S policií nebo přes web. Politici plánují měnit sčítání

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
9. 4. 2011 11:40
Pravidla pro další sčítání se budou schvalovat v roce 2019
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud vás sčítací komisaři pošty nezastihli doma nebo vůbec neoslovili, je teď už vše na vás. Formulář pro Sčítání lidu, domů a bytů si musíte opatřit sami, jinak se vystavujete sankci až deset tisíc korun.

Politici před dvěma lety schválili zákon, který pravidla sčítání nastavil. Dnes by možná sněmovna rozhodla jinak, sčítání podle některých poslanců občany neúměrně zatěžuje, jiní by naopak přitvrdili a do sčítání zapojili i policii, aby ověřila, zda třeba majitelé domů píší do formulářů pravdu.

"Aby si lidé museli sami shánět formuláře, když jim je pošta nedodá, je nesmysl," říká poslanec Stanislav Polčák. "Mimochodem do celého našeho domu nepřišel nikdo a ani lístky s upozorněním. Musel jsem si formuláře také sám vyzvednout na poště."

Podle Polčáka musí být do sčítání za deset let mnohem víc zapojen internet. "Myslím, že nazrál čas, aby se přehodnotil i způsob sčítání, zda by nestačilo postupovat metodou výběrových testování v různých krajích, ze kterých by celkový výsledek mohli statistici dopočítat," říká poslanec s tím, že podobně se postupuje třeba v Německu.

Křeček: Lidé se ve sčítání vymýšlejí

Jediný, kdo před dvěma lety hlasoval proti sčítání, byl poslanec ČSSD Stanislav Křeček. Není ale odpůrce sčítání, naopak jeho současná podoba se mu zdá příliš měkká. "Do dotazníku si každý může napsat, co chce, nikdo to neověřuje. Není záruka pravdivosti údajů. Do sčítání by měly vstoupit další státní orgány, třeba policie, která by měla mít možnost vejít do domů a zjistit tam skutečné poměry," říká poslanec Křeček.

Vzpomíná na minulé sčítání, ze kterého vyšlo, že po republice jsou desetitisíce volných bytů a bylo to používáno jako argument proti stavbě sociálního bydlení.

"To je nesmysl a letos může vyjít něco podobného. Kvalitní údaje budou spíše od lidí, kteří bydlí na trvalém bydlišti. Ale co třeba těch čtvrt milionu lidí, kteří jsou hlášeni na úřadech? To nejsou bezdomovci, spíše se skrývají před exekucemi."

Pokuty za neúčast při sčítání Křečkovi nevadí. "Stát má právo údaje zjišťovat, vypovídá to o nechuti ke státu obecně, a to je nebezpečné."

Přetížení pošťáci i občané

Na sousedním Slovensku je sčítání sice také povinné od pokutování občanů tam ale upustili.

"Jsem mimořádně zvědavý, jak sčítání na Slovensku dopadne. Při loňském zkušebním testování, které provázela i kampaň, se nám vrátilo jen necelých padesát procent formulářů, a to prostě nestačí," hájí možnost udělit člověku, který se odmítne sečíst, pokutu místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

"Navíc zákonodárci jsou často kritizování, že v zákonech něco přikážou, ale neexistuje sankce a potom je to nevymahatelné," dodává.

Podle poslance Jeronýma Tejce vůbec není jisté, jak stát s údaji pracuje a jestli je vůbec k něčemu potřebuje. "Letošní sčítání navíc není dobře zvládnuté. Uprostřed bylo odvoláno vedení České pošty, komisařů je čtyřikrát méně než minule. Shrnuto sčítání nadměrně zatěžuje občany i zaměstnance pošty." 

 

Právě se děje

Další zprávy