Průlom v testování koronaviru v ČR. Pomůže Akademie věd, zvládne až 4000 vzorků denně

hrz ČTK Domácí hrz, ČTK, Domácí
17. 3. 2020 17:48
Máme vědecké pracovníky i dobře vybavené biologické laboratoře, můžeme pomoct s testováním odebraných vzorků na přítomnost koronaviru v těle, nabídla se Akademie věd ČR ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Masarykovou univerzitou. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula odpoledne oznámil, že se na zapojení vědců dohodli. Denně by mohli otestovat až 4000 vzorků.
Odběrové místo pro vzorky na testování nákazy Covid-19 v pražské Nemocnici Na Bulovce
Odběrové místo pro vzorky na testování nákazy Covid-19 v pražské Nemocnici Na Bulovce | Foto: ČTK

Zázemí dobře vybavených biologických laboratoří i kapacity vědeckých pracovníků a jejich znalosti nabídly společně vládě výzkumné instituce Akademie věd, Univerzity Karlovy v Praze a Masarykovy univerzity v Brně působící v oblasti biologie.

S nabídkou v úterý odborníci oslovili předsedu vlády Andreje Babiše, ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a předsedu Ústředního krizového štábu Romana Prymulu. "Z pracovišť Akademie věd ČR mohou pomoci například Ústav molekulární genetiky, Ústav organické chemie a biochemie, Biologické centrum, Mikrobiologický ústav a Biofyzikální ústav," uvedla Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR.

"Jedním z nejdůležitějších opatření, jak zvládnout krizi způsobenou šířením nového koronaviru SARS-CoV- 2, je zajistit dostatečné testování populace. Věřím, že tato aktivita může zásadním způsobem navýšit kapacity v testování přítomnosti koronaviru," říká Petr Dráber, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

Koronaviry jsou RNA viry, jedná se tedy o stanovení ribonukleové kyseliny (RNA). V Ústavu molekulární genetiky patří stanovení ribonukleové kyseliny k rutinním metodám. Mají tu sady, díky nimž mohou stanovovat 380 vzorků najednou v robotizovaném přístroji. "Otázkou není, jestli to jsme schopni dělat, ale jestli to můžeme dělat," sdělil Petr Dráberserveru Aktuálně.cz. Instituce totiž dosud neměla potřebné bezpečnostní certifikáty. 

Vše se dělá automaticky, odbavit tak mohou tisíce vzorků denně. "Akreditované laboratoře jsou navíc zcela závislé na diagnostických kitech, které se vesměs dovážejí. Laboratoře Akademie věd si vše nenákladně připravují sami, diagnostické soupravy tak nepotřebují," upozorňuje.

Podle něj jsou nemocnice schopné poměrně rychle nabrat tisíce vzorků, ale již je nejsou schopny rychle zpracovat. Vědci z Akademie věd proto navrhli spolupráci. Nemocnice by vzorek odebrala, inaktivovala by ho tak, že by se virus rozpustil, zůstala by však ribonukleová kyselina (RNA), která by přítomnost viru potvrdila. Vzorek by však již byl neinfekční.

Akademické laboratoře navíc nebudou pracovat s osobními daty pacientů, půjde o anonymizované vzorky a výzkumníci pouze oznámí, která čísla jsou pozitivní a která negativní. Odpadl by tedy problém s GDPR.

Náměstek Prymula odpoledne potvrdil, že se vláda s vědci dohodla. "Navážeme spolupráci s Akademií věd a Univerzitou Karlovou. Jde o Ústav organické chemie a biochemie. Mají výraznou kapacitu, která je mnohonásobkem toho, co máme v Česku nyní, a jsou denně schopni zanalyzovat až 4000 vzorků. Teď řešíme, jestli používat komerční sety a které, případně jestli jsou oni schopni vytvořit své vlastní sety. Jde nám hlavně o kapacity," uvedl Prymula.

Koordinátorem pomoci s testováním bude Jan Konvalinka, který je vědeckým pracovníkem Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, zároveň působí na katedře biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a je prorektorem pro vědeckou činnost Univerzity Karlovy.

"Celá řada našich biomedicínských a biochemických pracovišť má možnosti detekovat viry, mají na to technologie i schopnosti," řekl Aktuálně.cz ředitel komunikace Akademie věd Jan Martinek. Podle něj stát dosud pracoval se svými certifikovanými pracovišti a možná nevěděl o možnostech dalších vědeckých pracovišť. "Naše laboratoře běžně pracují s živočišnými viry, ta zkušenost tu je," doplňuje.

Pomoc v regionech: České Budějovice a Brno

Vedle celostátně koordinovaného zapojení laboratoří už začala konkrétní pomoc pracovišť Akademie věd v regionech. Biologické centrum Akademie věd ČR vede jednání s Nemocnicí České Budějovice, která pro testování prozatím kapacity má. V případě, že nebudou stačit, zapojí se vědci Parazitologického ústavu Biologického centra.

"Jsme připraveni a čekáme na povolání do nemocnice. Můžeme diagnostikovat na našem zařízení BSL-3 pro práci s vysokou infekcí," říká Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra.

Možnost detekovat přítomnost viru ve své nově vzniklé virové laboratoři nabídli zdravotníkům Fakultní nemocnice Brno i vědci Biofyzikálního ústavu Akademie věd. "Vědečtí pracovníci se zaškolí v nemocnici a v ústavu pak budou testovat izolovanou RNA na přítomnost viru SARS-CoV-2," vysvětluje ředitelka Biofyzikálního ústavu Eva Bártová.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Objem úvěrů na bydlení klesl v lednu o tři miliardy na 20,1 miliardy korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 miliardy Kč. To je o tři miliardy méně než v prosinci 2020. Proti lednu 2020 je to o 5,5 miliardy, tedy o 38 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Nástup do roku 2021 se z hlediska prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy