Rysi se vrací do Krkonoš, teď ještě porodit mláďata

Pavel Baroch, bar
6. 3. 2010 7:00
Ochranáři čekají, zda zvířata v lesích vyvedou také mladé

Vrchlabí - Do nejvyšších českých hor se po 200 letech nejspíš definitivně vrací vzácný rys ostrovid.

Poté, co myslivci loni v říjnu našli srnu zabitou touto šelmou, objevují lidé z Krkonošského národního parku jeho další stopy.

"Minulý týden byl dokonce rys ostrovid přímo spatřen ve východních Krkonoších," řekl mluvčí národního parku Radek Drahný.

Vedení KRNAPu teď čeká, jestli se rys v Krkonoších také usadí. Stopy, které po sobě v horách nechává, totiž stále mohou být od zvířat, které tímto územím pouze procházejí.

"Zatím stále nemáme jistotu, zda se zde rysi už usazují. Tyto pochybnosti rozptýlí až pár rysů, který zde vyvede mladé," řekl ředitel parku Jan Hřebačka, který se ve čtvrtek zúčastnil pátrání po stopách zvířete v krkonošských lesích.

Ředitel Krkonošského národního parku Jan Hřebačka prověřuje, zda by nalezená stopa mohla patřit rysovi
Ředitel Krkonošského národního parku Jan Hřebačka prověřuje, zda by nalezená stopa mohla patřit rysovi | Foto: KRNAP

Dodal, že v horách jsou místa, kde by rys našel klidné prostředí pro "založení rodiny". "Přestože jsou Krkonoše poměrně hustě osídleny, jsou zde stále ještě tichá údolí, kde by rys mohl mít klid," řekl Hřebačka.

Turisté se šelmy nemusí bát

Národní park upozornil, že se turisté v žádném případě nemusí rysa bát.

"Není pro člověka nebezpečný. Navíc je tak plachý, že ho jen málokdo uvidí," poznamenal ředitel parku Jan Hřebačka.

Rys ostrovid se v krkonošských lesích vyskytoval ještě v 18. století. Od začátku 19. století je považován za vyhynulého. Otisky tlap tohoto silně ohroženého zvířete našli také správci národního parku na polské straně Krkonoš.

V Česku žije rys především na Šumavě a v Beskydech. Ačkoli je jeho populace poměrně stabilní, stále ji ohrožují pytláci.

 

Právě se děje

Další zprávy