které oslovila redakce Aktuálně.cz, ale upozorňují na to, že virus se šíří především kapénkami.
Mobilní dezinfekční brána pozná, když vynecháte ruce. | Video: Blahoslav Baťa, Martin Krepindl

"Stroj je spíše industriálnějšího vzhledu, někdo by mohl říct, že není vzhledný, to je ale záměr. Jde o stroj, který má plnit roli dezinfekčního prostředku a je osekaný o cokoliv, co by ho mohlo prodražit," tvrdí Smělík, který s konstrukcí začal v létě a v tuto chvíli má na skladě jednotky kusů.

S nečekaně silným úderem druhé vlny se mu začali ozývat první klienti. "Máme už i poptávku ze zahraničí," tvrdí vystudovaný strojní inženýr. Konkurenční výhodou oproti ostatním dezinfekčním branám je podle něj zejména to, že jeho produkt upozorní okolí v případě nedostatečné dezinfekce.

Dezinfekce rukou i podrážek

"Pokud branou někdo projde a není vydezinfikovaný na rukou, stroj to pozná a varuje dezinfikovaného i okolí," tvrdí Smělík. Zařízení by chtěl dodávat primárně do fabrik nebo míst, kde se soustřeďuje větší počet lidí z rizikových skupin. Vyjmenovává např. domovy důchodců nebo nemocnice.

"Jedno ze základních sdělení je, že si myslíme, že nemá smysl dále uzavírat podniky, restaurace a další veřejné instituce, ale udělat taková opatření, která umožní běžné fungování společnosti," nezastírá další ambice Smělík.

Názor odborníků

Imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ale připomíná, že samotná dezinfekce šíření viru nezastaví. Podobný názor má i viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

"Bezdotyková dezinfekce rukou, kterou tento stroj dokáže, má určitě svůj význam, stejně jako dezinfekce podrážek. Hlavním zdrojem je ale pořád infikovaný člověk a to, co respiračně produkuje," vysvětluje Tachezy. Brána má podle ní smysl jako součást všech dalších opatření, sama o sobě ale nemůže zastavit šíření epidemie.

Podívejte se na reportáž v úvodu článku, která ukazuje, jak přesně dezinfekční brána funguje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 45 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy