S kým jste se v Číně sešli, chce vědět senátor Fischer. Ptal se i Zemanova tlumočníka

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 25. 9. 2019 16:24
Čína a vztahy Česka s touto velmocí se staly středobodem jednání senátního výboru pro bezpečnost. Promluvili o nich představitelé byznysu či bezpečnostní komunity, veřejné slyšení se konalo z iniciativy předsedy výboru Pavla Fischera. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz Fischer mapuje čínský vliv v Česku i neveřejnou cestou, respondentům na toto téma rozdal dotazníky. Obdržel ho i sinolog Vít Vojta.
Senátor Pavel Fischer.
Senátor Pavel Fischer. | Foto: Václav Vašků

Uprostřed června v Růžovém salonku Kolovratského paláce, jednoho ze tří senátních, sedělo u stolu se senátorem Pavlem Fischerem zhruba patnáct lidí. Pozval je, aby s nimi hovořil o perspektivě a rizicích česko-čínských vztahů. Mezi zpovídanými byli zástupce Asociace pro mezinárodní otázky, Centra asijských studií při Vysoké škole ekonomické nebo sinolog Vít Vojta, známý coby tlumočník českých prezidentů do čínštiny.

"V minulých měsících jsme přizvali ke spolupráci na téma Číny představitele akademické obce, které jsme oslovili také pomocí dotazníku. Ptáme se na zkušenosti a doporučení, zahraniční cesty nebo spolupráci s čínskými partnery," potvrdil deníku Aktuálně.cz senátor Pavel Fischer. Dotazníky rozdal na konci zmíněného zhruba hodinu a půl dlouhého sezení, Aktuálně.cz má formulář k dispozici.

Čítá třiadvacet otázek rozdělených do tří tematických bloků. Fischer chtěl znát názory respondentů na aktuální česko-čínské vazby, podrobnosti spolupráce instituce, kde daný dotazovaný působí, s čínskou stranou, a náměty na budoucí podobu česko-čínské problematiky. Mimo jiné se také ptal, zda zpovídaný vyrazil do Číny, kdo mu cestu platil, případně s kým se v Číně setkal.

"Jakákoliv diskuse o ekonomickém, sociálním a samozřejmě i o politickém či jiném vývoji v Čínské lidové republice je velmi důležitá a užitečná, s ohledem na rostoucí vliv Číny ve světě i v České republice. Mediální pohled na dění v Čínské lidové republice je tu často velmi jednostranný, stereotypní a zpolitizovaný," řekla Aktuálně.cz ředitelka Centra asijských studií při VŠE Zuzana Stuchlíková, která se červnového sezení účastnila.

Vojta dotazník odmítl vyplnit

Dotazník Stuchlíková vyplnila, naopak formulář zatím nezpracovali v Asociaci pro mezinárodní otázky. "Asociace se z podstaty svého názvu zabývá zahraniční politikou, proto se účastníme všech akcí, které považujeme za zajímavé a potenciálně užitečné," komentovala červnové setkání pro Aktuálně.cz Ivana Karásková z asociace.

Fischer Aktuálně.cz potvrdil, že výslovně dotazník odmítl vyplnit pouze Vít Vojta, který je hlavní postavou webového portálu o Číně Sinoskop. Ten na rozdíl od projektu Sinopsis informuje o Číně výrazně smířlivěji, Vojta svou platformou podle vlastních slov chce do veřejné debaty o říši středu vnést konstruktivní tón.

Sinolog, konzultant pro české firmy usilující o vstup na čínský trh a aktuálně také tlumočník prezidenta Miloše Zemana Vít Vojta.
Sinolog, konzultant pro české firmy usilující o vstup na čínský trh a aktuálně také tlumočník prezidenta Miloše Zemana Vít Vojta. | Foto: Vít Vojta

Deník Aktuálně.cz Vojtu nezastihl. V minulosti ale mluvil o potřebě přistupovat k Číně méně konfrontačně, čemuž se naopak senátor Fischer nevyhýbá. "Debata o Číně je nesmírně polarizovaná. Každý pátý člověk na světě je Číňan. My jim nerozumíme a zdejší vyhraněná diskuse to pak staví tak, že je máme odmítat," řekl například letos v květnu Vojta v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jak senátor Fischer s dotazníky naloží, zatím není jasné. "O dalších závěrech budu informovat," sdělil Aktuálně.cz. Každopádně zmíněná neveřejná červnová schůzka je součástí jeho na jaře deklarované snahy zmapovat vztahy Česka s Čínou, pojmenovat jejich přednosti i rizika a pokusit se přispět k nalezení ideální pozice pro Česko v tomto svazku. Fischer se ve své aktivitě inspiruje v západních zemích.

Fischer pozval šéfa BIS i Mlynáře z PPF

"Celá Evropská unie řeší totéž co my. Všichni vnímají velké obchodní příležitosti, ale také obrovské ohrožení ze strany Číny. Ze všeho nejdřív proto musíme jasně pojmenovat zájmy českých občanů a zájmy českého byznysu. Proto jsme k jednomu stolu do Senátu pozvali bezpečnostní experty a zástupce velkých i malých českých firem a svazů. To, co dnes potřebujeme, je otevřený dialog a výměna informací," řekl Aktuálně.cz senátor.

Veřejně se jeho iniciativa poprvé naplnila na středečním senátním slyšení. Beseda byla rozdělená do tří bloků, v nichž pozvaní hosté mluvili o zkušenostech českých firem na čínském trhu, potřebě evropských podnikatelských svazů koordinovat obchodní politiku vůči Číně a o bezpečnostních rizicích vzájemných vztahů.

Z pozvaných firem byly nejvýraznějšími subjekty finanční kolos PPF a Škoda Auto. Podnikatelské svazy reprezentoval Radek Špicar ze Svazu průmyslu a dopravy či prezident Svazu strojírenské technologie Jan Rýdl. Bezpečnostní část slyšení obstaral v první řadě ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

BIS před čínským vlivem v Česku dlouhodobě varuje. "Na území ČR či proti českým zájmům nepůsobily nepřátelsky jen čínské zpravodajské služby. K nátlakovému prosazování čínských zájmů se uchylovali i kariérní čínští diplomaté. V tomto kontextu je nutné konstatovat, že čínský přístup je de facto stejně hybridní jako ruský, hrozbu může představovat zpravodajský důstojník stejně jako kariérní diplomat či byznysmen," stojí v její poslední výroční zprávě.

Na co se ptal senátor Fischer v dotazníku

Přinášíme výběr otázek z dotazníku, který senátor Pavel Fischer rozdal na červnovém neveřejném slyšení respondentů. 

Otázky z bloku Hodnocení vztahů:

  • Popište, jak vnímáte stávající politiku ČR vůči ČLR od roku 2015. Jaké klíčové slovo nebo pojem byste použili pro popsání hlavních událostí, případně trendů?
  • Jaké entity nebo jací aktéři měli podle vás rozhodující slovo v česko-čínských vztazích od roku 2013?

Otázky z bloku Spolupráce s partnery:

  • Účastnili jste se vy nebo vaši kolegové/zaměstnanci pracovní cesty do ČLR, případně nějaké konference v ČLR?
  • Pokud ano, kdo tyto cesty financoval a jaký byl jejich program? S kým se delegáti sešli?
  • Zažili jste od roku 2014 ze strany představitelů ČLR jakékoliv nelegitimní chování či případné bezpečnostní incidenty?

Otázky z bloku Do budoucna:

  • Plánujete rozvíjet spolupráci s partnerskými institucemi v zemích EU a NATO jmenovitě na téma Číny? Pokud ano, jak?
  • Dostali jste nějaký vládní nebo veřejný grant z ČR, z EU nebo z Číny? Pokud ano, kdy a v jaké výši?
 

Právě se děje

před 12 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy