S politickou situací v ČR je spokojeno jen 21 % lidí

ČTK ČTK
20. 2. 2015 19:00
Průzkum CVVM rovněž ukázal, že zatímco důvěra v prezidenta stagnuje, důvěra v Sobotkovu vládu roste.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Lidé v Česku v únoru z ústavních institucí dál nejvíc věřili obecním zastupitelům, důvěřovaly jim dvě třetiny dotázaných v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Vládě Bohuslava Sobotky důvěra mírně vzrostla na 49 procent, prezidentovi Miloši Zemanovi zůstala na lednových 44 procentech. Příliš se nezměnil ani podíl lidí důvěřujících Sněmovně a Senátu.

"V únorovém šetření nedošlo ve srovnání s předešlým měřením v hodnocení pravidelně sledovaných ústavních institucí k žádným zásadním změnám," uvedli autoři průzkumu.

Důvěra v Zemana je nyní zhruba na úrovni, kde byla před rokem. Od loňského února rostla do října až na 58 procent, koncem roku ale prudce klesla o víc než 20 procentních bodů.

Prezident tehdy čelil kritice za své vulgární výroky pronesené ve vysílání Českého rozhlasu v pořadu Hovory z Lán a některá vyjádření při návštěvě Číny. V lednu důvěra v Zemana vzrostla o deset procentních bodů na úroveň, kde je i v tomto měsíci.

Podobně vysoká jako v obecní zastupitelstvo je důvěra ve starosty, méně lidí už věří krajským zastupitelům se 46 a hejtmanům se 42 procenty. Důvěra ve Sněmovnu proti lednu klesla o jeden procentní bod na 36 procent, v Senát zůstala beze změny na 35 procentech.

CVVM se v průzkumu u 1069 lidí na počátku února zajímalo také o důvěru vůči České národní bance. Centrálním bankéřům nyní věří 41 procent dotázaných, tedy o devět procentních bodů méně než loni v červnu. Důvěra v Národní bezpečnostní úřad, naposledy zjišťovaná v dubnu 2011, od té doby stoupla o šest procentních bodů na 48 procent.

Spokojenost se současnou politickou situací v průzkumu vyjádřilo 21 procent lidí, což je o dva procentní body více než v lednu. Ani spokojeno, ani nespokojeno se cítí být 37 procent, nespokojenost vyjádřily dvě pětiny dotázaných.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy