S otcem jsme se rozloučili tajně. Na okamžik odkryli tělo, vzpomíná Růžena Valčíková

Luděk Navara Luděk Navara
22. 9. 2019 9:47
Růžena Valčíková vzpomíná na okamžik, kdy směla vidět tělo svého tatínka, který zemřel ve vězení. Návštěvu v olomoucké márnici zařídil rodinný známý doktor. Tajně. A i tak to bylo jen na okamžik. "Tělo odkryli a hned zase zakryli. A to bylo všechno. Pak už jsme se dozvěděli, že tělo bylo spáleno," popisuje Valčíková.
S otcem jsme se rozloučili tajně. Na okamžik odkryli tělo, vzpomíná Růžena Valčíková | Video: Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa

Dnes už je Růžena Valčíková jediná, která na toto podivné rozloučení v márnici na začátku roku 1957 může vzpomínat. Doktor nežije a švagr, který byl u toho, také ne. A nežijí samozřejmě ani ti, kteří jejímu otci do vězení pomohli.

Tatínek Růženy Valčíkové, Jan Skřipka z Horní Lidče, pracoval jako soukromý zemědělec až do března 1949, kdy ho zatkla komunistická tajná policie. Vinili ho ze spolupráce s odbojáři ze skupiny Světlana. Svázali ho a odvezli do věznice v Uherském Hradišti. Dcera Růžena byla tehdy se školou na výletě v Moravském krasu na Macoše a když se vrátila, otec byl pryč. "To bylo hrozné, bylo mi patnáct let, bratrovi dvanáct. Já brečela… To bylo tak hrozné…" popisuje.

Samozřejmě to nebylo všechno. Následovala konfiskace poloviny majetku včetně rodinného domku a plnění předepsaných zemědělských dodávek, což bylo bez hospodáře těžké. "Museli jsme sami dřít na polích a odevzdávat dávky. A maminka se udřela a utrápila. Zemřela předčasně, když jí bylo 57 let," popisuje Valčíková.

Dav lidí řval, aby dali všem trest smrti

Jejího otce mezitím odsoudili za údajnou vlastizradu na patnáct let vězení. Proces se konal ve Velkém kině ve Zlíně, kam byli organizovaně nahnáni dělníci, aby na vlastní oči viděli "zrádce". "U toho soudu ve Velkém kině jsem byl. Dav lidí řval, aby dali všem trest smrti. Hrůza. Jako kluk si to pamatuji… Co to bylo za lidi. Oni věřili, že to tak je," popisuje Jaroslav Skřipka, bratr Valčíkové.

Ale Jaroslav Skřipka si také pamatuje návštěvu u otce ve věznici. "Vedle stál bachař a řekl, abychom mluvili nahlas. Jestliže něco porušíme, tak tu návštěvu ukončí. A pak… Pak jsem si všiml, že otec nemá přední zuby. Ptal jsem se, kde je má a on neřekl nic. Vyrazili mu je, to je jasné…"

Otec Jaroslava a Růženy později ve vězení onemocněl. Příbuzní sice žádali prezidenta o zmírnění trestu, ale marně. Nakonec ve vězení umírá. "Věděli jsme, že je nemocný. Zemřel přesně v den svých narozenin, 13. ledna 1957. Zemřel v neděli a v pondělí jsme o tom dostali zprávu," popisuje Valčíková. Janu Skřipkovi bylo 62 let.

Účast na pohřbu nebyla povolena

Její otec skončil svou "cestu po věznicích" na Mírově. Předtím byl Uherském Hradišti, v Kunovicích, Opavě, Ostravě. Součástí zprávy o smrti otce byla také informace, že tělesné pozůstatky nebudou vydány. A účast na pohřbu nebude povolena. Rodina se tak vlastně ani nedozvěděla, jak přesně otec zemřel. A nebýt známého doktora, ani by naposledy neviděli jeho tělo.

"Ve čtvrtek kdosi klepe na okno. Říká, abychom rychle spěchali na rychlík, jestli chceme vidět otce. Ten doktor to všechno zařídil. Tajně, nikdo o tom nesměl vědět. Ani my jsme tehdy o tom nikomu neříkali," popisuje Valčíková.

Navíc si úředníci komunistického Československa s pozůstalými zahráli podivnou hru. Asi měsíc po smrti Jana Skřipky jim přišla zpráva, že bude podmíněně propuštěn. Prostě si někdo "nevšiml", že zemřel.

"Dne 28. 4. 1957 došla krajské prokuratuře v Olomouci od krajské prokuratury v Brně žádost o podmíněné propuštění výše jmenovaného. Žádost tato byla dne 30. 4. 1957 postoupena krajskému soudu k řízení za podmíněné propuštění. Zároveň o tomto opatření krajské prokuratury jste byli vyrozuměni jako žadatelé. Teprve dne 6. 5. 1957 bylo krajským soudem v Olomouci oznámeno, že odsouzený zemřel…," píše se ve vysvětlujícím dopise generální prokuratury, která podivnou úřední hru prošetřovala. V dopise, který přišel dětem Skřipkovým v červenci 1957, půl roku po smrti tatínka, nebylo jediné slovo omluvy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy