S policií nebo přes web. Politici plánují měnit sčítání

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
9. 4. 2011 11:40
Pravidla pro další sčítání se budou schvalovat v roce 2019
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud vás sčítací komisaři pošty nezastihli doma nebo vůbec neoslovili, je teď už vše na vás. Formulář pro Sčítání lidu, domů a bytů si musíte opatřit sami, jinak se vystavujete sankci až deset tisíc korun.

Politici před dvěma lety schválili zákon, který pravidla sčítání nastavil. Dnes by možná sněmovna rozhodla jinak, sčítání podle některých poslanců občany neúměrně zatěžuje, jiní by naopak přitvrdili a do sčítání zapojili i policii, aby ověřila, zda třeba majitelé domů píší do formulářů pravdu.

"Aby si lidé museli sami shánět formuláře, když jim je pošta nedodá, je nesmysl," říká poslanec Stanislav Polčák. "Mimochodem do celého našeho domu nepřišel nikdo a ani lístky s upozorněním. Musel jsem si formuláře také sám vyzvednout na poště."

Podle Polčáka musí být do sčítání za deset let mnohem víc zapojen internet. "Myslím, že nazrál čas, aby se přehodnotil i způsob sčítání, zda by nestačilo postupovat metodou výběrových testování v různých krajích, ze kterých by celkový výsledek mohli statistici dopočítat," říká poslanec s tím, že podobně se postupuje třeba v Německu.

Křeček: Lidé se ve sčítání vymýšlejí

Jediný, kdo před dvěma lety hlasoval proti sčítání, byl poslanec ČSSD Stanislav Křeček. Není ale odpůrce sčítání, naopak jeho současná podoba se mu zdá příliš měkká. "Do dotazníku si každý může napsat, co chce, nikdo to neověřuje. Není záruka pravdivosti údajů. Do sčítání by měly vstoupit další státní orgány, třeba policie, která by měla mít možnost vejít do domů a zjistit tam skutečné poměry," říká poslanec Křeček.

Vzpomíná na minulé sčítání, ze kterého vyšlo, že po republice jsou desetitisíce volných bytů a bylo to používáno jako argument proti stavbě sociálního bydlení.

"To je nesmysl a letos může vyjít něco podobného. Kvalitní údaje budou spíše od lidí, kteří bydlí na trvalém bydlišti. Ale co třeba těch čtvrt milionu lidí, kteří jsou hlášeni na úřadech? To nejsou bezdomovci, spíše se skrývají před exekucemi."

Pokuty za neúčast při sčítání Křečkovi nevadí. "Stát má právo údaje zjišťovat, vypovídá to o nechuti ke státu obecně, a to je nebezpečné."

Přetížení pošťáci i občané

Na sousedním Slovensku je sčítání sice také povinné od pokutování občanů tam ale upustili.

"Jsem mimořádně zvědavý, jak sčítání na Slovensku dopadne. Při loňském zkušebním testování, které provázela i kampaň, se nám vrátilo jen necelých padesát procent formulářů, a to prostě nestačí," hájí možnost udělit člověku, který se odmítne sečíst, pokutu místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

"Navíc zákonodárci jsou často kritizování, že v zákonech něco přikážou, ale neexistuje sankce a potom je to nevymahatelné," dodává.

Podle poslance Jeronýma Tejce vůbec není jisté, jak stát s údaji pracuje a jestli je vůbec k něčemu potřebuje. "Letošní sčítání navíc není dobře zvládnuté. Uprostřed bylo odvoláno vedení České pošty, komisařů je čtyřikrát méně než minule. Shrnuto sčítání nadměrně zatěžuje občany i zaměstnance pošty." 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy