S odvoláním proti maturitám uspělo jen 149 žáků z 3 321

ČTK ČTK
11. 7. 2013 16:52
Loni se odvolávalo o téměř 5 tisíc studentů více. Neúspěšné čeká náhradní termín
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - S odvoláním proti výsledku státních maturit uspělo 149 studentů, necelých pět procent z celkem 3 321 odvolaných. Uvedlo to maturitní centrum Cermat. Loni si přitom žádost o přezkum podalo 8 148 lidí. K podzimnímu maturitnímu termínu se chystá přes 20 tisíc žáků.

Proti výsledku testů se maturanti odvolávali na ministerstvo školství, proti výsledku písemek a ústní části zkoušek pak na krajské úřady.

Za výrazně nižší počet odvolání může změna v hodnocení slohových prací. Loni je opravovali externí hodnotitelé Cermatu a na sjednocený systém hodnocení se snesla vlna kritiky. Proti výsledku slohu se loni odvolalo 5 185 žáků, letos jich bylo jen 315.

Celkově ale byla loni úspěšnost při odvoláních vyšší, úředníci uznali pochybení při hodnocení v celkem 540 případech, tedy u 6,6 procenta odvolaných.

"Nejčastěji se maturanti odvolávali proti výsledku didaktického testu z matematiky, celkem v 1 673 případech," uvedl Cermat.

Na 481 žádostí o přezkum přišlo kvůli testům z češtiny, přes 200 odvolání pak přišlo kvůli písemkám z němčiny a také kvůli didaktickému testu a písemkám z angličtiny. Celkem 91 žádostí se týkalo didaktického testu z německého jazyka.

Žáky, kteří propadli a odvolání jim nevyšlo, čeká na začátku září další termín. K dnešnímu dni se na podzimní maturity přihlásilo 20 667 žáků, přičemž pro asi čtvrtinu z nich půjde o termín řádný, pro tři čtvrtiny o termín opravný a pro 441 žáků bude zářijový termín náhradní.

Velká část studentů, které čeká podzimní zkouška, jsou ale ti, kteří neuspěli u maturity už v minulých letech. Státní maturitu letos na jaře nezvládlo celkem 17 469 žáků.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, z letovisek se tam musely evakuovat tisíce lidí. Kvůli ohni přišli o život již čtyři lidé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy