S převodem bytu musí na nového majitele přejít i dluhy, navrhují poslanci

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 9. 2016 12:41
Podle návrhu skupiny poslanců z ČSSD, ANO, KSČM, TOP 09, KDU-ČSL a Úsvitu by dluhy na příspěvcích na správu domu měly při převodu bytu přejít na nového vlastníka. Nynější zákonná úprava podle autorů zakládá právní nejistotu, zda dluhy na příspěvcích na správu domu přecházejí s převodem jednotky. Poslanecká předloha by měla podle autorů taky zjednodušit schvalování stanov společenství vlastníků, k němuž by stačil souhlas prosté většiny. Snazší má být i schvalování změn prohlášení vlastníka, kterým se nemovitost rozděluje na jednotlivé jednotky.
Foto: Thinkstock

Praha - Při převodu vlastnictví bytové nebo jiné jednotky by měly dluhy na příspěvcích na správu domu ze zákona přejít z převodce na nabyvatele. V novele občanského zákoníku to navrhla skupina poslanců ČSSD, ANO, KSČM, TOP 09, KDU-ČSL a Úsvitu.

Předloha by vedle dalších úprav taky obnovila předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu k nemovitostem.

Nynější zákonná úprava podle autorů zakládá právní nejistotu, zda dluhy na příspěvcích na správu domu přecházejí s převodem jednotky. "Osoba odpovědná za správu domu tak nemá jistotu, kdo je dlužníkem," píšou v důvodové zprávě. Ztěžuje to podle nich vymáhání pohledávek, přičemž v případě nesprávně podané žaloby hrozí i jejich promlčení a úhrada nákladů řízení.

Obnovu předkupního práva předkladatelé zdůvodňují mimo jiné tím, že nyní spoluvlastníci nemohou ovlivnit ani to, s kým budou v budoucnu nemovitost sdílet. "Obecně platí, že je žádoucí podporovat scelování vlastnictví v poměrech tradičních společenských hodnot a vazeb, nikoli jeho rozdrobování, mnohdy vedené pouze spekulativními zájmy," stojí v důvodové zprávě. Předkupní právo poslanci navrhli vložit už do vesměs technické vládní novely zákoníku, kterou Sněmovna projednává.

Poslanecká předloha by měla podle autorů taky zjednodušit schvalování stanov společenství vlastníků, k němuž by stačil souhlas prosté většiny. Snazší má být i schvalování změn prohlášení vlastníka, kterým se nemovitost rozděluje na jednotlivé jednotky. Novela také upravuje způsob svolávání členské schůze bytového družstva a rozhodování o některých změnách jejich stanov.

Úprava občanského zákoníku, kterou před projednáváním v zákonodárných sborech posoudí vláda, výslovně umožní společenství vlastníků jednotek v podstatě jako nástupci bytového družstva převzít jeho úvěry, které si vzalo například na modernizaci domu. Bude k tomu nutný souhlas všech členů společenství, které ale bude moci nahradit i rozhodnutí soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy