S dalšími padlými vojáky se loučily stovky lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 7. 2014 11:18
Během obřadu s vojenskými poctami byli desátníci Jan Šenkýř a Libor Ligač in memoriam povýšeni do hodnosti štábní praporčík.
Foto: ČTK

Hradec Králové, Týniště n. O. - Po čtvrtečním pohřbu rotmistra Davida Beneše se lidé v pátek naposledy rozloučili s dalšími dvěma českými vojáky, kteří minulý týden padli v Afghánistánu po atentátu sebevraždeného útočníka.

Tisícovka lidí se dopoledne v Hradci Králové rozloučila s devětatřicetiletým desátníkem Janem Šenkýřem, odpoledne pak v nedalekém Týništi nad Orlicí lidé vzpomínali na desátníka Libora Ligače.

Oba byli během obřadu za účasti náčelníka generálního štábu Petra Pavla a s vojenskými poctami povýšeni in memoriam do hodnosti štábní praporčík.

Rozloučení s Janem Šenkýřem se konalo ve smuteční síni v hradeckých Kuklenách. Pohřbu se vedle rodiny a přátel vojáka zúčastnila čestná jednotka a vojenská hudba. Nad Kuklenami v nízké výšce třikrát prolétl bojový vrtulník Mi24 ze základny v Náměšti nad Oslavou. Rozloučení zakončily tři salvy vypálené čestnou stráží a státní hymna.

Na obřadu ve smuteční síni promluvili kaplan 4. brigády rychlého nasazení a Šenkýřův blízký kamarád desátník Tomáš Jeníček. "Honzu jsem znal devět let. Byl to nejlepší kluk, kterého jsem kdy potkal, byl to vynikající voják, sloužil rád, bavilo ho to. Dělal to všechno pro svoji zemi a svoji rodinu," řekl Jeníček po obřadu novinářům.

Jako na skvělého kamaráda vzpomínali i na Libora Ligače. "Známe se už od základní školy, přes učňák, přes práci v armádě. Byl to rovný kolega, na kterého byl vždy spoleh, vždy dovedl pomoct. Byla to nedílná součást našeho týmu, bude nám všem velice chybět," řekl novinářům desátník Milan Klívar, který s Ligačem sloužil v 43. výsadkovém praporu v Chrudimi několik let.

Pohřby až do úterý

Kvůli útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu 8. července zemřelo pět českých vojáků.

V pondělí se bude v Jičíně konat rozloučení s četařem Ivem Klusákem. Pohřeb Jaroslava Lieskovana, který zemřel až v pondělí po převozu do Česka, bude v úterý v Hradci Králové, řekla Jana Růžičková z Generálního štábu.

 

Právě se děje

Další zprávy