Nemocných chřipkou v letošním roce přibylo, přes 600 jich skončilo v nemocnici

ČTK ČTK
16. 4. 2019 17:15
S vážnou chřipkou letos skončilo na odděleních intenzivní péče v nemocnicích do minulého pátku 617 lidí. Téměř třetina z nich nemoci podlehla. Čísla jsou mírně nižší než v předchozím roce, před dvěma lety ale byly téměř poloviční. Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Počty hospitalizovaných jsou podle odborníků řádově nižší než počty úmrtí, která lze s chřipkou spojit. Evidují se jen pacienti, kteří zemřou v nemocnici, ostatní statistika nezjistí.

"Ve vyspělé zemi je chřipka jediným infekčním onemocněním, které se projeví na datech celkové úmrtnosti. Jde rozhodně o předčasná úmrtí," řekl k tomu před začátkem letošní chřipkové sezony vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Chřipková sezona letos skončila už na začátku března, obvykle trvá déle. Plošná epidemie pokračuje ve Skandinávii, Dánsku, Německu a Nizozemsku a na jihu kontinentu ve Slovinsku a Řecku.

Loni skončilo v Česku do druhého dubnového týdne v nemocnicích na odděleních anesteziologicko-resuscitačních nebo jednotkách intenzivní péče 644 nemocných, z nichž 190 komplikacím chřipky podlehlo. Podle Státního zdravotní ústavu (SZÚ) bylo 180 z nich starších 60 let.

Právě seniorům, chronickým pacientům a dalším oslabeným lékaři doporučují očkování. Je třeba ho opakovat každý podzim, protože vakcionologové vyrobí očkovací látku podle odhadovaných podtypů chřipky, které budou v populaci tu zimu kolovat.

Počet hospitalizací a úmrtí v souvislosti s chřipkou:

Rok 2019 (do 12.4.) 2018 (do 13.4.) 2017 (do 3.4.)
Počet hospitalizovaných 617 644 321
z nich zemřelo 190 225 108

zdroj: SZÚ

VIDEO: Nový lék na chřipku? Stačí jedna tableta denně, pacienty je dobře snášen, říká Havlíčková

Je to první antivirotikum po dvaceti letech, je dobré, když je léků více, říká vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková. | Video: Martin Veselovský

 

Právě se děje

Další zprávy