S placením poplatků za pacienty končí i Liberecký kraj

Domácí Domácí
14. 6. 2010 12:08
Další kraje se připojí zřejmě ještě do konce června
Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Počet krajů, které po bezmála roce a půl končí s proplácením zdravotnických poplatků, se rozrůstá.

Od pondělí 21. června budou muset sáhnout do peněženek i pacienti nemocnic a lékáren v Libereckém kraji. O rozhodnutí hejtmanství informoval jeho mluvčí Jiří Langer.

Dosud kraj zaplatil přes 31 milionů korun. Od hrazení poplatků byli osvobozeni pacienti nemocnic v Liberci a České Lípě a Léčebny respiračních nemocí ve Cvikově na Českolipsku. Platit nemuseli ani v lékárnách krajských nemocnic

Už dříve s proplácením skončily kraje Pardubický, Královéhradecký a Karlovarský. Hejtmani ke zrušení opatření přistoupili po květnových parlamentních volbách.

Původně totiž počítali s vítězstvím své ČSSD v parlamentních volbách. Na zrušení poplatků ostatně strana postavila značnou část své kampaně. A ačkoliv volby těsně vyhrála, vládnout zřejmě budou ODS, TOP 09 a VV.

Žádné změny naopak neplánuje Středočeský kraj. "V tuto chvíli se v placení poplatků nemění nic," nechal se slyšet už minulý týden hejtman David Rath. O dalším postupu rada kraje rozhodne, až vznikne nová vláda a bude známo, kdo se stane ministrem vnitra a zdravotnictví.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy