S policií nebo přes web. Politici plánují měnit sčítání

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
9. 4. 2011 11:40
Pravidla pro další sčítání se budou schvalovat v roce 2019
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud vás sčítací komisaři pošty nezastihli doma nebo vůbec neoslovili, je teď už vše na vás. Formulář pro Sčítání lidu, domů a bytů si musíte opatřit sami, jinak se vystavujete sankci až deset tisíc korun.

Politici před dvěma lety schválili zákon, který pravidla sčítání nastavil. Dnes by možná sněmovna rozhodla jinak, sčítání podle některých poslanců občany neúměrně zatěžuje, jiní by naopak přitvrdili a do sčítání zapojili i policii, aby ověřila, zda třeba majitelé domů píší do formulářů pravdu.

"Aby si lidé museli sami shánět formuláře, když jim je pošta nedodá, je nesmysl," říká poslanec Stanislav Polčák. "Mimochodem do celého našeho domu nepřišel nikdo a ani lístky s upozorněním. Musel jsem si formuláře také sám vyzvednout na poště."

Podle Polčáka musí být do sčítání za deset let mnohem víc zapojen internet. "Myslím, že nazrál čas, aby se přehodnotil i způsob sčítání, zda by nestačilo postupovat metodou výběrových testování v různých krajích, ze kterých by celkový výsledek mohli statistici dopočítat," říká poslanec s tím, že podobně se postupuje třeba v Německu.

Křeček: Lidé se ve sčítání vymýšlejí

Jediný, kdo před dvěma lety hlasoval proti sčítání, byl poslanec ČSSD Stanislav Křeček. Není ale odpůrce sčítání, naopak jeho současná podoba se mu zdá příliš měkká. "Do dotazníku si každý může napsat, co chce, nikdo to neověřuje. Není záruka pravdivosti údajů. Do sčítání by měly vstoupit další státní orgány, třeba policie, která by měla mít možnost vejít do domů a zjistit tam skutečné poměry," říká poslanec Křeček.

Vzpomíná na minulé sčítání, ze kterého vyšlo, že po republice jsou desetitisíce volných bytů a bylo to používáno jako argument proti stavbě sociálního bydlení.

"To je nesmysl a letos může vyjít něco podobného. Kvalitní údaje budou spíše od lidí, kteří bydlí na trvalém bydlišti. Ale co třeba těch čtvrt milionu lidí, kteří jsou hlášeni na úřadech? To nejsou bezdomovci, spíše se skrývají před exekucemi."

Pokuty za neúčast při sčítání Křečkovi nevadí. "Stát má právo údaje zjišťovat, vypovídá to o nechuti ke státu obecně, a to je nebezpečné."

Přetížení pošťáci i občané

Na sousedním Slovensku je sčítání sice také povinné od pokutování občanů tam ale upustili.

"Jsem mimořádně zvědavý, jak sčítání na Slovensku dopadne. Při loňském zkušebním testování, které provázela i kampaň, se nám vrátilo jen necelých padesát procent formulářů, a to prostě nestačí," hájí možnost udělit člověku, který se odmítne sečíst, pokutu místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

"Navíc zákonodárci jsou často kritizování, že v zákonech něco přikážou, ale neexistuje sankce a potom je to nevymahatelné," dodává.

Podle poslance Jeronýma Tejce vůbec není jisté, jak stát s údaji pracuje a jestli je vůbec k něčemu potřebuje. "Letošní sčítání navíc není dobře zvládnuté. Uprostřed bylo odvoláno vedení České pošty, komisařů je čtyřikrát méně než minule. Shrnuto sčítání nadměrně zatěžuje občany i zaměstnance pošty." 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy