S Mládkem skončí na ministerstvu průmyslu i jeho náměstek Bokštefl, oznámil Sobotka

ČTK Domácí ČTK, Domácí
26. 2. 2017 13:17
Premiérovi se nelíbilo, jak náměstek ministerstva průmyslu komunikuje s veřejností. Zejména jeho výrok v debatě se čtenáři Aktuálně.cz, kterým poslal lidi, nespokojené s mobilními tarify, do Polska.
Lubomír Bokštefl.
Lubomír Bokštefl. | Foto: MPO

Praha - S ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) končí i jeho politický náměstek Lubomír Bokštefl.

V debatě v České televizi to řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Ten  Mládkovi vyčítal postup v otázce cen mobilních dat v Česku. Ministr však tvrdí, že záležitost je mimo jeho kompetenci a míní, že premiér dal jen na rady svých marketingových poradců. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek Sobotkův návrh na Mládkovo odvolání akceptoval.

Bokštefl je náměstkem na ministerstvu průmyslu od 10. února. Předtím působil jako poradce ministra pro elektronické komunikace.

"Počítám s tím, že pan Bokštefl nebude pokračovat v pozici politického náměstka," uvedl Sobotka.

Nelíbilo se mu, jak náměstek vystupoval na veřejnosti. Bokštefl v debatě se čtenáři Aktuálně.cz řekl, že pokud lidé chtějí stejně výhodné mobilní tarify jako v Polsku, mají odjet do Polska.

Bokštefl za to dostal od Mládka důtku a z ministerstva byl odvolán šéf tiskového oddělení Roman Prorok.

N8městek v diskuzi na Aktuálně.cz prohlásil: "Drzá odpověď z mé strany, za kterou se omlouvám: Chcete služby jako v Polsku - odjeďte do Polska."

Ještě v pátek sám Bokštefl řekl, že netuší, jestli bude pokračovat. "Nemohu vám na to odpovědět. Nic nevím. Samozřejmě vše platí podle pracovně právních vztahů," sdělil Aktuálně.cz stručně.

Jan Mládek odejde z čela ministerstva průmyslu a obchodu na konci února. Premiér Sobotka návrh na jeho odvolání předloží ve čtvrtek prezidentovi. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy