S pohonnými hmotami kšeftovalo 66 firem, škoda 2,3 miliardy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2014 14:44
Podle protikorupční policie jde o historicky nejrozsáhlejší případ.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Kauza krácení daní při obchodu s pohonnými hmotami, ve které je obviněno 15 lidí, je historicky nejrozsáhlejším případem, kterým se protikorupční policie zabývala.

Uvedl to ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Milan Komárek.

Organizovaná skupina údajně způsobila škodu 2,3 miliardy korun. Podle Komárka může škoda ještě narůst.

Hlavou organizované zločinecké skupiny je podle médií vlivný íránský obchodník s ropou Shahram Abdullah Zádí.

Pohonné hmoty v celkovém objemu 400 milionů litrů si přeprodávalo 66 společností, které vedli skupinou nastrčení "bílí koně".

Sofistikovaný systém

Podle detektivů protikorupční policie byly pohonné hmoty po dovozu z Německa a Slovinska do Česka účelově prodávány přes obchodní společnosti, které byly údajně zařazeny do řetězce s cílem skrýt skutečný stav financí. Firmy byly rozmístěny po celé republice.

Daně se údajně krátily tak, že obvinění nakupujícím firmám záměrně vyhotovovali a podávali nepravdivá daňová přiznání s fiktivními údaji nebo daňová přiznání vůbec nepodali. Na DPH pak bylo místo 2,3 miliardy podle detektivů zaplaceno jen 2,6 milionu korun.

"Následně byla pohonná hmota prodána v řetězci společností až na čerpací stanici," doplnil ředitel odboru řízení rizik Generálního ředitelství cel Jiří Žezulka.

Podle něj šlo o velmi sofistikovaný systém. Základem jeho rozkrytí bylo sledování první firmy v řetězci, která měla jako jediná oprávnění pohonné hmoty do Česka dovážet.

Podle šéfa protikorupční policie Martina Komárka se detektivům podařilo rozkrýt celou architekturu zločinecké organizace od tvůrců trestné činnosti, vykonavatelů pokynů až po bílé koně.

"Počínali si maximálně konspirativně," podotkl Komárek. Policisté při zatýkání u obviněných zajistili kolem 100 milionů korun. Šlo o peníze v hotovosti zajištěné při domovních prohlídkách, na bankovních účtech, luxusní auta nebo pohonné hmoty. ÚOKFK se případem zabýval od června 2012.

"Podle výkladu policie docházelo k daňovému uniku u prvního dovozce - bílého koně," upozornil předseda Společenství čerpacích stanic ČR Ivan Indráček.

Právě to je podle něj fakt, na který Společenství čerpacích stanic upozorňovalo. Navrhovalo, aby poslanci požadovali kauce po firmách, které jsou prvními vlastníky zboží na území ČR. Jsou to totiž právě tyto společnosti, u kterých DPH utíká, dodal Indráček. Zákon o pohonných hmotách platí od loňského listopadu. Distributoři museli nově složit kauci 20 milionů korun.

Kriminalisté protikorupční policie při úkonech trestního řízení provedli 16 domovních prohlídek a devět prohlídek jiných prostor na území celého Česka a v Rakousku.

Na akci se podílelo 140 kriminalistů. Podezřelí z této kauzy byli kromě krácení daní obviněni také z účasti na organizované zločinecké skupině. Hrozí jim devět až 13 let vězení.

Třináct obviněných je ve vazbě, dvěma zbývajícím soud nařídil dohled probačního úředníka. "Jedna z osob, která nebyla vzata do vazby, se k trestné činnosti doznala," uvedl šéf odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda.

Ke konkrétním jménům se žalobce kvůli pokračujícímu vyšetřování nevyjádřil. Uvedl pouze, že všichni obvinění mají české občanství a je mezi nimi jeden cizinec.

Obvyklá trestní sazba u trestného činu krácení daně je pět až deset let. Podezřelí z této kauzy však byli obviněni také z účasti na organizované zločinecké skupině, což zvyšuje horní hranici trestní sazby o jednu třetinu.

Policie v této kauze ve čtvrtek podle médií zadržela vlivného íránského obchodníka s ropou. Server Lidovky.cz uvedl, že jím je majitel českého pasu Šahrám Abdulláh Zádí, jenž v Česku vystudoval a ovládá češtinu.

Zádího se dříve zastal Fischer i Rusnok

Policie ho zadržela v prezidentském apartmá pražského hotelu Hilton, které měl dlouhodobě pronajaté. Při prohlídce údajně zajistila dokumenty, větší množství peněz i mužův luxusní vůz. Íránci hrozilo v roce 2010 zatčení v Dubaji, tehdy se mu však podařilo narychlo získat český pas díky sňatku s Češkou na ambasádě v Abú Zabí a okamžitě odletěl do Prahy.

Podle Lidových novin má Zádí vleklé právní spory s rodinou dubajského emíra. V jeho prospěch proto do Spojených arabských emirátů (SAE) v minulosti psali osobní dopisy dva premiéři úřednických vlád - v roce 2010 Jan Fischer a zkraje letošního roku Jiří Rusnok.

"Nevylučuji, že jsem takový dopis napsal, i když už si to nepamatuji. Určitě to ale bylo na popud ministerstva zahraničí," řekl Rusnok s tím, že jinak o něm nikdy neslyšel. Podobně se vyjádřil i Fischer.

Zádí vedl v Emirátech několik let mocnou developerskou firmu Al Fajer Properties, a když byl z jejího čela odstraněn a obviněn z finanční kriminality, Česká republika se za něj začala nejpozději v roce 2010 přimlouvat.

"Máme se SAE dohodu o ochraně investic, takže pokud on se s nimi teď soudí o dvě miliardy dolarů, je povinností české diplomacie do toho vstoupit," řekl Lidovým novinám vysoký státní činitel. Zároveň ale mezi českými diplomaty zaznívá názor, že intervence premiérů je na podobný případ až nápadně silná zbraň.

 

Právě se děje

Další zprávy