S Kaplickým se přišly v Praze rozloučit stovky lidí

Markéta Chaloupská
27. 1. 2009 14:05
Slavný architekt zemřel na náhlou srdeční příhodu
Květiny a drobné dárky nosí lidé i k domu, před nímž Kaplický zkolaboval.
Květiny a drobné dárky nosí lidé i k domu, před nímž Kaplický zkolaboval. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - V mezinárodním duchovním středisku Pražská křižovatka se už stovky lidí rozloučily se světoznámým architektem Janem Kaplickým, který náhle zemřel předminulý týden.

Bývalý kostel sv. Anny, kde nyní sídlí Pražská křižovatka, se veřejnosti otevřel čtvrt hodiny před jednou. Rozloučení zahájilo vystoupení dixielandového bandu před vchodem do budovy, poté začal oficiální smuteční akt.

Vzdát poslední hold přišla Kaplickému dát řada osobností uměleckého i politického života. Nechyběli například šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek s chotí Petrou, exministr Jiří Dienstbier, zpěvák a architektův kamarád Pavel Bobek či odvolaný šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek.

"Byl jsi, jsi a budeš mým flying saucerem, létajícím talířem, mojí future," řekl Bobek a posléze zazpíval kousek písně od Johnnyho Cashe.

Rozloučit se přišli i Deyan Sudjič, Kaplického přítel a ředitel Musea designu v Londýně. "Když založil se svým přítelem Davidem Nixonem studio Future Systems, jejich první prací byl můj byt. Ten vypadal jako vesmírná loď," zavzpomínal Sudjič na přelom 70. a 80. let minulého století.

Do češtiny mu překládala Kaplického bývalá partnerka Eva Jiřičná. "Nikdy jsem zblízka nepoznala takový talent, jako byl Jan," řekla posléze. "Člověk může dělat zázraky, pokud je obdařen takovým neuvěřitelným talentem, jaký Johan bezesporu měl."

Foto: Aktuálně.cz

Exprezident Václav Havel, který se nyní léčí v motolské nemocnici, napsal Kaplického dceři Johance, která se narodila jen pár hodin před architektovým skonem, dopis k 12. narozeninám.

"Přeji ti, abys nemusela čelit lidské malosti více, než je nezbytné," přečetla z listu Havlova manželka Dagmar.

Původně měl na rozloučení vystoupit i skladatel Petr Hapka, který se ale omluvil pro nemoc. Kaplickému kromě Bobka zazpíval i zpěvák Kryštof Michal ze skupiny Support Lesbiens. Bet my soul, zaznělo Pražskou křižovatkou.

Rozloučení nyní pokračuje částí pro veřejnost. Lidé se mohou s architektem rozloučit až do sedmé hodiny večerní, a to za projekce projektů a inspirací Jana Kaplického a také obrazových momentů jeho života.

Spousta lidí, kteří se stále ještě chodí za zesnulým architektem rozloučit, má připnutý odznak Pro knihovnu.

"Tím dávám najevo, že má knihovna i přes tuto tragickou událost vzniknout. Za každou cenu," říká jedna z pozůstalých.

 

Právě se děje

Další zprávy