S dvouocasým lvem a pozlacená. Petr Pavel daroval Volodymyru Zelenskému pistoli

ČTK ČTK
5. 5. 2023 13:46
Prezident Petr Pavel daroval svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému při své dubnové návštěvě Ukrajiny ručně rytou pistoli CZ 75 z edice Řád Bílého lva. Zbraň vyrobil závod Česká zbrojovka v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku. Ukrajinu navštívil Pavel v pátek 28. dubna ve společnosti slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.
Pistole pro ukrajinského prezidenta.
Pistole pro ukrajinského prezidenta. | Foto: Petr Pavel

"Nesmírně si vážím toho, že pan prezident Pavel zvolil jako oficiální státní dar panu prezidentu Zelenskému ručně rytou pistoli vyrobenou v České zbrojovce. Tento dar reprezentuje nejen průmyslovou tradici České republiky, ale také podporu Ukrajiny v jejím hrdinném boji proti ruské agresi a obraně našich euroatlantických hodnot," uvedl Jan Drahota, generální ředitel a předseda představenstva Colt CZ Group, do níž Česká zbrojovka patří.

V souvislosti s tímto státním darem připravuje Colt CZ Group charitativní aukci pistole CZ 75 Řád Bílého lva s výrobním číslem RBL-022. Jde o takzvaný virtuální otisk zbraně, kterou Pavel předal Zelenskému. Výtěžek z aukce holding pošle na sbírkový účet ukrajinského velvyslanectví v České republice na podporu ukrajinské armády. Více informací o aukci je na webu. Skupina Colt CZ Group věnovala již několik svých výrobků do dobročinných aukcí, jejichž výtěžky směřovaly na sbírkový účet ukrajinského velvyslanectví. V součtu to byly miliony korun.

Edice CZ 75 Řád Bílého lva vznikla při příležitosti stého výročí vzniku Řádu Bílého lva, nejvyššího státního vyznamenání. Propůjčuje se občanům Česka a uděluje cizím státním příslušníkům za mimořádné služby Česku, významné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a za šíření dobrého jména země v zahraničí. Každá pistole CZ 75 Řád Bílého lva je zdobena českými národními symboly v podobě lipových listů a dvouocasého lva. Ovládací prvky, vytahovač, šrouby rukojeti a dno zásobníku jsou pozlaceny. Do pravé strany rámu je vsazen štít z čtrnáctikarátového zlata s korunovaným dvouocasým lvem z malého státního znaku.

Pistole darovaná prezidentu Zelenskému je podle zástupců Colt CZ Group uložena ve speciální zdobené kazetě. Vyložena je modrým mikroplyšem a označena štítkem s věnováním od prezidenta Pavla v ukrajinském jazyce.

Holding Colt CZ group je předním světovým výrobcem ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr a 4M Systems. Skupina má své sídlo v tuzemsku a výrobní kapacity v Česku, USA, Kanadě a Švédsku. Zaměstnává více než 2000 lidí v Česku, USA, Kanadě, Německu a Švédsku. Loni vykázala rekordní výnosy téměř 14,6 miliardy korun. Upravený čistý zisk holdingu byl po zdanění bezmála 2,3 miliardy korun.

Video: Prezident Petr Pavel na Ukrajině (28. 4. 2023)

Zelenskyj se v Kyjevě setkal s českým prezidentem | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy